1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Metallica

Дискусија во форумот 'Групи' започната од Altaïr, 24 јули 2012.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  [​IMG]

  Срам да ви е нема тема за легендиве хаха.Металика е американска хеви-метал група формирана во Лос Анџелес 1981 година.Џејмс Хетфилд,Ларс Улрих,Кирк Хамет и Роберт Трухиљо е сегашниот состав на Металика.
  Има некој друг што ги слуша освен мене?
  Еве неколку мои омилени песни


   
 2. foREVer

  foREVer Староседелец

  Зачленет на:
  20 март 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,505
  Оваа ми е омилена песна општо, не само од Металика песните. :)  *

  Посебно ми се свиѓа делот од 6:10 до крајот. :biggrin
   
 3. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863

  поубава 100 пати од Nothing Else Matters, мене тапа ми е таа песна :)   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Да бидеме искрени ама цел треш е тапа правец. Металика ги имам скршено од слушање и не ми оставиле некој посебен впечаток освен по некоја песна ко на пример ...And justice for all, One, Sabbra cadabra, The day that never comes и сл.
   
 5. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  Металика....за мене има добри ствари
  не се ама имат интересни песни
   
 6. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Металика се и ќе останат легенди во метал музиката, заедно со Ајрон Мејден. Нема некој да слушал метал, а да не ги слушал овие два бендови. Не знам за помладиве генерации, но за постарите е така. Мене Црниот Албум од 91ва (прва касета што ја купив далечната 2000) ми беше порта кон металот и рок музиката воопшто. Металика секогаш ќе биде асоцијација за целиот метал правец и прљавите металци кај неупатената турбо дизел фолк багра. Затоа, почит за Металика.
  Од албумите до ReLoad ги имам и слушав, сега не толку. СветиотБес само еднаш го имам преслушано кога излезе и не ми остави некој впечаток, а последниот заборавив и како се викаше.

  е и ја да стам некое видео   
  На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  86
  All time омилен бенд. Со нив навлегов во рок/метал водите, односно тие беа првиот бенд што почнав да го слушам. Најмногу ме бендисуваат првите 5 албуми: Kill' em All, Ride The Lightning, Master Of Puppets, ... And Justice For All и Black Album. Ги поштовам и албумите каде што пробуваа да експериментират со звукот: Load и ReLoad, и њу метал албумот, ако така можи да се наречи: St. Anger. Death Magnetic претставуваше еден обид за враќање на старите Металика. И еве една од моите омилени песни:

   
  На BioTrpe и Altaïr им се допаѓа ова.
 8. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Денес станата предмет на хејтање,до вчера толку обожаваната култна хеви метал(веќе не е треш одамна Металика) е една од моите најомилени и како што спомнаа над мене,она што ме внесе во метал музиката. Ги слушам од некаде четврто одделение,првпат ги имав чуено на видео игра за PS1(Hot Wheels Turbo Racing,со песната Fuel,која ми е една од најомилените).
  После заминувањето на Џејсон Њустед стилот на Металика беше прилично изменет,на некои им се допадна,на некои не,ама никој не може да одрече дека Master of Puppets,Fight fire with fire,Ride the lightning,Metal Militia,The call of Ktulu,For Whom the Bell Tolls итн не останаа химни на тој метал поджанр,а верувам и нема кој не ја знае Nothing else matters денес :)
  Kaко поомилени песни би ги издвоил:


   
  На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  86
  Metallica ќе вади нов албум насловен како "Hardwired... To Self Destruct". Албумот ќе биде како двоен диск, и ќе излези на 18 ноември годинава. КОНЕЧНО!!! На YouTube се појавија 3 нови песни кои ќе се најдат на албумот. Слушнете, ако веќе не сте ги слушнале.

  Hardwired


  Moth Into Flame


  Atlas, Rise


  Еве го омотот за новиот албум и листата со песни:
  [​IMG]

  Листа со песни:
  Диск 1
  1. Hardwired
  2. Atlas, Rise!
  3. Now That We’re Dead
  4. Moth Into Flame
  5. Am I Savage?
  6. Halo On Fire

  Диск 2
  1. Confusion
  3. ManUNkind
  4. Here Comes Revenge
  5. Murder One
  6. Spit Out The Bone
   
  На BioTrpe, Beauty&Beast и existence им се допаѓа ова.
 10. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Moth into Flames рифот < Newsted - Heroic Dose рифот
  Иначе панк албум ^_^

   
  На Beauty&Beast му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: