Што му недостасува на форумов?

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Па тоа ти докажувам. Не ми треба модератор ако сакам нешто да кажам. Модераторот е тука да модерира, санкционира форумџии. Притоа не мора да биде многу активен. Има пример каде модератор не учествува во дискусијата, но си ја работи работата.
Па тука се различните гледишта,јас размислувам поинаку.Како што секаде фирма,спорт или слично има некој кој ја движи играта или работата или кажано ја организира така мислам дека и тука треба да има нешто слично.
Еве да кажам прост пример што мислам дека ќе бидам добронамерно разбран,колку и да се лажеме малтене скоро сите ја гледавме евровизија или ако ништо друго имавме некое свое мислење околу песните или изведувачите иако има тема ама никој не пишуваше...Зашто?Да имаше некој пост со гласање,па по некој пост кој ви е фаворит ќе имаше поинаква дискусија ама требаше некој да се досети и да го започне тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and diva orhideja

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Фалат активности каде што ќе се раздвижат сите форумџии,некои теми каде што ќе има гласање конкурси за фотографии или нешто слично.
Некако модераторите не потикнуваат нешто такво барем до сега.
Фотографираме на одредена тема (предлози за теми) - еве токму таква тема, отворена баш од модератор. :)
Фотографираме на одредена тема (моментално: пролетно будење) - Слободно сликај и прикачи.
Пишуваме на зададена тема (моментално: „Ти пишувам писмо“) - Принцип на гласање. Победникот бира наредна тема.
Подфорумите за литература и хоби изобилуваат со теми кои може да бидат сфатени ко „натпревар“.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Сам се 'буткаш'. Така да ако сакаш да креираш тема, слободно. Никој не те запира, искажи си го мислењето. Не мора за евровизија, за било што.
За искажување мислење има колумни,за искажување емоции поезија,а за тоа што фали на форумот е малку раздвижување и живнување.Теми се отвараат ама краток е рокот.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Фотографираме на одредена тема (предлози за теми) - еве токму таква тема, отворена баш од модератор. :)
Фотографираме на одредена тема (моментално: пролетно будење) - Слободно сликај и прикачи.
Пишуваме на зададена тема (моментално: „Ти пишувам писмо“) - Принцип на гласање. Победникот бира наредна тема.
Подфорумите за литература и хоби изобилуваат со теми кои може да бидат сфатени ко „натпревар“.
Јас кажав пример само да го доловам тоа што го мислам,а чим и ова не вродува со плод се бара друга опција и друга се додека не се најде вистинскиот клуч.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
За искажување мислење има колумни,за искажување емоции поезија,а за тоа што фали на форумот е малку раздвижување и живнување.Теми се отвараат ама краток е рокот.
Раздвижување? Прашај ги што мислат експертите по ова прашање. Кога дојдоа некои нови, и почнаа да пишуваат во отворените теми, овие одма се побунија. Зашто да пишуваат толку, зашто да билдаат мислења. И си заминаа. Што ќе бараат на форум каде што ги кудат зашто пишуваат некаде.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па тука се различните гледишта,јас размислувам поинаку.Како што секаде фирма,спорт или слично има некој кој ја движи играта или работата или кажано ја организира така мислам дека и тука треба да има нешто слично.
Еве да кажам прост пример што мислам дека ќе бидам добронамерно разбран,колку и да се лажеме малтене скоро сите ја гледавме евровизија или ако ништо друго имавме некое свое мислење околу песните или изведувачите иако има тема ама никој не пишуваше...Зашто?Да имаше некој пост со гласање,па по некој пост кој ви е фаворит ќе имаше поинаква дискусија ама требаше некој да се досети и да го започне тоа.

Па и нема некоја разлика дали тема е отворена од модератор или од рандом јузер, не значи дека ако темата е отворена од модератор ќе се постира повеќе или обратно... има прекрасни теми кои се осамени како напуштено куче под стреа, како сираче кое несвесно гледа мама и тато во секој пар си седат така неактивни и тажни :(... на пример порано отворив тема за една серија, на која што покрај воведниот пост до денес има три други поста, еден од мене :D

Претпоставувам дека најмногу постови би имало во високо поларизирани теми како САД вс. Русија, капитализам вс. остало, геј вс стрејт итн...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Па и нема некоја разлика дали тема е отворена од модератор или од рандом јузер, не значи дека ако темата е отворена од модератор ќе се постира повеќе или обратно... има прекрасни теми кои се осамени како напуштено куче под стреа, како сираче кое несвесно гледа мама и тато во секој пар си седат така неактивни и тажни :(... на пример порано отворив тема за една серија, на која што покрај воведниот пост до денес има три други поста, еден од мене :D

Претпоставувам дека најмногу постови би имало во високо поларизирани теми како САД вс. Русија, капитализам вс. остало, геј вс стрејт итн...
I feel you there. Си имам така слична умрена тема за филмови според стрипчиња што ко сираче пред излог со колачи ми дреме.
Болдот е комплексниот дел.
1. Отвараш теми од типот на тие што си ги спомнал - Си вадат очи 3-4 души дури не им здосади, на друг му фуфка да се вмеша за да не го нападнат, оти нели, ставот = ти, и ти си глуп штом ти одам контра, thus другиот те вреѓа лично. (Source: тука)
2. Се отвара поопшта тема или некоја ко сираците што ги спомна - „Мех, што барам овде да коментирам, досадна тема без акција, секој свое мислење лепи/ја немам гледано серијата.“ Пишеш повеќе од два пати, атеншн хор со пропадната тема си, thus тема за ремет.
Другите ваѓаат пуканки и во двата случаи.