Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Океј значи топам масни наслаги и се тоа, е сега ги стопувам али што после тоа? или во меѓувреме паралелно со топењето со вежби и се дефинираат стомачните?
и да, за исхраната, може нешто накратко како би требало да изгледа таа исхрана за дефиниција?
извини што те замарам олку али стварно ме интересира :)

Токму така со топење на масни наслаги се постигнува дефенција како и видиливи стомачни.
А за исхраната како би изгледала, тука играат многу фактори, твојата висина, килажа, моментална физичка состојба, како си се хранела предходно, и се оди со нивни промени, се кратат хидратите, простите на минимум (шекер, благо, грицки, газирани сокови) и се намалуваат и сложените (овес, ориз, компир, тестенини) се прават варијации со нив и се внесува повеќе протеин зошто обично режимот на исхрана за дефениција е дефицит од хидрати, и протеините мора да бидат во поголема количина, зошто најпрво да ги нахранат мускулите, а останатиот дел да се претворат во хидрати (извор на енергија).
Иксрено, ни најмалку замараш, јас се радувам што повеќе да е активна темава и да бидат останатите како тебе да се интересираат за вежбање и исхрана :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Токму така со топење на масни наслаги се постигнува дефенција како и видиливи стомачни.
А за исхраната како би изгледала, тука играат многу фактори, твојата висина, килажа, моментална физичка состојба, како си се хранела предходно, и се оди со нивни промени, се кратат хидратите, простите на минимум (шекер, благо, грицки, газирани сокови) и се намалуваат и сложените (овес, ориз, компир, тестенини) се прават варијации со нив и се внесува повеќе протеин зошто обично режимот на исхрана за дефениција е дефицит од хидрати, и протеините мора да бидат во поголема количина, зошто најпрво да ги нахранат мускулите, а останатиот дел да се претворат во хидрати (извор на енергија).
Иксрено, ни најмалку замараш, јас се радувам што повеќе да е активна темава и да бидат останатите како тебе да се интересираат за вежбање и исхрана :)

Кога би ти дала накратко за себе за висина, тежина, моментална физичка состојба...би можел да ми кажеш некој режим на исхрана според сето тоа? :)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Кога би ти дала накратко за себе за висина, тежина, моментална физичка состојба...би можел да ми кажеш некој режим на исхрана според сето тоа? :)

Секако дека да, тоа јас го правам со клиенти веќе скоро цела година, да не биде вака јавно во темава, може да ми испратиш во порака информациите наведени погоре.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
27
Куманово
Како гу замислуемо нашу промену од божиќ до лето:​
kako-go-zamisluvas-napredokot-na-treningot-od-bozik-do-leto.gif
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Да не се лажиме, и пред празнициве бевте дебели.

:rofl
Ете им дополнителна мотивација. Редно е да се ослободат од вишокот масни наслаги. Ајде за скопјани/ки поготво имаат сега поголема мотивација за во Аква паркот да бидат средени :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor and Hkakashi

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Како да се решам јас пак да почнам со вежбање (facepalm)
додека тргнам е тешко, после друго си е...
Морам да се унапредам малку...
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Како да се решам јас пак да почнам со вежбање (facepalm)
додека тргнам е тешко, после друго си е...
Морам да се унапредам малку...

1 саат ти треба максимум во денот за вежбање, а тој 1 саат многу значи, така да облекувај патиките, тренерките и правец на кеј или во теретана :)) Секогаш почетокот е најтежок
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kitty