Koлкава слобода треба да им се дава на децата? | Црнобело Форум

Koлкава слобода треба да им се дава на децата?

Dorina

Активен Член
20 октомври 2017
93
71
28
48
Интересно е што во темава коментираат членови кои се`уште немаат деца, па се` е лесно да се каже, ама во пракса не е така лесно.
Муабетот ми е...едно е да ги воспиташ децата, да ги научиш да разликуваат што е добро што лошо, а друго е да им да деш слобода...
Зошто не би му се дало слобода да скокаат да трчаат, да се валкаат, да се бркаат, да играат што сакаат и како сакаат а не како што ќе им се каже...па тоа нормално, здраво дете треба да го прави, да биде физички активно, да развива моторика на тој начин, да истражува се` околу себе на свој начин, така ја развива креативноста, да станува кога сам ќе падни, да се качи некаде без ничија помош...
Ама жално е што денес за се` на децата им се вика НЕ, НЕМОЈ, НЕМОЈ ТАКА...и за да се избегне сета драма околу тоа, се чучнува детето пред тв, телефон или компјутер и тоа блее со саати, и сите мирни...детето мирно, родителите мирни, не мора да трчаат по него и да викаат...не му даваат само да јади зашто ќе извалка, па ги ранат пред компјутер до шесто одделение...жално...
Koga decata ke znaat sto e dobro a sto loso slobodata veke ja imaat,a ako na takvo dete mu ja zemes slobodata e duri togas ke treba da mu se misli osobeno ako e vo tinejdzerski godini.
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Се додека не му се случи нешто ( да се изгуби на пример ) може да си игра што сака . Никогаш нема да му забранам . Секако додека се мали , внимавам да не излезат на прометнава улица , да не залутаат и сл ., ама играат како сакаат и со што сакаат ( освен со опасни работи како игли , упаљачи и сл. ) .
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,515
1,183
Big Sur
Доволно за да научат од своите грешки без некакви огромни последици.
Лично ми е премногу криво што моите не ми дозволиле некои работи, иако најверојатно пак ќе испаднело по нивно, но битно е да се проба, па макар и да не се успее. Така човек се учи.
Легендата вели дека од дете на кое му биле ставани окови, станало успешен и снаодлив човек. Нема грешка.
Ако не е животозагрозувачка ситуација или нешто што би му ја пореметило психата, нека проба бре.
Зарем моите стравови и (не)искуства да ги пресликувам на него?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider