1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Koлкава слобода треба да им се дава на децата?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од МериСелест, 13 април 2013.

 1. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Се почитува и во ова време...
  Ама види пример...
  Детето сака да излезе во кафуле. Ја прашува мајката, таа му забранува, го прашува таткото, тој вика абе остај ја мајка ти појма нема. Детето си излегува и гајле си нема.
  Идниот ден, детето пак сака да излезе таткото не е дома, мајката не дозволува, детето и’ вика абе оди бегај појма немаш ти, и си излегува...
  - децата се сунѓер, каква вода ќе им пуштиш таква ќе впијат.
   
 2. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  Е па тоа е тоа,влијанието на родителите и нивната "разумност".
  Не секој е за родител.Ако родителите не се почитуваат помеѓу себе,детето за жал тој однос ќе мисли дека е исправен.
  И што е уште пострашно,подоцна може и он така ќе се однесува.
  Мене ми е јасно дека има моменти кога нервозата преовладува,и дека децата не треба да се одгледуваат во стаклено ѕвоно,но сепак си останувам на своето за границите.

  Едит:ни премногу контола не е на арно,ниту пак ни преголема слобода.
  Некои забораваат дека се родители на своите деца,не другари.
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mameha

  Mameha Староседелец

  Зачленет на:
  9 јуни 2013
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  814

  Да и тогаш имало предвреме "пораснато" ама се броеле на прсти да речам, поретки биле, а сега ретки се децата кои се однесуваат соодветно за своите години..
   
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Не е така... Само сега сме поголеми и поинаку ги согледуваме работите.
  Секогаш ги имало.
  А на крајот на краиштата... ако тврдиме дека денес децата не се однесуваат соодветно за своите години, и тоа скоро сите деца, тогаш за тоа е виновна мојата генерација и луѓето 5-6-7 години поголеми од мене. Што значи ваквото „трулење“ доаѓа од поодамна.
  Зошто е виновна таа генерација? Па затоа што тие се родителите (претежно) на сегашните новопечени средношколци :)
   
  На Mameha му/ѝ се допаѓа ова.
 5. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Е каде де?
  Прво сами си ги форсираме а после си се чудиме.
  [​IMG]
   
  На slb_bobo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  се што е преку мера не е на арно..преголема слобода никому не би му била од корист а камоли па на дете.
  добро е да се знае до каде е границата на некои работи, се работи за почит на авторитети, тој авторитет може да биде само родителот, никој друг не е вреден да те ограничува.
   
 7. the.boy

  the.boy Истакнат Член

  Зачленет на:
  11 јуни 2013
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  71
  Без навреда за никого...ама мислам дека е прехрабро некој кој не работи професионално со деца, кој нема професионални квалификации за детска психологија и сл. да коментира и да советува колку слобода да им се даде на децата?
  Секоја чест на храброста, а јас Ви порачувам децата да не ги буцкате, оставете си ги да си го живеат детскиот живот. Онака анархично како што само тие знаат :)
  (сега којзнае колку нервозни мајки ќе ме нападнат хахаха)...
   
 8. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Да треба да им се дава ама да има граници
   
 9. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  На детето ако му даваш слобода, тоа ќе се расипе... :) Од мали нозе, да талка како мува без глава, да ми шета по доцна доба, не би искрено... И после силувани, киднапирани, фрлани... Не, не, не! Се знае детето-као дете што треба да прави, да си учи, да си го гледа патот за во школо, да си игра дома по нешто. било кошарка, било фудбал, било ракомет, да си пише домашна, да чита лектира, да си вози точак во двор, ако нема двор, внатре орбитрек нека вози... На детето обврските тоа му се, а во кафичи да ми искача, нема шанси, осим со мене. Збориме значи за дете. Не знам вие сега од , до колку год, граница подразбирате под „дете“.
   
 10. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Не треба ич да им се дава слобода
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: