English leagues & English Cups 2020/2021

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Сега уште повеќе тежи поразот од Лестер, ќе беа Арсенал второ место, макар да ок, со оваа победа го анулираа тоа на некој начин.
Затоа се тука Вила, да го симнат тој товар од поразот од Лестер :D
И сѐ ми се чини дека сезонава пак истата грешка се повтори со голманите како со Шчезни и Фабијански, го оставија Лено и го шитнаа за кило семки Мартинез кој два пати бранеше против Ливерпул и најзаслужен е што освоија ФА куп и играат Лига Европа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Затоа се тука Вила, да го симнат тој товар од поразот од Лестер :D
И сѐ ми се чини дека сезонава пак истата грешка се повтори со голманите како со Шчезни и Фабијански, го оставија Лено и го шитнаа за кило семки Мартинез кој два пати бранеше против Ливерпул и најзаслужен е што освоија ФА куп и играат Лига Европа.

Голема грешка е што го дадоа Мартинез, влеваше сигурност во одбраната како целина, настрана што е одличен шот стопер, баш во пресметката со екс-клубот остана со клин шит а Арсенал со Вила утакмицата за прв пат откако го пратам клубот ми беше срам од него, никогаш до сега не сум имал ваков филинг. Да ги доминира Вила на сред Лондон ццц... и тоа тотална доминација, желба за три бода, све.
Дали Артета само замачка очи со ФА купот а сега 4 порази во 8 кола, ќе видиме. Донесоа засилувања некои ама нема креативец. Друго е коа играат со топ-6 екипи, знае да постави игра и на контри да добие, но во мечеви од типот Лестер, Вила и слични каде улогата на фаворит е кај Арсенал, Артета не знае што да прави.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Лејтон Ориент - 0 Титули

Основан - 1881
Стадион - Бризбејн Роуд, Лондон, 10.756
Никнејм - Orientals (Источњаци)
Сезони во ПЛ - 1

Најголем успех во лигашки систем - Едно 22.место во Англија (1962/63)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/2 финале (1977/78)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/4 финале (1962/63)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Менсфилд Таун - 0 Титули

Основан - 1897
Стадион - Филд Мил, Менсфилд, 10.140
Никнејм - Stags (Елени)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 43.место во Англија (1977/78)
Најголем успех во ФА куп - Два пати 1/4 финале (1968/69, 1980/81)
Најголем успех во Лига куп - Два пати 1/4 финале (1975/76, 1981/82)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Моркемб - 0 Титули

Основан - 1920
Стадион - Њу Кристи Парк, Моркемб (7.676)
Никнејм - Shrimps (Рачичи)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 72.место во Англија (2009/10)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/16 финале (1961/62)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/16 финале (2007/08)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Њупорт Каунти - 0 Титули

Основан - 1912
Стадион - Сомертон Парк, Њупорт (16.806)
Никнејм - Exiles (Избеглици)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 44.место во Англија (1946/47)
Најголем успех во ФА куп - Два пати 1/8 финале (1948/49, 2018/19)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/4 финале (1961/62)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Едно 1/4 финале (1980/81)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Олдам Атлетик - 0 Титули

Основан - 1895
Стадион - Баундери Парк, Олдам (14.337)
Никнејм - Latics (Плавци)
Сезони во ПЛ - 12

Најголем успех во лигашки систем - Едно второ место во Англија (1914/15)
Најголем успех во ФА куп - Три пати 1/2 финале (1912/13, 1989/90, 1993/94)
Најголем успех во Лига куп - Едно второ место/финале (1989/90)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Порт Вејл - 0 Титули

Основан - 1876
Стадион - Вејл Парк, Барслем (21.550)
Никнејм - Valiants (Храбри)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 27.место во Англија (1930/31)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/2 финале (1953/54)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/4 финале (2006/07)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сoлфорд Сити - 0 Титули

Основан - 1940
Стадион - Мур Лејн, Манчестер (7.152)
Никнејм - Ammies (Амис)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 79.место во Англија (2019/20)
Најголем успех во ФА куп - Едно 3.коло (2015/16)
Најголем успех во Лига куп - Едно 2.коло (2020/21)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сканторп Јунајтед - 0 Титули

Основан - 1899
Стадион - Гленфорд Парк, Сканторп (10.320)
Никнејм - Iron (Железни)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 26.место во Англија (1961/62)
Најголем успех во ФА куп - Два пати 1/8 финале (1957/58, 1969/70)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/8 финале (1988/89)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Саутенд Јунајтед - 0 Титули

Основан - 1906
Стадион - Рутс Хол, Саутенд-он-Си (13.454)
Никнејм - Blues (Плавуши)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 34.место во Англија (1991/92)
Најголем успех во ФА куп - Четири пати 1/8 финале (1925/26, 1951/52, 1975/76, 1992/93)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/4 финале (2006/07)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Стивениџ Бороу - 0 Титули

Основан - 1976
Стадион - Бродхол Веј, Стивениџ (8.534)
Никнејм - Boro (Боро)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Три пати 76.место во Англија (2010/11, 2011/12, 2014/15)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/8 финале (2011/12)
Најголем успех во Лига куп - Три пати 2.коло (2012/13, 2013/14, 2016/17)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Тренмир Роверс - 0 Титули

Основан - 1884
Стадион - Прентон Парк, Беркенхед (17.250)
Никнејм - White Army (Бела Армија)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 26.место во Англија (1992/93)
Најголем успех во ФА куп - Три пати 1/4 финале (1999/00, 2000/01, 2003/04)
Најголем успех во Лига куп - Едно второ место/финале (1999/00)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Волсол - 0 Титули

Основан - 1888
Стадион - Бескот Стејдиум, Волсол (12.147)
Никнејм - Saddlers (Оседлани)
Сезони во ПЛ - 3

Најголем успех во лигашки систем - Едно 7.место во Англија (1890/91)
Најголем успех во ФА куп - Шест пати 1/8 финале (1938/39, 1974/75, 1977/78, 1986/87, 2001/02, 2002/03)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/2 финале (1983/84)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Може да се заокружи со поглед кон Националната Лига, т.е. првото ниво на Semi-pro иако таа лига е полна со екс-Лигаши па и понекој екс-прволигаш.

Олдершот Таун - 0 Титули

Основан - 1926
Стадион - Рекриејшн Граунд, Олдершот (7.892)
Никнејм - Shots (Шутеви)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 52.место во Англија (1973/74)
Најголем успех во ФА куп - Два пати 1/8 финале (1932/33, 1978/79)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/4 финале (1983/84)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Алтринам - 0 Титули

Основан - 1891
Стадион - Мос Лејн, Алтринам (7.197)
Никнејм - Robins (Бимбиљи)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 91.место во Англија (1990/91)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/8 финале (1985/86)
Најголем успех во Лига куп - Нема учествувано
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Барнет - 0 Титули

Основан - 1888
Стадион - Д`Хајв, Лондон (7.606 во изградба)
Никнејм - Bees (Пчели)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 68.место во Англија (1993/94)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/8 финале (2006/07)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/8 финале (2005/06)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Бориам Вуд - 0 Титули

Основан - 1948
Стадион - Мидоу Парк, Бориам (5.714)
Никнејм - Woods (Шуми)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 96.место во Англија (2017/18)
Најголем успех во ФА куп - Четири пати 2.коло (1996/97, 1997/98, 2017/18, 2020/21)
Најголем успех во Лига куп - Нема учествувано
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бромли - 0 Титули

Основан - 1892
Стадион - Хејс Лејн, Лондон (6.084)
Никнејм - Ravens (Гаврани)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 101.место во Англија (2015/16)
Најголем успех во ФА куп - Три пати 2.коло (1937/38, 1938/39, 2017/18, 1945/46)
Најголем успех во Лига куп - Нема учествувано
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Честерфилд - 0 Титули

Основан - 1866
Стадион - Видингтон Мур, Честерфилд (11.275)
Никнејм - Ravens (Гаврани)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 26.место во Англија (1946/47)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/2 финале (1996/97)
Најголем успех во Лига куп - Два пати 1/8 финале (1964/65, 2006/07)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Во меѓувреме ќе се осврнам на омилениот клуб покрај Арсенал а тоа е членот на Шкотската премиер лига, Селтик.
Шкотската лига е на ниво на Л2 некаде, освен владеачкиот пар Селтик и Ренџерс кои би можеле да настапат во ПЛ доколку би имало можност. Како одминува време тоа тие два клуба стануваат материјал за Чемпионшип. Прошо воз...

Селтик - 112 Титули

Основан - 1886
Стадион - Селтик Парк, Глазгов (60.832)
Никнејм - Bhoys (Дечките)
Сезони во ШПЛ - 124 (светски рекорд)

Најголем успех во лигашки систем - Педесет и еден пат шампиони на Шкотска (1892/93, 1893/94, 1895/96, 1897/98, 1904/05, 1905/06, 1906/07, 1907/08, 1908/09, 1909/10, 1913/14, 1914/15, 1915/16, 1916/17, 1918/19, 1921/22, 1925/26, 1935/36, 1937/38, 1953/54, 1965/66, 1966/67, 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1970/71, 1971/72, 1972/73, 1973/74, 1976/77, 1978/79, 1980/81, 1981/82, 1985/86, 1987/88, 1997/98, 2000/01, 2001/02, 2003/04, 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2019/20

Најголем успех во ФА куп - 41.титули (1891/92, 1898/99, 1899/1900, 1903/04, 1906/07, 1907/08, 1908/09, 1910/11, 1911/12, 1913/14, 1922/23, 1924/25, 1926/27, 1930/31, 1932/33, 1936/37, 1950/51, 1953/54, 1964/65, 1966/67, 1968/69, 1970/71, 1971/72, 1973/74, 1974/75, 1976/77, 1979/80, 1984/85, 1987/88, 1988/89, 1994/95, 2000/01, 2003/04, 2004/05, 2006/07, 2010/11, 2012/13, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2019/20)

Најголем успех во Лига куп - 19.титули (1956/57, 1957/58, 1965/66, 1966/67, 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1974/75, 1982/83, 1997/98, 1999/2000, 2000/01, 2005/06, 2008/09, 2014/15, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2019/20)

Најголем успех во ЛШ - Една титула Европски шампион (1966/67)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Едно второ место/финале (2002/03)
Најголем успех на Клубско светско - Нема учествувано
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Дагенам & Редбриџ - 0 Титули

Основан - 1949
Стадион - Викторија Роуд, Лондон (7.432)
Никнејм - Daggers (Ками)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 65.место во Англија (2010/11)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/8 финале (2002/03)
Најголем успех во Лига куп - Едно 2.коло (2007/08)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Довер Атлетик - 0 Титули

Основан - 1893
Стадион - Крабл Граунд, Довер (6.615)
Никнејм - Whites (Бели)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 97.место во Англија (2015/16)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/8 финале (1905/06)
Најголем успех во Лига куп - Нема учествувано
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Истли - 0 Титули

Основан - 1946
Стадион - Тен Ејкрс, Истли (5.820)
Никнејм - Spitfires (Брзострелци)
Сезони во ПЛ - 0

Најголем успех во лигашки систем - Едно 96.место во Англија (2014/15)
Најголем успех во ФА куп - Два пати 3.коло (2015/16, 2016/17)
Најголем успех во Лига куп - Нема учествувано
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена: