1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Државна матура

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Marrie, 13 февруари 2012.

 1. skopje96

  skopje96 Нов член

  Зачленет на:
  8 јуни 2015
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Некој да ја памти темата (веројатно реализам) од матурата македонски август 2012 или да го има симнато тестот?
   
 2. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Јас кога полагав матура во 2011 година, темата беше од реализмот и колку што се сеќавам беше многу едноставно формулирана - да се опишат главните елементи на овој правец преку ,,Злосторство и казна" и/или ,,Чичко Горио". Не верувам дека би се поклопил тестот, но доколку ти е од помош со сигурност имаше прашања за ,,О писменех", ,,Хамлет", ,,Големата вода", ,,Чичко Горио" а од поезија - Џинот.
   
 3. Marinna*_*

  Marinna*_* Нов член

  Зачленет на:
  12 јуни 2015
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Миже помош околу темите за есејот и писмото... некои примери од изминатите годинии. :Ѕ
   
 4. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Завршив со полагањето на матура,за џабе се плашев,утре математика полагам и интерниот и готово
   
 5. Minie

  Minie Нов член

  Зачленет на:
  24 јануари 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дали некој има линк од прирачникот за матуранти по македонски јазик и литература од Билјана Богданоска?
   

Сподели: