1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Metallica

Дискусија во форумот 'Групи' започната од Altaïr, 24 јули 2012.

1. Altaïr

Altaïr Shinigami

Зачленет на:
    23 јули 2012
    Мислења:
    5,752
    Допаѓања:
    2,574

Срам да ви е нема тема за легендиве хаха.Металика е американска хеви-метал група формирана во Лос Анџелес 1981 година.Џејмс Хетфилд,Ларс Улрих,Кирк Хамет и Роберт Трухиљо е сегашниот состав на Металика.
    Има некој друг што ги слуша освен мене?
    Еве неколку мои омилени песни

2. foREVer

foREVer Староседелец

Зачленет на:
    20 март 2012
    Мислења:
    2,227
    Допаѓања:
    3,505
    Оваа ми е омилена песна општо, не само од Металика песните. :)

*

Посебно ми се свиѓа делот од 6:10 до крајот. :biggrin

3. $3Я3|\||)&p&†Y

$3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

Зачленет на:
    12 мај 2012
    Мислења:
    3,683
    Допаѓања:
    3,863

поубава 100 пати од Nothing Else Matters, мене тапа ми е таа песна :)

4. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Да бидеме искрени ама цел треш е тапа правец. Металика ги имам скршено од слушање и не ми оставиле некој посебен впечаток освен по некоја песна ко на пример ...And justice for all, One, Sabbra cadabra, The day that never comes и сл.

5. cakar_ulav

cakar_ulav Староседелец

Зачленет на:
    20 февруари 2012
    Мислења:
    1,566
    Допаѓања:
    1,926
    Металика....за мене има добри ствари
    не се ама имат интересни песни

6. Мортидо

Мортидо Староседелец

Зачленет на:
    6 март 2012
    Мислења:
    1,054
    Допаѓања:
    1,576
    Металика се и ќе останат легенди во метал музиката, заедно со Ајрон Мејден. Нема некој да слушал метал, а да не ги слушал овие два бендови. Не знам за помладиве генерации, но за постарите е така. Мене Црниот Албум од 91ва (прва касета што ја купив далечната 2000) ми беше порта кон металот и рок музиката воопшто. Металика секогаш ќе биде асоцијација за целиот метал правец и прљавите металци кај неупатената турбо дизел фолк багра. Затоа, почит за Металика.
    Од албумите до ReLoad ги имам и слушав, сега не толку. СветиотБес само еднаш го имам преслушано кога излезе и не ми остави некој впечаток, а последниот заборавив и како се викаше.

е и ја да стам некое видео

На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Thrashbt

Thrashbt Староседелец

Зачленет на:
    6 октомври 2012
    Мислења:
    233
    Допаѓања:
    86
    All time омилен бенд. Со нив навлегов во рок/метал водите, односно тие беа првиот бенд што почнав да го слушам. Најмногу ме бендисуваат првите 5 албуми: Kill' em All, Ride The Lightning, Master Of Puppets, ... And Justice For All и Black Album. Ги поштовам и албумите каде што пробуваа да експериментират со звукот: Load и ReLoad, и њу метал албумот, ако така можи да се наречи: St. Anger. Death Magnetic претставуваше еден обид за враќање на старите Металика. И еве една од моите омилени песни:

На BioTrpe и Altaïr им се допаѓа ова.
  8. Solstice

Solstice Nujabes

Зачленет на:
    28 август 2012
    Мислења:
    1,413
    Допаѓања:
    1,536
    Денес станата предмет на хејтање,до вчера толку обожаваната култна хеви метал(веќе не е треш одамна Металика) е една од моите најомилени и како што спомнаа над мене,она што ме внесе во метал музиката. Ги слушам од некаде четврто одделение,првпат ги имав чуено на видео игра за PS1(Hot Wheels Turbo Racing,со песната Fuel,која ми е една од најомилените).
    После заминувањето на Џејсон Њустед стилот на Металика беше прилично изменет,на некои им се допадна,на некои не,ама никој не може да одрече дека Master of Puppets,Fight fire with fire,Ride the lightning,Metal Militia,The call of Ktulu,For Whom the Bell Tolls итн не останаа химни на тој метал поджанр,а верувам и нема кој не ја знае Nothing else matters денес :)
    Kaко поомилени песни би ги издвоил:

На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Thrashbt

Thrashbt Староседелец

Зачленет на:
    6 октомври 2012
    Мислења:
    233
    Допаѓања:
    86
    Metallica ќе вади нов албум насловен како "Hardwired... To Self Destruct". Албумот ќе биде како двоен диск, и ќе излези на 18 ноември годинава. КОНЕЧНО!!! На YouTube се појавија 3 нови песни кои ќе се најдат на албумот. Слушнете, ако веќе не сте ги слушнале.

Hardwired

Moth Into Flame

Atlas, Rise

Еве го омотот за новиот албум и листата со песни:

Листа со песни:
    Диск 1
    1. Hardwired
    2. Atlas, Rise!
    3. Now That We’re Dead
    4. Moth Into Flame
    5. Am I Savage?
    6. Halo On Fire

Диск 2
    1. Confusion
    3. ManUNkind
    4. Here Comes Revenge
    5. Murder One
    6. Spit Out The Bone

На BioTrpe, Beauty&Beast и existence им се допаѓа ова.
  10. BioTrpe

BioTrpe Истакнат Член

Зачленет на:
    29 октомври 2015
    Мислења:
    252
    Допаѓања:
    173
    Moth into Flames рифот < Newsted - Heroic Dose рифот
    Иначе панк албум ^_^

На Beauty&Beast му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: