Чет муабети (ти реков-ми рече)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Каде има вакви ланчиња , најдов во една златара но цената е многу.
Отвори ја прикачената датотека 23089 Отвори ја прикачената датотека 23090

Не се ланчиња овие туку дог тагс, служат за идентификација на лешеви на војници кои не можат да се идентификуваат (изгорени, распарчени), на `привезокот` им пишува име, чин, единица ова она...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence and JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,531
14,441
1,683
Таму каде што треба
Не се ланчиња овие туку дог тагс, служат за идентификација на лешеви на војници кои не можат да се идентификуваат (изгорени, распарчени), на `привезокот` им пишува име, чин, единица ова она...
:D Ама суров одговор даваш. Да и мене не ми се допаѓаат,едно време беа во тренд посебно кај машките,комбинација со бела рамбовка.:frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BlackTulip

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Не се ланчиња овие туку дог тагс, служат за идентификација на лешеви на војници кои не можат да се идентификуваат (изгорени, распарчени), на `привезокот` им пишува име, чин, единица ова она...
Знам за сето тоа, дека служат за идентификација на војниците и на нив се испишани лични информации. Но мене ми е баш посебно да го користам како моден додаток особено ако изгравирам нешто интересно на него
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,531
14,441
1,683
Таму каде што треба
Или со војничка блуза хухух
Да да,и со војничка блуза. Ама толку помина модата. Незнам каде ги имам гледано по 150 ден беа тогаш.
Ти сакаш да ја вратиш модата изгледа. :igra
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
790
1,103
Да да,и со војничка блуза. Ама толку помина модата. Незнам каде ги имам гледано по 150 ден беа тогаш.
Ти сакаш да ја вратиш модата изгледа. :igra
Во Велес почнуваат бутициве да носат се повеќе облека со војнички детали хаха многу го обожавам тој начин на облекување.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Прво, да ти одговорам на прашањето. Автономните зони во целост не се/беа медиумски покриени. Само 2-3 телевизии известува за случувањата, иако на прес се појавуваа сите. Оттаму, сфаќам зошто повеќето немаат комплетна слика за се' тоа што се заложува Студентскиот пленум. Саладин убаво ти одговорил, ама истото ќе ти го одговорам и јас. Дали присуствуваше на барем едно од отворените дискусии по факултетите? На Филозофски речиси секој ден имаше отворена дебата за тоа што се не чини во високото образование. Исти трибини беа одржани и на техничкиот кампус, Економски, Правен итн. Јас бев во можност да следам прекрасни излагања на студенти кои спомнаа многу повеќе од проблемот со непрактичноста од воведувањето на државниот испит. Укинувањето на државниот испит не е целта, туку беше предуслов за учество во создавањето на нов закон со кој ќе се подобри, како што напоменав, студентскиот стандард. Беше говорено за социјалниот состојба на студентите, условите во домовите, застарената литература недостиг од истата или катастрофалните преводи. Понатаму, несинхронизираноста на практичната настава со теорија, недостиг на истражувачки центри, меѓуфакултетски секции, културни настани и збиднувања итн итн да не редам.
Во контекст на тоа да додадам, дека официјалното барање на Студентскиот пленум е создавање на еден сосема нов закон, без крпенки и лепенки кој во себе ќе ги вклучи сите оние мал милион проблеми што ги спомнав погоре. Работните групи во себе ќе содржат студенти од сите факултети, изнесувајќи ги проблемите од матичните факултети за кои ќе се бара решение со кои ќе бидат решени во новиот закон.
И да, Студентскиот парламент не е легитимно претставничко студентско тело бидејќи нивниот мандат заврши во октомври/ноември.
Абе штета е што небеше дадена ни една од моите изјави дека ако државниот испит биде истото што и државна матра за што ни е? Друго што добија сега студентите кои протестира дека ќе се прави нов закон за високо обрзование , но сигурно дека во тој закон нема да стои дека ќе имаш нов студентски дом пример , а уште помалку дека ќе биде нешто во стилот дека нема да има државен испит сакате европска унија и нивни пристапни фондови мора да се воведе тоа како мерка! Ете сам министер на Хрватска кажа дека и кај нив се протестирало они ништо не превзеле и протестите згаснале сами од себе. Факт е дека за подобро образование најмалку е битен државниот испит тоа треба од корен да се менува се !
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
32
Western Sky, Land of Oz.
Абе штета е што небеше дадена ни една од моите изјави дека ако државниот испит биде истото што и државна матра за што ни е? Друго што добија сега студентите кои протестира дека ќе се прави нов закон за високо обрзование , но сигурно дека во тој закон нема да стои дека ќе имаш нов студентски дом пример , а уште помалку дека ќе биде нешто во стилот дека нема да има државен испит сакате европска унија и нивни пристапни фондови мора да се воведе тоа како мерка! Ете сам министер на Хрватска кажа дека и кај нив се протестирало они ништо не превзеле и протестите згаснале сами од себе. Факт е дека за подобро образование најмалку е битен државниот испит тоа треба од корен да се менува се !

Едни реформи за да се спроведат треба да бидат издржани од системот во функција или поточно тој треба да ги генерира. Државниот испит во никој контекст не е поврзан со унифицираните стандарди на ЕУ, напротив. Јас ти посочив и претходно, ама ај пак - услов за започнување на работните групи во кои ќе се вклучени претставници од Студентскиот пленум е укинувањето на државен испит како верзија на екстерно оценување, зошто е неиздржан (за пошироко види во темата на форумов). Ако веќе говориме за Хрватска, Економскиот факултет во Загреб пред некој ден го отфрли целосно Болоњскиот систем, што на пример, се коси со европските стандарди.
Се сложувам со тебе со последната реченица, затоа реков целта не е укинување на државен испит, туку подобрување на целокупниот стандард. Залагањата не запираат само на државниот испит туку и се останато што претходно го набројав.

Како додаток на тоа со критериумите врзани со процесите на стабилизација и асоцијација - Во ниту еден член не стои дека мора целосно да се придржуваш до предвидената рамка (Впрочем најбитните фактори за опстанокот на Унијата, поставени од Мастрихт се од флуктуирачки карактер). А особено не деловите врзани за образовна реформа. Да има поставено рамка, но таа во секој систем различно е интерпретирана во согласност со законодавен систем и опшествена култура. За пример ги земам системите на една Данска и Германија повлечени во паралела со една Грција или Словачка, на пример.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Едни реформи за да се спроведат треба да бидат издржани од системот во функција или поточно тој треба да ги генерира. Државниот испит во никој контекст не е поврзан со унифицираните стандарди на ЕУ, напротив. Јас ти посочив и претходно, ама ај пак - услов за започнување на работните групи во кои ќе се вклучени претставници од Студентскиот пленум е укинувањето на државен испит како верзија на екстерно оценување, зошто е неиздржан (за пошироко види во темата на форумов). Ако веќе говориме за Хрватска, Економскиот факултет во Загреб пред некој ден го отфрли целосно Болоњскиот систем, што на пример, се коси со европските стандарди.
Се сложувам со тебе со последната реченица, затоа реков целта не е укинување на државен испит, туку подобрување на целокупниот стандард. Залагањата не запираат само на државниот испит туку и се останато што претходно го набројав.

Како додаток на тоа со критериумите врзани со процесите на стабилизација и асоцијација - Во ниту еден член не стои дека мора целосно да се придржуваш до предвидената рамка (Впрочем најбитните фактори за опстанокот на Унијата, поставени од Мастрихт се од флуктуирачки карактер). А особено не деловите врзани за образовна реформа. Да има поставено рамка, но таа во секој систем различно е интерпретирана во согласност со законодавен систем и опшествена култура. За пример ги земам системите на една Данска и Германија повлечени во паралела со една Грција или Словачка, на пример.
Ќе ти дадам еден друг пример затоа што ова е вистината за тоа што се случува и ќе се случува во образовниот процес УНДП дава некои средства за развој на образование и ти вика ќе ги земеш овие пари ама затоа ќе воведете Кембриџ систем во основно и средно образование и годинава го гледавме тој филм кога деца од второ одделение требнаше да научат за помалку од 2 недели броеви до 1000 , а претходно беа стасани до 40! Потоа во секциите мора да имаш и од малцинството , па дури и да ги носиш на натпревари ако не се талентирани затоа што нели секој не го бива за се битно да ги има. Потоа децата од 4 одделение треба да знат матрица на коцка и струјно коло нешто што двојно постари од нив во 8 одделение не го разбираат.
Сега како се вклопува тука државниот испит многу лесно во некој претпристапен фонд коа сме зеле некои пари за кој ти знае што сме се обврзале да воведеме државен испит , небадијала се перчат во онаа земја има во ова има и слично. Државниот испит неможе да го подигне нивото и квалитетот на високото образование ниту некој ќе натера да предава подобро ниту пак некој да учи повеќе зошто едноставно бев најгласен кога во 2008 ни воведоа државна матура дека тоа не е начинот на проверка и дека воопшто не е рамноправно да даваш ист тест , а да имаш различни наставни програми ! Нејсе полагав државна затоа што без неа немаше да можеш да пишеш факултет за подоцна господата да се премислат и тоа да биде само една формалност и изедначување со завршниот испит! Така што се додека не дојде некој од калибарот на Тодоров кој беше блиску до тоа да ги натера нашите заспани професори да ја обноват својата литература и да воведе нешто издржано ќе отупуваме и ќе бидеме неписмени и задоволни со тоа што ти сервираат.