Чет муабети (ти реков-ми рече)

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Е добро де. Не мора секој да ја знае твојата интима.

Инаку со заштита секако.

Ама си ме расположила уште од сабајле :rofl Знам дека не е до толку смешно, ама не можам...
naive or a liar? :^)
Бај д веј, да не дојде до забуна, лајкот ти е поради болдот :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Natenceto

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,194
1,123
Скопје
Ама си ме расположила уште од сабајле :rofl Знам дека не е до толку смешно, ама не можам...
naive or a liar? :^)
Бај д веј, да не дојде до забуна, лајкот ти е поради болдот :zelen
Хахаха стварно само поради болдот? :p:p:p
Се шалам иначе некој премногу сериозно си го сфатил форумот.:frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Хахаха стварно само поради болдот? :p:p:p
Се шалам иначе некој премногу сериозно си го сфатил форумот.:frantic
Сега гледаш по некој ден:
Денес сакавме да имаме, ама мајка му ни упадна у соба (worried)
:rofl
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,194
1,123
Скопје
Сега гледаш по некој ден:
Денес сакавме да имаме, ама мајка му ни упадна у соба (worried)
:rofl
Добро е што е мајката, среќа што не е таткото со секира. Одите ... ај да не кажам, срамота е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
СДП: Ленонки... на каква комбинација од алишта најчесто се носат?

Стриктно бело :zelen

mahatma-gandhi-original-hd-walls.jpg
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
32
Western Sky, Land of Oz.
Добро која е целта на студентскиот пленум ? Нов закон за високо образование и автониомија на факултетите? Зошто не протестират за лошите услови во домовите , застарената литература од која се учи? Што ќе добијат штрајкувачите со тоа што факултетот ќе биде автономен , а условите за студирање катастрофа ? Без грење со професори што ќе ги гледаш само за потпис и оцена?
Целта на постоењето и дејствувањето на Студентскиот пленум е подигнување на стандардот на студентите. Тоа во себе ги вклучува и работите кои ги наброја.
п.с Универзитетот секогаш бил автономен.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Целта на постоењето и дејствувањето на Студентскиот пленум е подигнување на стандардот на студентите. Тоа во себе ги вклучува и работите кои ги наброја.
п.с Универзитетот секогаш бил автономен.
Да секако како ниту една изјва не кажа дека сакат подобри услови во студентските домови ? Зошто ниту една изјава не кажаа еј сакаме посовремена литература од која ќе учиме? Сакаме нов закон и да нема државен испит оти организаците од типот на студентски парламент и слични нема да може да лапат јаки пари кои сега ги земат со студенти кои студират со децении и си местат тендери ? Плус кој ги буцка професорите! Ниту еден професор несака да пишува книги факт!
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да секако како ниту една изјва не кажа дека сакат подобри услови во студентските домови ? Зошто ниту една изјава не кажаа еј сакаме посовремена литература од која ќе учиме? Сакаме нов закон и да нема државен испит оти организаците од типот на студентски парламент и слични нема да може да лапат јаки пари кои сега ги земат со студенти кои студират со децении и си местат тендери ? Плус кој ги буцка професорите! Ниту еден професор несака да пишува книги факт!
Дали си присуствувал барем на еден од тие протести ете не мора како учесник туку како спектатор?
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
32
Western Sky, Land of Oz.
Да секако како ниту една изјва не кажа дека сакат подобри услови во студентските домови ? Зошто ниту една изјава не кажаа еј сакаме посовремена литература од која ќе учиме? Сакаме нов закон и да нема државен испит оти организаците од типот на студентски парламент и слични нема да може да лапат јаки пари кои сега ги земат со студенти кои студират со децении и си местат тендери ? Плус кој ги буцка професорите! Ниту еден професор несака да пишува книги факт!

Прво, да ти одговорам на прашањето. Автономните зони во целост не се/беа медиумски покриени. Само 2-3 телевизии известува за случувањата, иако на прес се појавуваа сите. Оттаму, сфаќам зошто повеќето немаат комплетна слика за се' тоа што се заложува Студентскиот пленум. Саладин убаво ти одговорил, ама истото ќе ти го одговорам и јас. Дали присуствуваше на барем едно од отворените дискусии по факултетите? На Филозофски речиси секој ден имаше отворена дебата за тоа што се не чини во високото образование. Исти трибини беа одржани и на техничкиот кампус, Економски, Правен итн. Јас бев во можност да следам прекрасни излагања на студенти кои спомнаа многу повеќе од проблемот со непрактичноста од воведувањето на државниот испит. Укинувањето на државниот испит не е целта, туку беше предуслов за учество во создавањето на нов закон со кој ќе се подобри, како што напоменав, студентскиот стандард. Беше говорено за социјалниот состојба на студентите, условите во домовите, застарената литература недостиг од истата или катастрофалните преводи. Понатаму, несинхронизираноста на практичната настава со теорија, недостиг на истражувачки центри, меѓуфакултетски секции, културни настани и збиднувања итн итн да не редам.
Во контекст на тоа да додадам, дека официјалното барање на Студентскиот пленум е создавање на еден сосема нов закон, без крпенки и лепенки кој во себе ќе ги вклучи сите оние мал милион проблеми што ги спомнав погоре. Работните групи во себе ќе содржат студенти од сите факултети, изнесувајќи ги проблемите од матичните факултети за кои ќе се бара решение со кои ќе бидат решени во новиот закон.

И да, Студентскиот парламент не е легитимно претставничко студентско тело бидејќи нивниот мандат заврши во октомври/ноември.