Koлкава слобода треба да им се дава на децата? | Црнобело Форум

Koлкава слобода треба да им се дава на децата?

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
29
Скопје
Не треба ич да им се дава слобода
Што мислиш Инчуле ти, дали сметаш дека треба децата, новава влада да спроведе закон, да им направи кафези, огромни, као замоци, и само тука да се движат?! Спрема мене, да... Ја би се согласила со тој закон. На децата не треба ич слобода да им се дава, оти тиа се расипуваат нали...
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
29
Скопје
Ne bas od bebinja,od koga ke proodat...
Како може на дете да му ја дадеш слободата од кога ќе прооди?! На пример? Тогаш детето е идиот, имбецил, не сфаќа ништо.
И што воопшто подразбираш под „слобода“... Можам да му дадам слобода за да плаче кога сака, можам да му дадам слобода да си игра внатре у соба, можам да му дадам слобода, да ми кажува се што чувствува. И ред др работи...
 

Dorina

Активен Член
20 октомври 2017
93
71
28
47
Deteto razbira,nie ne go razbirame nego! Treba mnogu da im se zboruva! Od koga ke proodat,sakaat da skokaat na krevet - neka skokaat,ednas-dva pati ke se cuknat posle ke bidat popretpazlivi,simnuvanjeto/kacuvanjeto po skali,isto...kako ke podrastuvaat taka i ke im se zgolemuva brojot na nivni odluki,pr:sakaat da preskoknat nesto podaleku i povisoko od predhodno,ne treba da im se veli ne mozes ili opasno e ,tuku da se prasa "ako mislis deka mozes slobodno"...,Zboruvanjeto so niv treba da otvoreno,bez strkovi i razno razni gluposti za da se izbegnat odgovorite koi treba da im se dadat,zatoa sto stom deteto postavilo nekoe prasanje znaci deka e spremno za odgovor...Koga ke se ima zdrav odnos so niv togas decata ke ja imaat posirokata slika i ke bidat pospremni da donesat ispravna odluka... Koga ke bidat malku pogolemi i koga ke prasaat za nesto dali smeat ili sto da napravat ili za sto da se odlucat, ne treba da im se dava resenie tuku da im se postavuvaat prasanja i da se stavat na vaga pa na krajot deteto da si donese odluka samo,iako so prasanjata nie sme go navele kon sakaniot nas izbor sepak toa dete za sledniot pat koga ke odlucuva samo ke bide pospremno....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ѕид на плачот

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
29
Скопје
Deteto razbira,nie ne go razbirame nego! Treba mnogu da im se zboruva! Od koga ke proodat,sakaat da skokaat na krevet - neka skokaat,ednas-dva pati ke se cuknat posle ke bidat popretpazlivi,simnuvanjeto/kacuvanjeto po skali,isto...kako ke podrastuvaat taka i ke im se zgolemuva brojot na nivni odluki,pr:sakaat da preskoknat nesto podaleku i povisoko od predhodno,ne treba da im se veli ne mozes ili opasno e ,tuku da se prasa "ako mislis deka mozes slobodno"...,Zboruvanjeto so niv treba da otvoreno,bez strkovi i razno razni gluposti za da se izbegnat odgovorite koi treba da im se dadat,zatoa sto stom deteto postavilo nekoe prasanje znaci deka e spremno za odgovor...Koga ke se ima zdrav odnos so niv togas decata ke ja imaat posirokata slika i ke bidat pospremni da donesat ispravna odluka... Koga ke bidat malku pogolemi i koga ke prasaat za nesto dali smeat ili sto da napravat ili za sto da se odlucat, ne treba da im se dava resenie tuku da im se postavuvaat prasanja i da se stavat na vaga pa na krajot deteto da si donese odluka samo,iako so prasanjata nie sme go navele kon sakaniot nas izbor sepak toa dete za sledniot pat koga ke odlucuva samo ke bide pospremno....

А што ако биде поспремно, јас никогаш моето дете нема да го направам интелигентен да биде од мали нозе, НИКОГАШ. Затоа што кога ќе порасне, ќе му е све монотоно и грдо во животот, ќе ја почувствува суровоста во животот, бидејќи тој е веќе напред и ги поминува сите негови глупи другари, не му е интересно ни да зборува со нив, затоа што премногу му се одговараа на прашањата од мали нозе... И тој автоматски веќе е со друг поглед кон светот. Ох...(facepalm)
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
27
Што мислиш Инчуле ти, дали сметаш дека треба децата, новава влада да спроведе закон, да им направи кафези, огромни, као замоци, и само тука да се движат?! Спрема мене, да... Ја би се согласила со тој закон. На децата не треба ич слобода да им се дава, оти тиа се расипуваат нали...
Детето е дете,мало ништо се разбира,се разбира дека неможе да прави што сака и неможе што сака да прави,за да не згреши,може нешто ако направи да згреши многу,затоа се тука родителите
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,311
1,941
1,133
Интересно е што во темава коментираат членови кои се`уште немаат деца, па се` е лесно да се каже, ама во пракса не е така лесно.
Муабетот ми е...едно е да ги воспиташ децата, да ги научиш да разликуваат што е добро што лошо, а друго е да им да деш слобода...
Зошто не би му се дало слобода да скокаат да трчаат, да се валкаат, да се бркаат, да играат што сакаат и како сакаат а не како што ќе им се каже...па тоа нормално, здраво дете треба да го прави, да биде физички активно, да развива моторика на тој начин, да истражува се` околу себе на свој начин, така ја развива креативноста, да станува кога сам ќе падни, да се качи некаде без ничија помош...
Ама жално е што денес за се` на децата им се вика НЕ, НЕМОЈ, НЕМОЈ ТАКА...и за да се избегне сета драма околу тоа, се чучнува детето пред тв, телефон или компјутер и тоа блее со саати, и сите мирни...детето мирно, родителите мирни, не мора да трчаат по него и да викаат...не му даваат само да јади зашто ќе извалка, па ги ранат пред компјутер до шесто одделение...жално...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос and Dorina