1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Државна матура

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Marrie, 13 февруари 2012.

 1. rotkiviangela

  rotkiviangela Староседелец

  Зачленет на:
  10 август 2012
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  4
  pa zato imam 3-ka , a ti ako si znael tolku ce si gi polozel internite
   
 2. rotkiviangela

  rotkiviangela Староседелец

  Зачленет на:
  10 август 2012
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  4
  ami angliski 49.01 %
  A za na fakultet i jas neznam sigurno oti tamu kaj so sakav sega e podpolnato.
  sega imam vkupno 86 i nesto poeni za na fakultet , si velam oti ce probam na pmf na biohemisko fizioloska nasoka , ama pak neznam sigurno .
  ti za kaj se mislis imas nekoja idea?
   
 3. rotkiviangela

  rotkiviangela Староседелец

  Зачленет на:
  10 август 2012
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  4
  Kolku poeni imas vkupno , si presmeta?
   
 4. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  не сме ние криви, не мразат професорите.
   
 5. Devojka19

  Devojka19 Нов член

  Зачленет на:
  12 јули 2013
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  15
  Некој совет за тоа како да се извлечам со 2ка на англиски? :)
   
 6. Devojka19

  Devojka19 Нов член

  Зачленет на:
  12 јули 2013
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  15
  Абе да, тоа туку така се учи...
   
  На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
 7. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  абе ае ќе научиш знам јас...:)
  пробај да препишеш...или слабо оде ??
  барем за 2-ка...да се снајдеш :)
   
 8. Devojka19

  Devojka19 Нов член

  Зачленет на:
  12 јули 2013
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  15
  Ехххх да можеше да се препишува :( немам јас среќа за тоа :)
   
 9. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  епа има тактики за препишување ама може строго ве држат затоа неможеш....ама сепак би ти рекол да научиш
  барем за 2-ка...ќе можеш сигурно....
   
  На Devojka19 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Devojka19 Наместо да молиш некој да ти помогне и да седиш на форуми, отвори речник и преведувај текстови од англиски на македонски.
  Целиот тест се сведува на тоа - вокабулар, односно колку богат речник имаш. Граматика нема, така што стварно не знам како некој би можел да ти помогне.
  Ах и јазик не се учи за 10 дена, ама за двојка веројатно можеш да седнеш бар 2 часа дневно и да научиш.
  Башка гледај англиски филмови со превод, да добиеш на знаење како се формираат реченици и како се изговараат зборовите.
   

Сподели: