Државна матура

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Оваа тема пред се ја отворам за сите форумџии како мене, пред кои е матурата, како и нови информации во врска со неа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
одлична идеја баш пишев еден текст за идните матурант ив оврска со измените на законот за следнат година..
ова ми е извадок од блогот

еднаш одамна веќе пишував на оваа тема па решив да пишувам пак.
За следната година се планираат измени во полагањто на државна матура и можам да викажам ниту тогаш ме бендисуваа како најави па ниту сега кога влегоја во законот..
Прво се предлага матурата да се полага во мај и учениците да се запишат на факултети во јуни.Ова според мене ке ги намали и онака лошите резултати на матурата.Зошто? Затоа што еве јас како матурант оваа година веќе уште од сега значи од фебруари почнувам да намалувам со учењето и да се спремам и да планирам каде, шо, како за во мај за последнаат вечер со другарите.. Ако матурата се полага во Мај баш во она време кога сите ке трчаат по фустани ,по костуми, никој нема да има време да седни да учи, па дури и да седни да учи гарант умо нема да му биди во учењето туку во матурската вечер.. Едноставно не го бидува тој термин. Значи во Мај полагање државна матура никако ако министерството сака матурантите да покажат подобри резултати ако не јбг нека полагат матура уште во април…
Друга работа е плус уште 2 предмети што е веќе претерано…
За државна матура матурантите од вгодина ке имаат 6 предмети плус една проектна задача. Ако сето ова си го претставиме со една многу проста логика и математика шо се учи во 1 оделение испаѓа дека 6 предмети шо се учат 4 година краен резултат е 6*4=24 учебници… 24УЧЕБНИЦИ ПО ЃАВОЛИТЕ, ДАЛИ НЕКОЈ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ИМА ПРЕТСТАВА КОЛКАВ МАТЕРИЈАЛ Е СЕТО ТОА? Додајте на оваа математика и дека секој учебник има по 200-300 страни и ке ви се крени косата колку страни излегуваат на крај… и плус додајте на то и проектна задача и ако имате само семинарска да напрајте за то арно ама ако имате како мене цели програми да прајте и да ги тестирате по едно милион пати со милион различни комбинации со цел да немате грешка е тогаш сте наебале…што е претерано е претерано..
Значи за крај матура во мај и плус уште 2 предмети никако, едноставно него бидува така и немојте да им ја расипувате матурската вечер на матурантите ..
(знам дека ова е џабе и дека ништо нема да промени ама морав даго напишам да ми олесни и како сочувство до следните матуранти…)
ваше мислење окулу сето ова, како ке сеодразат промените врз успехот на матурантитте, добри или лоши се промените?
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
И те како негативни промени, малку ми е глупо, електронско полагање, 6 предмети и проектна, матурска вечер, запишување на факултет одма нареден месец. Тие викаат дека ова е со цел да не им го зафаќаат летото на матурантите, но, не се во право. Баш како што рече, се спремаме уште од сега за матурата. Зошто? Затоа што професорите не не научиле како што треба. За да се има квалитено образование, треба да има и квалитетен наставен кадар.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
И те како негативни промени, малку ми е глупо, електронско полагање, 6 предмети и проектна, матурска вечер, запишување на факултет одма нареден месец. Тие викаат дека ова е со цел да не им го зафаќаат летото на матурантите, но, не се во право. Баш како што рече, се спремаме уште од сега за матурата. Зошто? Затоа што професорите не не научиле како што треба. За да се има квалитено образование, треба да има и квалитетен наставен кадар.
вак сега внимавај овој тескт е напишан за следнат година шо ке се матуранти , не за мене иза тебе... ние ке поминиме само со 4 предемти и проектна... ама и тоа премногу...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Јас сметам дека матурата е лошо мерило за знаењето на учениците. Многу препишување има и некој што нема видено 2ка во четирите години добие 4ка, а некој што редовно учи секоја година исто така добие 4ка :mad:. Јас сум исто 4та година, одличен ученик сум и пола од друарите/ките велат само со тебе да се паднам да има од кој да препишам. Епа чекајте бе, јас да се "убијам" од учење, а тие на готово 3ки или 4ки :nah. Плус тоа целото образование ни е сведено на 4 предмети. Според мене матурата е глупа работа!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne, Glorry and Marrie

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Матурата минатата генерација беше ептен лесна... Значи препишување колку сакаш, и после некој што имал преку година едвај 2 ќе има 5, како нема да има кога немаме квалитетно образование. Жално многу што некој се мачи, за на крајот да искористи некој што книга не отварал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne and Marrie

Македонец

Староседелец
14 февруари 2012
315
440
1,063
глупости живи само паника се крева меѓу учениците па уште седат на форуми и фејсбук ги чекаат прашањата ххххх јас не се замарав и отидов не спремен и ги положив со 4ки 5ки а едвај поминував години се бавтав со полагања чуда. Македонски кога полагав доцнев пола саат. И пак немаше никаков проблем. Тие што имате полагано дали се сеќавате на македонски последните вежби текстовите хххх.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Не е страшно ич. И јас кога завршував четврта не’ заплашуваа, убаво да сме научеле, ќе немало препишувања. Како не. Скапавме препишувања, дури и на глас си се договаравме кој е одговорот. Таа што не’ чуваше кога полагавме македонски ни чуваше стража на врата за да каже кога ќе поминува некој од инспекцијата, а ние ливчињата и учебниците во раце.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne and Marrie