Metallica

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
2gx1flk.jpg


Срам да ви е нема тема за легендиве хаха.Металика е американска хеви-метал група формирана во Лос Анџелес 1981 година.Џејмс Хетфилд,Ларс Улрих,Кирк Хамет и Роберт Трухиљо е сегашниот состав на Металика.
Има некој друг што ги слуша освен мене?
Еве неколку мои омилени песни
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Оваа ми е омилена песна општо, не само од Металика песните. :)


*



Посебно ми се свиѓа делот од 6:10 до крајот. :D
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Да бидеме искрени ама цел треш е тапа правец. Металика ги имам скршено од слушање и не ми оставиле некој посебен впечаток освен по некоја песна ко на пример ...And justice for all, One, Sabbra cadabra, The day that never comes и сл.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Металика се и ќе останат легенди во метал музиката, заедно со Ајрон Мејден. Нема некој да слушал метал, а да не ги слушал овие два бендови. Не знам за помладиве генерации, но за постарите е така. Мене Црниот Албум од 91ва (прва касета што ја купив далечната 2000) ми беше порта кон металот и рок музиката воопшто. Металика секогаш ќе биде асоцијација за целиот метал правец и прљавите металци кај неупатената турбо дизел фолк багра. Затоа, почит за Металика.
Од албумите до ReLoad ги имам и слушав, сега не толку. СветиотБес само еднаш го имам преслушано кога излезе и не ми остави некој впечаток, а последниот заборавив и како се викаше.

е и ја да стам некое видео


 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
30
Битола
All time омилен бенд. Со нив навлегов во рок/метал водите, односно тие беа првиот бенд што почнав да го слушам. Најмногу ме бендисуваат првите 5 албуми: Kill' em All, Ride The Lightning, Master Of Puppets, ... And Justice For All и Black Album. Ги поштовам и албумите каде што пробуваа да експериментират со звукот: Load и ReLoad, и њу метал албумот, ако така можи да се наречи: St. Anger. Death Magnetic претставуваше еден обид за враќање на старите Металика. И еве една од моите омилени песни:

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe and Altaïr

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Денес станата предмет на хејтање,до вчера толку обожаваната култна хеви метал(веќе не е треш одамна Металика) е една од моите најомилени и како што спомнаа над мене,она што ме внесе во метал музиката. Ги слушам од некаде четврто одделение,првпат ги имав чуено на видео игра за PS1(Hot Wheels Turbo Racing,со песната Fuel,која ми е една од најомилените).
После заминувањето на Џејсон Њустед стилот на Металика беше прилично изменет,на некои им се допадна,на некои не,ама никој не може да одрече дека Master of Puppets,Fight fire with fire,Ride the lightning,Metal Militia,The call of Ktulu,For Whom the Bell Tolls итн не останаа химни на тој метал поджанр,а верувам и нема кој не ја знае Nothing else matters денес :)
Kaко поомилени песни би ги издвоил:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

Thrashbt

Староседелец
6 октомври 2012
233
86
1,038
30
Битола
Metallica ќе вади нов албум насловен како "Hardwired... To Self Destruct". Албумот ќе биде како двоен диск, и ќе излези на 18 ноември годинава. КОНЕЧНО!!! На YouTube се појавија 3 нови песни кои ќе се најдат на албумот. Слушнете, ако веќе не сте ги слушнале.

Hardwired

Moth Into Flame

Atlas, Rise

Еве го омотот за новиот албум и листата со песни:
20160818_185820_7549_939477.jpeg


Листа со песни:
Диск 1
1. Hardwired
2. Atlas, Rise!
3. Now That We’re Dead
4. Moth Into Flame
5. Am I Savage?
6. Halo On Fire

Диск 2
1. Confusion
3. ManUNkind
4. Here Comes Revenge
5. Murder One
6. Spit Out The Bone
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Metallica ќе вади нов албум насловен како "Hardwired... To Self Destruct". Албумот ќе биде како двоен диск, и ќе излези на 18 ноември годинава. КОНЕЧНО!!! На YouTube се појавија 3 нови песни кои ќе се најдат на албумот. Слушнете, ако веќе не сте ги слушнале.

Hardwired

Moth Into Flame

Atlas, Rise

Еве го омотот за новиот албум и листата со песни:
20160818_185820_7549_939477.jpeg


Листа со песни:
Диск 1
1. Hardwired
2. Atlas, Rise!
3. Now That We’re Dead
4. Moth Into Flame
5. Am I Savage?
6. Halo On Fire

Диск 2
1. Confusion
3. ManUNkind
4. Here Comes Revenge
5. Murder One
6. Spit Out The Bone
Moth into Flames рифот < Newsted - Heroic Dose рифот
Иначе панк албум ^_^

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Beauty&Beast