Good guy VS Bad guy (или - Дали, колку и зошто девојките повеќе ги сакаат лошите момци?)

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
А шо ако во почетокот те третира како дама и ти го мести столот и ти чита поезија и е цар за романтики. Некогаш многу арно не е на арно, зад сето тоа може да се крие и нешто друго. Некогаш маските паѓаат побргу, некогаш подоцна, ваљда зависи од увежбаноста. Некогаш па паѓаат милиметар по милиметар, па не можеш да сфатиш шо ти се случува пред очи. И додека се свестиш веќе е презаплеткано за да може едноставно да се пресече. Сѐ бива и секому сѐ може да се случи, каков и да е како карактер.
Мислам дека вештачката култура и манири се провидни и секоја паметна жена ќе ги уочи дека се извештачени и и зглумени... Но колку и да е добар глумец, кога тогаш како што кажа маските ќе паднат..и тогаш треба да проработи свеста и разумот...
Никогаш за ништо не е рано или касно...И колку и да е заплеткано и испреплетено секогаш постои решение...можеби болно ама сепак е решение.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Да? А како ќе ги разграничиш тие две работи? И колку време е потребно за да прогледаат очите и да ти стане јасно дека имаш избор дали ќе бидеш со некого или не?
Доволно долго за да можеш за тоа време да се дистанцираш од тој некој,доволно кратко за да не биде премногу. Често луѓето при очи се прават слепи,знаат дека ситуацијата е таква каква што многу им ја укажуваат,но тие сепак одат понатаму. На таквите не им се помага,таквите сакаат да бидат жртви,сакаат понижување,сакаат да се омаловажени.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Saladin

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Машко еквивалент на погрешните избори од примерите :D
Та да беше толку лесно да се бираат ко компири - овој млад убав сочен - го земам! овој стар, сув, збрчкан, скапан - во ѓубре!

Шо не е јасно во реченицата : дали некоја личност те привлекува или не, не е прашање на избор, нели?
Или сакаш да кажеш дека ја имаш таа способност да си одбереш од кого ќе бидеш привлечен, да не речам-во кого ќе се заљубиш?

Мислиш дека е лесно да видиш кога гледаш во некој кој те привлекува и уште повеќе, во некој кого го сакаш?
Демек 2 + 2 се 4 ?
Епа не се. Јбг.


Грубо и симплифицирано, но тоа е тоа.
Ако можеш во секој домен да се однесуваш рационално, нема логика да се тврди дека изборот на партнер е ирационална одлука надвор од можноста за избор.

Секако дека е прашање на избор.
Во некој со лик како овој на аватар сигурно нема да се заљубиш па макар потсвеста (или инстинкти или шо и да е) да ти игра брејк денс. Не дека не е симпа типот ама не сум сигурен каков љубавен живот имал. :D
Многу нормално дека во мозокот се врши строга селекција и се оганичува кругот на потенцијални `љубави нашега живота`.
Вероватно мислиш на физичката привлечност. Физички може те привлекуваат неколку илјади дечки од твојот град (или барем неколку стотици) како и шо мене физички би ме привлекле многу припаднички на мазохистичкиот пол, тоа не значи дека сме надвор од рационалната сфера.

Релативно лесно е да се види. Ако некој се однесува идиотски, насилно, органичува и контролира - треба сериозен степен на ментална инертност, да не употребам полош збор за да некоја остане со таквиот. И после Митре и напраил фрактура на череп или вилица...

http://www.kurir.mk/makedonija/crna-hronika/118623-Bitolcanec-so-boksovi-ja-pretepal-soprugata
http://evesti.mk/2013/06/07/velesanec-ja-pretepal-soprugata/
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Ти ова сериозно????
Навистина не сакаш да бидеш третирана како дама...???
Да ти го намести некој столот, да ти чита поезија, да ти приредува романтични вечери и изненадувања...??
Интересно...
Како што ќе се поставиш така ќе бидеш третирана...ако си дама ќе бидеш третирана како дама, ако си жртва со его кое сама си го газиш со штиклите така ќе бидеш и третирана...

Јас ова најсериозно ;) И не секоја шо и го местат столот е дама, и не секое романтично изненадување е искрено, и не секој има ист критериум за тоа ,,романтичното,, а и далеку побитно е да се води според тоа што му вели срцето него ли според теории и статистики.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
(Се осудив да направам уште една тема,и денеска не сум баш расположена за стихозбирки.)


Се повеќе на идувам на некои текствоци статуси дека добрите момци завршуваат со лоши девојки, и обратно. Што е тоа што ги тера да имаат лоша девојка...а уствари што беше лоша девојка?! или пак добра која е дефиницијата?! Можеби се заедно затоа што си одговараат или сепак не? Исто така некои момци се одлучуваат за глупави девојки што по мое мислење и постојат за жал. Наидов на еден статус: ''Од паметна жена ќе го добијаш тоа што го заслужуваш,а од глупава тоа што го сакаш.'' Дали стварно мажите се плашат од паметна жена со кариера,и дали нивното его се намалува кога знаат дека нивната жена е поуспешна од нив? Зошто мислам дека сите ние сакаме да успееме во животот и да бидиме независни од другите епа тогаш зошто да бидам зависна од еден маж..
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
toa e isto kako nekoe isfrustrirano masko celo vreme se zali deka site devojki ne cinata deka site se edno isto ... znaciza sekoe grnce ima kapace :).
covek treba se da iskusi vo zivot za da znae sto da odbere koga ce treba vreme.
ne znaci deka sekogas losite devojki , i losi momci kjaruvaat.
Ednostavno treba da se sklopat kockite za da se napravi slikata
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: scarstone and Mistery :)

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
toa e isto kako nekoe isfrustrirano masko celo vreme se zali deka site devojki ne cinata deka site se edno isto ... znaciza sekoe grnce ima kapace :).
covek treba se da iskusi vo zivot za da znae sto da odbere koga ce treba vreme.
ne znaci deka sekogas losite devojki , i losi momci kjaruvaat.
Ednostavno treba da se sklopat kockite za da se napravi slikata

Јас мислам дека ако на едно машко не му се погоди ниедна девојка тогаш него не му треба девојка му треба маж :cool:
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Можеби секој си ги гледа работите од своја перспектива со свој став...
Јас, стварно верувам во љубов, а во таа љубов нема глуп маж со паметна жена, успешен, пропаднат маж со деловна жена или не знам што.
Двајца луѓе што се сакаат и толку. А ова другово е веќе навлегување во приватен живот, анализирање карактери, осудување и доделување етикети.
Сум била сведок на врски меѓу зависник од дрога и девојка која завршила два факултети, амбициозна и успешна. Па ете ги пред некој месец се верија.

И можеби, баш ваквите размислувања, што бара овој со оваа, оној со онаа се вкоренуваат и сомнежи и разни глупи размислувања кај луѓето, само да не дојде до тоа а што ќе ќажат комшиите, а што ќе речат луѓето за нас...
Мислам време е да ги оставиме луѓето да си живеат свој живот, да си бидат со своите избраници, какви и да се, а ние да си го гледаме патот пред нас.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aquarius and WomanInRed

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
(Се осудив да направам уште една тема,и денеска не сум баш расположена за стихозбирки.)


Се повеќе на идувам на некои текствоци статуси дека добрите момци завршуваат со лоши девојки, и обратно. Што е тоа што ги тера да имаат лоша девојка...а уствари што беше лоша девојка?! или пак добра која е дефиницијата?! Можеби се заедно затоа што си одговараат или сепак не? Исто така некои момци се одлучуваат за глупави девојки што по мое мислење и постојат за жал. Наидов на еден статус: ''Од паметна жена ќе го добијаш тоа што го заслужуваш,а од глупава тоа што го сакаш.'' Дали стварно мажите се плашат од паметна жена со кариера,и дали нивното его се намалува кога знаат дека нивната жена е поуспешна од нив? Зошто мислам дека сите ние сакаме да успееме во животот и да бидиме независни од другите епа тогаш зошто да бидам зависна од еден маж..
Темава си ја почнала за добри момци и лоши девојки па си прешла дали си одговараат а после да заклучиш дека мажите се плашат од успешни жени па на крај да поентираш дека ќе си седиш ако треба сама ама дека нема да зависиш од маж.
И сега ајде дали знаеш што ти е темата и за што треба да се дебатира.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Темава си ја почнала за добри момци и лоши девојки па си прешла дали си одговараат а после да заклучиш дека мажите се плашат од успешни жени па на крај да поентираш дека ќе си седиш ако треба сама ама дека нема да зависиш од маж.
И сега ајде дали знаеш што ти е темата и за што треба да се дебатира.

Го испушти делот кај што вика дека ако не и се погоди ниеден маж, нема да и треба маж и ќе си најде жена. :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba and Ghtalpo