1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Koлкава слобода треба да им се дава на децата?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од МериСелест, 13 април 2013.

 1. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  Што мислиш Инчуле ти, дали сметаш дека треба децата, новава влада да спроведе закон, да им направи кафези, огромни, као замоци, и само тука да се движат?! Спрема мене, да... Ја би се согласила со тој закон. На децата не треба ич слобода да им се дава, оти тиа се расипуваат нали...
   
 2. Dorina

  Dorina Активен Член

  Зачленет на:
  20 октомври 2017
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  71
  Na decata od mali noze treba da im se dava sloboda da donesuvaat odluki sami za sebe.
   
 3. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  - Од бебиња. :frantic Се сложувам во потполност со тебе...
   
 4. Dorina

  Dorina Активен Член

  Зачленет на:
  20 октомври 2017
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  71
  Ne bas od bebinja,od koga ke proodat...
   
 5. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  Како може на дете да му ја дадеш слободата од кога ќе прооди?! На пример? Тогаш детето е идиот, имбецил, не сфаќа ништо.
  И што воопшто подразбираш под „слобода“... Можам да му дадам слобода за да плаче кога сака, можам да му дадам слобода да си игра внатре у соба, можам да му дадам слобода, да ми кажува се што чувствува. И ред др работи...
   
 6. Dorina

  Dorina Активен Член

  Зачленет на:
  20 октомври 2017
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  71
  Deteto razbira,nie ne go razbirame nego! Treba mnogu da im se zboruva! Od koga ke proodat,sakaat da skokaat na krevet - neka skokaat,ednas-dva pati ke se cuknat posle ke bidat popretpazlivi,simnuvanjeto/kacuvanjeto po skali,isto...kako ke podrastuvaat taka i ke im se zgolemuva brojot na nivni odluki,pr:sakaat da preskoknat nesto podaleku i povisoko od predhodno,ne treba da im se veli ne mozes ili opasno e ,tuku da se prasa "ako mislis deka mozes slobodno"...,Zboruvanjeto so niv treba da otvoreno,bez strkovi i razno razni gluposti za da se izbegnat odgovorite koi treba da im se dadat,zatoa sto stom deteto postavilo nekoe prasanje znaci deka e spremno za odgovor...Koga ke se ima zdrav odnos so niv togas decata ke ja imaat posirokata slika i ke bidat pospremni da donesat ispravna odluka... Koga ke bidat malku pogolemi i koga ke prasaat za nesto dali smeat ili sto da napravat ili za sto da se odlucat, ne treba da im se dava resenie tuku da im se postavuvaat prasanja i da se stavat na vaga pa na krajot deteto da si donese odluka samo,iako so prasanjata nie sme go navele kon sakaniot nas izbor sepak toa dete za sledniot pat koga ke odlucuva samo ke bide pospremno....
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  А што ако биде поспремно, јас никогаш моето дете нема да го направам интелигентен да биде од мали нозе, НИКОГАШ. Затоа што кога ќе порасне, ќе му е све монотоно и грдо во животот, ќе ја почувствува суровоста во животот, бидејќи тој е веќе напред и ги поминува сите негови глупи другари, не му е интересно ни да зборува со нив, затоа што премногу му се одговараа на прашањата од мали нозе... И тој автоматски веќе е со друг поглед кон светот. Ох...:facepalm2
   
 8. Dorina

  Dorina Активен Член

  Зачленет на:
  20 октомври 2017
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  71
  Vo red,cuvaj go vo stakleno zvono,sekoj kako misli deka e najdobro...
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.
 9. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Детето е дете,мало ништо се разбира,се разбира дека неможе да прави што сака и неможе што сака да прави,за да не згреши,може нешто ако направи да згреши многу,затоа се тука родителите
   
  На Ѕид на плачот и Dorina им се допаѓа ова.
 10. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,897
  Интересно е што во темава коментираат членови кои се`уште немаат деца, па се` е лесно да се каже, ама во пракса не е така лесно.
  Муабетот ми е...едно е да ги воспиташ децата, да ги научиш да разликуваат што е добро што лошо, а друго е да им да деш слобода...
  Зошто не би му се дало слобода да скокаат да трчаат, да се валкаат, да се бркаат, да играат што сакаат и како сакаат а не како што ќе им се каже...па тоа нормално, здраво дете треба да го прави, да биде физички активно, да развива моторика на тој начин, да истражува се` околу себе на свој начин, така ја развива креативноста, да станува кога сам ќе падни, да се качи некаде без ничија помош...
  Ама жално е што денес за се` на децата им се вика НЕ, НЕМОЈ, НЕМОЈ ТАКА...и за да се избегне сета драма околу тоа, се чучнува детето пред тв, телефон или компјутер и тоа блее со саати, и сите мирни...детето мирно, родителите мирни, не мора да трчаат по него и да викаат...не му даваат само да јади зашто ќе извалка, па ги ранат пред компјутер до шесто одделение...жално...
   
  На Аркантос и Dorina им се допаѓа ова.

Сподели: