English leagues & English Cups 2020/2021

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Оваа сезона конечно Ливерпул ФК после 3 децениско next year gonna be our year, под водство на хер Клоп успеа да освои ПЛ. Освен тоа освои и клупско СП а лани и ЛШ.

Што е тоа сменето во бројот на титули од моето последно логирање пред сто годиње :D
Сеуште 25 екипи биле на врвот на англискот лигашки фудбал а тоа се :

20 - Манчестер Јунајтед
19 - Ливерпул
13 - Арсенал
9 - Евертон
7 - Астон Вила
6 - Сандерленд, Челзи, Манчестер Сити
5 - Шефилд Венздеј (1 Alliance)
4 - Њукасл Јунајтед
3 - Лидс Јунајтед, Вулверхемптон Вондерерс, Хадерсфилд Таун, Блекбурн Роверс
2 - Престон Норт Енд, Тотенхем Хотспур, Дерби Каунти, Барнли, Портсмут, Нотингем Форест (1 Alliance)
1 - Ипсвич Таун, , Шефилд Јунајтед, Вест Бромвич Албион, Стоук Сити (Alliance), Лестер Сити.

Во ФА купот после одлично освоената титула, Арсенал се зацврсти како најуспешен тим во ова 150 годишно такмичење.
Сеуште освајачи се 44 клуба, нема промени од последно логирање.

14 - Арсенал
12 - Манчестер Јунајтед
8 - Тотнем Хотспур, Челзи
7 - Астон Вила, Ливерпул,
6 - Блекбурн Роверс, Њукасл Јунајтед, Манчестер Сити
5 - Форест Вондерерс, Вест Бромвич Албион, Евертон
4 - Шефилд Венздеј (1 Cromwell), Вулверхемптон Вондерерс, Шефилд Јунајтед, Болтон Вондерерс
3 - Вест Хем Јунајтед
2 - Олд Итонианс, Престон Норт Енд, Нотингем Форест, Бјури, Сандерленд, Портсмут
1 - Халам (1 Youdan), Оксфорд Јуниверсити, Ројал Енџиниерс, Клапам Роверс, Блекбурн Олимпик, Олд Картузијанс, Нотс Каунти, Братфорд Сити, Барнли, Барнсли, Хадерсфилд Таун, Кардиф Сити, Дерби Каунти, Чарлтон Атлетик, Блекпул, Лидс Јунајтед, Саутемптон, Ипсвич Таун, Ковентри Сити, Вимблдон, Виган Атлетик.

Кај ЛК актуелен освајач е Гвардиола со М.Сити кој го освојува трет пат по ред. Пошто е нели, као небитен :)
Ова се 28-те освојувачи на ЛК.

9 - Ливерпул (1 Super League Cup)
7 - Челзи (2 FMC), Нотингем Форест (2 FMC), Манчестер Сити
6 - Астон Вила
5 - Манчестер Јунајтед
4 - Тотнем Хотспур,
3 - Вулверхемптон Вондерерс, Лестер Сити, Арсенал (1 Super League Cup)
2 - Лидс Јунајтед, Норич Сити, Бирмингем Сити, Блекбурн Роверс (1 FMC)
1 - Вест Хем Јунајтед, Престон Норт Енд, Блекпул, Чарлтон Атлетик, Болтон Вондерерс, Вест Бромвич Албион, Квинс Парк Ренџерс, Свиндон Таун, Стоук Сити, Оксфорд Јунајтед, Лутон Таун, Шефилд Венздеј, Рединг (1 FMC), Кристал Палас (1 FMC), Мидлсбро, Свонси Сити.

Што мислите за новата сезона која започнува со мечот за прибирање хуманитарни пари, черити шилд на 29-ти овој месец помеѓу Ливерпул и Арсенал? Што ни носи оваа 122-ра ПЛ сезона, 150 години ФА и 60 ЛК?

Да се осврнеме и на lesser cups, односно второкласните трофеи кои и тоа како значат за клубовите надвор од Премиер лигата.

Започнуваме со Football League Trophy. Победници (37) на овој скромен куп се следниве :

3 - Бристол Сити
2 - Честер Сити, Ротерам Јунајтед, Ковентри Сити, Борнмут, Карлајл Јунајтед, Бирмингем Сити, Блекпул, Порт Вејл, Стоук Сити, Свонси Сити,, Виган Атлетик
1 - Саутпорт, Брадфорд Сити, Ексетер Сити, Бристол Роверс, Вотфорд, Милвол, Рединг, Болтон Вондерерс, Честерфилд, Гримзби Таун, Транмер Роверс, Барнсли, Кру Александра, Донкастер Роверс, Лутон Таун, Менсфилд Таун, Милтон Кејнс Донс, Питербро Јунајтед, Саутемптон, Вулверхемптон Вондерерс, Рексам, Дарлингтон, Стокпорт Каунти, Линколн Сити, Портсмут.

Продолжуваме со FA Trophy, титула наменета за семи-про клубови (5-8 лига). Го имаат освојувано и подоцнежни премиерлигаши.

Победници на ФА Трофејот се следните :

3 - Скарборо, Вокинг, Телфорд Јунајтед
2 - Стивениџ Бороу, Меклсфилд Таун, Јорк Сити, Алтринхем, Стафорд Ренџерс, Бароу, Грејс Атлетик, Кингстониан, Викомб Вондерерс, Енфилд Таун
1 - Кидерминстер Хариерс, Нортвич Викторија, Рексам, Кенви Ајленд, Дагенам енд Редбриџ, Халифакс Таун, Норт Фериби Јунајтед, Кембриџ Јунајтед, Дарлингтон, Ебсфлит Јунајтед, Хенсфорд Таун, Барскоу, Јовил Таун, Челтенам Таун, Колчестер Јунајтед, Велдстон, Бишопс Сторфорд, Метлок Таун, Морикемб, Брекли Таун, Филди.

Тука е и аматерскиот куп кој покрај ФА купот е најмасовен и во него играат екипи од 9.лига надолу. Во минатото финалињата на овој куп привлекувале по 110.000 раја, денешните финалиња 25-35К што е сосема добро.
Овој куп трае веќе 124 сезони што само по себе е споменик на англиската традиционалност.

10 - Бишоп Окленд
5 - Клептон, Крук Таун
4 - Далвич Хамлет, Витли Беј
3 - Бромли, Хендон, Лејтонстон, Билирики Таун
2 - Енфилд Таун, Илфорд, Лејтон Пенант, Мидлзбро :frantic, Олд Картузијанс, Пегазус, Волтамстоу Авенју, Тивертон Таун, Халисовин Таун, Бриг Таун, Норт Шилдс
1 - Коринтианс, Барнет, Бишопс Сторфорд, Ројал Енџиниерс, Кингстониан, Лондон Каледонианс, Нордерн Номадс, Олд Малвернијанс, Оксфорд Сити, Госпорт, ФК Шефилд , Скелмерсдејл Јунајтед, Саут Бенк, Волтон енд Хершам, Велдстон, Вест Хартлипул Атлетик, Вилингтон, Вимблдон, Вокинг, Викомб Вондерерс, Стемфорд, Тонтон Таун, Бридлингтон Таун, Гисли, Саут Шилдс, Морпет Таун, Шолинг, Спенимур Таун, Данстон, Киркам енд Вешам, Труро Сити, Нантвич Таун, Дидкот Таун, Винчестер Сити, Дил Таун, Витби Таун, Ерсли Таун, Дис Таун, Вимборн Таун, Јидинг Јунајтед, Тамворт, Колн Дајнамос, Сент Хеленс Таун, Станстед, Рагби Таун, Форест Грин Роверс, Викам, Њукасл Блу Стар, Ходесдон Таун, Тачам Таун, Чертси Таун.

Погоренаведените се активните фудбалски натпреварувања во Англија. Но постоеле и други кои повеќе не постојат. Пример, за време на прогонството на англиските клубови од евро-сцената поради трагедијата на Хејсел во финалето на ЛШ 1985 и многуте хулигански испади на џганот кој се нарекува себеси ултраси, во Англија веднаш бил организиран уште еден куп кој би служел како замена за евро-такмичењата. Се нарекувал Full Members Cup и се играл 1985-1992.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Во наредниве постови ќе се позабавиме со сите клубови поединечно.

Започнуваме со најтрофејниот, Ливерпул.

Ливерпул - 45 титули

Основан - 1892
Стадион - Енфилд Роуд, Ливерпул, 54.194
Никнејм - Reds (Црвени)
Сезони во ПЛ - 106

Најголем успех во лигашки систем - 19 пати Шампиони на Англија (1900/01, 1905/06, 1921/22, 1922/23, 1946/47, 1963/64, 1965/66, 1972/73, 1975/76, 1976/77, 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86, 1987/88, 1989/90, 2019/2020)
Најголем успех во ФА Куп - 7.титули (1964/65, 1973/74, 1985/86, 1988/89, 1991/92, 2000/01, 2005/06)
Најголем успех во Лига Куп - 9.титули (1980/81, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86 Super League Cup, 1994/95, 2000/01, 2002/03, 2011/12)
Најголем успех во ЛШ - 6 пати Европски Шампиони (1976/77, 1977/78, 1980/81, 1983/84, 2004/05, 2018/2019)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 3.титули (1972/73, 1975/76, 2000/01)
Најголем успех на Светско клупско првенство - 1.титула Светски првак (2019)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Манчестер Јунајтед - 43 титули

Основан - 1878
Стадион - Олд Трафорд, Манчестер, 76.324 (Најголем во ПЛ)
Никнејм - Red Devils (Црвени ѓаоли)
Сезони во ПЛ - 96

Најголем успех во лигашки систем - 20 пати Шампиони на Англија
(1907/08, 1910/11, 1951/52, 1955/56, 1956/57, 1964/65, 1966/67, 1992/93, 1993/94, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/2000, 2000/01, 2002/03, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2010/11, 2012/13)
Најголем успех во ФА куп - 12.титули (1908/09, 1947/48, 1962/63, 1976/77, 1982/83, 1984/85, 1989/90, 1993/94, 1995/96, 1998/99, 2003/04, 2015/16)
Најголем успех во Лига куп - 5.титули (1991/92, 2005/06, 2008/09, 2009/10, 2016/17)
Најголем успех во ЛШ - 3 пати Европски Шампиони (1967/68, 1998/99, 2007/08)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 2.титули (1990/91, 2016/17)
Најголем успех на Светско клупско првенство - 1.титула Светски првак (2008)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Тотнем Хотспур - 17 Титули

Основан - 1882
Стадион - Њу Вајт Харт Лејн, Лондон, 62.303
Никнејм - Spurs (Мамузи)
Сезони во ПЛ - 86

Најголем успех во лигашки систем - 2 пати Шампиони на Англија (1950/51, 1960/61)
Најголем успех во ФА куп - 8.титули (1900/01, 1920/21, 1960/61, 1961/62, 1966/67, 1980/81, 1981/82, 1990/91)
Најголем успех во Лига куп - 4.титули (1970/71, 1972/73, 1998/99, 2007/08)
Најголем успех во ЛШ - Едно второ место/финале (2018/19)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 3.титули (1962/63, 1971/72, 1983/84)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Манчестер Сити - 20 Титули

Основан - 1880
Стадион - Сити Стејдиум, Манчестер, 55.017
Никнејм - Citizens (Граџани)
Сезони во ПЛ - 92

Најголем успех во лигашки систем - 6 пати Шампиони на Англија (1936/37, 1967/68, 2011/12, 2013/14, 2017/18, 2018/19)
Најголем успех во ФА куп - 6.титули (1903/04, 1933/34, 1955/56, 1968/69, 2010/11, 2018/19)
Најголем успех во Лига куп - 7.титули (1969/70, 1975/76, 2013/14, 2015/16, 2017/18, 2018/19, 2019/2020)
Најголем успех во ЛШ - Едно 1/2 финале (2015/16)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.титула (1969/70)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Вест Хем Јунајтед - 6 Титули

Основан - 1895
Стадион - Олимпик Стејдиум, Лондон, 66.230
Никнејм - Hammers (Чекани)
Сезони во ПЛ - 63

Најголем успех во лигашки систем - 3.место во Англија (1985/86)
Најголем успех во ФА куп - 3.титули (1963/64, 1974/75, 1979/1980)
Најголем успех во Лига куп - 1.титула (1939/40)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 2.титули (1964/65, 1998/99)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Астон Вила - 22 Титули

Основан - 1874
Стадион - Вила Парк, Бирмингем, 43.186
Никнејм - Lions (Лавови)
Сезони во ПЛ - 107

Најголем успех во лигашки систем - 7 пати Шампион на Англија (1893/94, 1895/96, 1896/97, 1898/99, 1899/1900, 1909/10, 1980/81)
Најголем успех во ФА куп - 7.титули (1886/87, 1894/95, 1896/97, 1904/05, 1912/13, 1919/20, 1956/57)
Најголем успех во Лига куп - 6.титули (1943/44, 1960/61, 1974/75, 1976/77, 1993/94, 1995/96)
Најголем успех во ЛШ - Еднаш Европски Шампион (1981/82)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.титула (2000/01)
Најголем успех на Светско клупско првенство - Нема учествувано
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Челзи - 25 Титули

Основан - 1905
Стадион - Стемфорд Бриџ, Лондон, 41.755
Никнејм - Blues (Плавци)
Сезони во ПЛ - 86

Најголем успех во лигашки систем - 6 пати Шампион на Англија (1954/55, 2004/05, 2005/06, 2009/10, 2014/15, 2016/17)
Најголем успех во ФА куп - 8.титули (1969/70, 1996/97, 1999/2000, 2006/07, 2008/09, 2009/10, 2011/12, 2017/18)
Најголем успех во Лига куп - 7.титули (1964/65, 1985/86 FMC, 1989/90 FMC, 1997/98, 2004/05, 2006/07, 2014/15)
Најголем успех во ЛШ - Еднаш Европски Шампиони (2011/12)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 3.титули (1970/71, 1997/98, 2012/13)
Најголем успех на Светско клупско првенство - Едно второ место/финале (2012)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Арсенал - 31 Титула

Основан - 1886
Стадион - Д` Гроув, Лондон, 60.832
Никнејм - Gunners (Топџии)
Сезони во ПЛ - 104 (Нема испаднато од 1920, рекордни 95 последователни сезони во прва лига)

Најголем успех во лигашки систем - 13 пати Шампион на Англија (1930/31, 1932/33, 1933/34, 1934/35, 1937/38, 1947/48, 1952/53, 1970/71, 1988/89, 1990/91, 1997/98, 2001/02, 2003/04)
Најголем успех во ФА куп - 14.титули : (1929/30, 1935/36, 1949/50, 1970/71, 1978/79, 1992/93, 1997/98, 2001/02, 2002/03, 2004/05, 2013/14, 2014/15, 2016/17, 2019/2020)
Најголем успех во Лига куп - 3.титули (1986/87, 1988/89 Super League Cup, 1992/93)
Најголем успех во ЛШ - Едно второ место/финале (2005/06)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 2.титули (1969/70, 1993/94)

Најмногу настапи Тотал - Дејвид О`Лири : 722
Најмногу настапи во ПЛ - Дејвид О`Лири : 558
Најдобар стрелец Тотал - Тиери Анри : 228
Најдобар стрелец ПЛ - Тиери Анри : 175
Најмлад играч евер - Сеск Фабрегас : 16 години 177 денови
Најстар играч евер - Џок Радерфорд : 41 година 159 денови
Најмлад стрелец евер - Сеск Фабрегас : 16 години 212 денови
Најстар стрелец евер - Џок Радерфорд : 39 години 352 денови
Прв репрезентативец евер - Сизар Џенкинс за Велс, 1896 година
Најмногу репрезентативни настапи за време на играње за Арсенал - Тиери Анри - 81 за Франција
Најскапо платен трансфер - Николас Пепе : 72,3 милиони фунти, 2019
Најскапо продаден играч - Алекс Чемберлејн : 40,4 милиони фунти, 2017

Најмногу голови во ПЛ сезона - Теди Дрејк 42 гола (1934/35)
Најмногу голови по сезона Тотал - Теди Дрејк 44 гола (1934/35)
Најуспешен менаџер - Арсен Венгер (3 ПЛ, 7 ФА куп)
Најдолг стаж како менаџер - Арсен Венгер 22 сезони

Рекордни победи : 12-0 против Лафборо (Втора лига 1899/1900), 12-0 против Ешфорд Јунајтед (ФА куп, прво
коло 1893/1894)
Рекорден пораз : 0-8 против Лафборо (Втора лига 1896/97)
Најдолга серија без пораз во ПЛ - 49 меча 2003/04 - 2004/05 (ПЛ рекорд)
Најдолга серија без победа во ПЛ - 23 меча (1912/13 - 1913/14)
Најмногу гледачи на меч на Арсенал - ФА куп Финале 2016/17, Вембли, Лондон - 89.745
Најмногу гледачи на домашен терен - Д` Гроув, Лондон, 60.283 (2017/18)
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Кристал Палас - 1 Титулa

Основан - 1861
Стадион - Селхрст Парк, Лондон, 26.078
Никнејм - Eagles (Орли)
Сезони во ПЛ - 21

Најголем успех во лигашки систем - 3.место во Англија (1990/91)
Најголем успех во ФА куп - Едно второ место/финале (1989/90)
Најголем успех во Лига куп - 1.титула (1990/91 FMC)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.коло (1998/99)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Евертон - 15 Титули

Основан - 1878
Стадион - Гудисон Парк, Ливерпул, 40.213
Никнејм - Toffees (Карамели)
Сезони во ПЛ - 118 (рекорд)

Најголем успех во лигашки систем - 9 пати Шампион на Англија (1890/91, 1914/15, 1927/28, 1931/32, 1938/39, 1962/63, 1969/70, 1984/85, 1986/87)
Најголем успех во ФА куп - 5.титули (1905/06, 1932/33, 1965/66, 1983/84, 1994/95)
Најголем успех во Лига куп - 4 пати второ место/финале (1976/77, 1983/84, 1988/89 FMC, 1990/91 FMC)
Најголем успех во ЛШ - Едно 1/4 финале (1970/71)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.титула (1984/85)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Шефилд Јунајтед - 5 Титули

Основан - 1889
Стадион - Брамал Лејн, Шефилд, 32.255
Никнејм - Blades (Сечила)
Сезони во ПЛ - 62

Најголем успех во лигашки систем - Еднаш Шампион на Англија (1897/98)
Најголем успех во ФА куп - 4.титули (1898/99, 1901/02, 1914/15, 1924/25)
Најголем успех во Лига куп - 2 пати 1/2 финале (2002/03, 2014/15)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Вулверхемптон Вондерерс - 10 Титули

Основан - 1877
Стадион - Мулино, Вулверхемптон, 35.175
Никнејм - Wolves (Волци)
Сезони во ПЛ - 66

Најголем успех во лигашки систем - 3 пати Шампион на Англија (1953/54, 1957/58, 1958/59)
Најголем успех во ФА куп - 4.титули (1892/93, 1907/08, 1948/49, 1959/60)
Најголем успех во Лига куп - 3.титули (1941/42, 1973/74, 1979/80)
Најголем успех во ЛШ - Едно 1/4 финале (1959/60)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Едно финале/второ место (1971/72)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Брајтон & Хоув Албион - 0 Титули

Основан - 1901
Стадион - Фалмер Парк, Брајтон, 31.348
Никнејм - Seagulls (Морски галеби)
Сезони во ПЛ - 8

Најголем успех во лигашки систем - 13.место во Англија (1981/82)
Најголем успех во ФА куп - Едно второ место/Финале (1982/83)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/4 финале (1978/79)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Барнли - 3 Титули

Основан - 1882
Стадион - Тарф Мур, Барнли 24.675
Никнејм - Clarets (Темнолилавите)
Сезони во ПЛ - 58

Најголем успех во лигашки систем - 2 пати Шампион на Англија (1920/21, 1959/60)
Најголем успех во ФА куп - 1.титула (1913/14)
Најголем успех во Лига куп - 4 пати 1/2 финале (1960/61, 1968/69, 1982/83, 2008/09)
Најголем успех во ЛШ - Едно 1/4 финале (1960/61)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Едно 1/4 финале (1966/67)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Саутемптон - 1 Титулa

Основан - 1885
Стадион - Сент Мери, Саутемптон, 32.525
Никнејм - Saints (Светци)
Сезони во ПЛ - 42

Најголем успех во лигашки систем - Едно второ место (1983/84)
Најголем успех во ФА куп - 1.титула (1975/76)
Најголем успех во Лига куп - 3 пати второ место/финале (1978/79, 1991/92 FMC, 2016/17)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Едно 1/4 финале (1976/77)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Њукасл Јунајтед - 12 Титули

Основан - 1892
Стадион - Сент Џејмс Парк, Њукасл-апон-Тајн, 55.026
Никнејм - Magpies (Страчки)
Сезони во ПЛ - 89

Најголем успех во лигашки систем - 4 пати Шампиони на Англија (1904/05, 1906/07, 1908/09, 1926/27)
Најголем успех во ФА куп - 6.титули (1909/10, 1923/24, 1931/32, 1950/51, 1951/52, 1954/55)
Најголем успех во Лига куп - Едно второ место/финале (1975/76)
Најголем успех во ЛШ - Едно 1/8 финале (2002/03)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 2.титули (1968/69, 2005/06)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Вест Бромвич Албион - 7 Титули

Основан - 1878
Стадион - Хоторнс, Бирмингем, 27.003
Никнејм - Baggies (Гајди)
Сезони во ПЛ - 82

Најголем успех во лигашки систем - Еднаш Шампиони на Англија (1919/20)
Најголем успех во ФА куп - 5.титули (1887/88, 1891/92, 1930/31, 1953/54, 1967/68)
Најголем успех во Лига куп - 1.титула (1965/66)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Два пати 1/4 финале (1968/69, 1978/79)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Фулам - 1 Титула

Основан - 1879
Стадион - Крејвен Котиџ, Лондон, 25.633
Никнејм - Cottagers (Колибашите)
Сезони во ПЛ - 27

Најголем успех во лигашки систем - 7.место во Англија (2008/09)
Најголем успех во ФА куп - Едно второ место/финале (1974/75)
Најголем успех во Лига куп - 5 пати 1/4 финале (1967/68, 1970/71, 1999/00, 2000/01, 2004/05)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.титула (2001/02)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Лидс Јунајтед - 8 Титули

Основан - 1904
Стадион - Еланд Роуд, Лидс, 38.740
Никнејм - Whites (Белите)
Сезони во ПЛ - 51

Најголем успех во лигашки систем - 3 пати Шампиони на Англија (1968/69, 1973/74, 1991/92)
Најголем успех во ФА куп - 1.титула (1971/72)
Најголем успех во Лига куп - 2.титули (1917/18, 1967/68)
Најголем успех во ЛШ - Едно второ место/финале (1974/75)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 2.титули (1967/68, 1970/71)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Лестер Сити - 4 Титули

Основан - 1884
Стадион - Кингс Пауер, Лестер, 33.268
Никнејм - Foxes (Лисици)
Сезони во ПЛ - 54

Најголем успех во лигашки систем - Еднаш Шампиони на Англија (2015/16)
Најголем успех во ФА куп - 4 пати второ место/финале (1948/49, 1960/61, 1962/63, 1968/69)
Најголем успех во Лига куп - 3.титули(1963/64, 1996/97, 1999/00)
Најголем успех во ЛШ - Едно 1/4 финале (2016/17)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Едно 1/8 финале (1961/62)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Продолжуваме со клубовите од Чемпионшип меѓу кои што има не само англиски шампиони туку и европски прваци и приличен број освојувачи на ФА, ЛК и ЛЕ !
Тука влегуваме и во светот на помалку значајните купови како Football League Trophy (FLT), Associate Members Cup (AMC), Grand Slam (GS), FA Trophy (FAT lol :D) и FA Vase (FAV)

Барнсли - 1 Титула

Основан - 1887
Стадион - Оуквел, Барнсли, 25.097
Никнејм - Tykes (Тешкаши)
Сезони во ПЛ - 1

Најголем успех во лигашки систем - Едно 19.место во Англија (1997/98)
Најголем успех во ФА куп - 1.титула (1911/12)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/2 финале (1990/91 FMC)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Бирмингем Сити - 3 Титули

Основан - 1875
Стадион - Сент Ендруз, Бирмингем, 30.112
Никнејм - Barmy Blues (Бирмингемски плавци)
Сезони во ПЛ - 57

Најголем успех во лигашки систем - Едно 6.место во Англија (1955/56)
Најголем успех во ФА куп - 2 пати второ место/финале (1930/31, 1955/56)
Најголем успех во Лига куп - 2.титули (1962/63, 2010/11)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.титула (1956/57)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Нотингем Форест - 13 Титули

Основан - 1865
Стадион - Сити Граунд, Нотингем, 32.178
Никнејм - Foresters (Шумари)
Сезони во ПЛ - 56

Најголем успех во лигашки систем - 2 пати Шампиони на Англија (1891/92 Football Alliance, 1977/78)
Најголем успех во ФА куп - 2.титули (1897/98, 1958/59)
Најголем успех во Лига куп - 7.титули (1918/19, 1977/78, 1978/79, 1988/89, 1988/89 FMC, 1989/90, 1991/92 FMC)
Најголем успех во ЛШ - 2 пати Европски Шампиони (1978/79, 1979/80)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1/2 финале (1983/84)
Најголем успех на Светско клупско првенство - Нема учествувано
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,009
5,557
1,683
Disco
Блекбурн Роверс - 11 Титули

Основан - 1875
Стадион - Ивуд Парк, Блекбурн, 32.094
Никнејм - Blue-Whites (Сино-бели)
Сезони во ПЛ - 72

Најголем успех во лигашки систем - 3 пати Шампиони на Англија (1911/12, 1913/14, 1994/95)
Најголем успех во ФА куп - 6.титули (1883/84, 1884/85, 1885/86, 1889/90, 1890/91, 1927/28)
Најголем успех во Лига куп - 2.титули (1986/87 FMC, 2001/02)
Најголем успех во ЛШ - Едно 1/8 финале (1995/96)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Едно 1/8 финале (2006/07)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борнмут - 0 Титули

Основан - 1899
Стадион - Дин Корт, Борнмут, 13.126
Никнејм - Cherries (Цреши)
Сезони во ПЛ - 5

Најголем успех во лигашки систем - Едно 9.место во Англија (2016/17)
Најголем успех во ФА куп - Едно 1/4 финале (1956/57)
Најголем успех во Лига куп - Три пати 1/4 финале (2014/15, 2017/18, 2018/19)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Брентфорд - 0 Титули

Основан - 1889
Стадион - Њу Грифин Парк, Лондон, 17.550
Никнејм - Bees (Пчели)
Сезони во ПЛ - 5

Најголем успех во лигашки систем - Едно 5.место во Англија (1935/36)
Најголем успех во ФА куп - Четири пати 1/4 финале (1937/38, 1945/46, 1948/49, 1988/89)
Најголем успех во Лига куп - Едно 1/2 финале (2020/21)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Нема учествувано
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена: