English leagues & English Cups 2020/2021

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Оваа сезона конечно Ливерпул ФК после 3 децениско next year gonna be our year, под водство на хер Клоп успеа да освои ПЛ. Освен тоа освои и клупско СП а лани и ЛШ.

Што е тоа сменето во бројот на титули од моето последно логирање пред сто годиње :D
Сеуште 25 екипи биле на врвот на англискот лигашки фудбал а тоа се :

20 - Манчестер Јунајтед
19 - Ливерпул
13 - Арсенал
9 - Евертон
7 - Астон Вила
6 - Сандерленд, Челзи, Манчестер Сити
5 - Шефилд Венздеј (1 Alliance)
4 - Њукасл Јунајтед
3 - Лидс Јунајтед, Вулверхемптон Вондерерс, Хадерсфилд Таун, Блекбурн Роверс
2 - Престон Норт Енд, Тотенхем Хотспур, Дерби Каунти, Барнли, Портсмут, Нотингем Форест (1 Alliance)
1 - Ипсвич Таун, , Шефилд Јунајтед, Вест Бромвич Албион, Стоук Сити (Alliance), Лестер Сити.

Во ФА купот после одлично освоената титула, Арсенал се зацврсти како најуспешен тим во ова 150 годишно такмичење.
Сеуште освајачи се 44 клуба, нема промени од последно логирање.

14 - Арсенал
12 - Манчестер Јунајтед
8 - Тотнем Хотспур, Челзи
7 - Астон Вила, Ливерпул,
6 - Блекбурн Роверс, Њукасл Јунајтед, Манчестер Сити
5 - Форест Вондерерс, Вест Бромвич Албион, Евертон
4 - Шефилд Венздеј (1 Cromwell), Вулверхемптон Вондерерс, Шефилд Јунајтед, Болтон Вондерерс
3 - Вест Хем Јунајтед
2 - Олд Итонианс, Престон Норт Енд, Нотингем Форест, Бјури, Сандерленд, Портсмут
1 - Халам (1 Youdan), Оксфорд Јуниверсити, Ројал Енџиниерс, Клапам Роверс, Блекбурн Олимпик, Олд Картузијанс, Нотс Каунти, Братфорд Сити, Барнли, Барнсли, Хадерсфилд Таун, Кардиф Сити, Дерби Каунти, Чарлтон Атлетик, Блекпул, Лидс Јунајтед, Саутемптон, Ипсвич Таун, Ковентри Сити, Вимблдон, Виган Атлетик.

Кај ЛК актуелен освајач е Гвардиола со М.Сити кој го освојува трет пат по ред. Пошто е нели, као небитен :)
Ова се 28-те освојувачи на ЛК.

9 - Ливерпул (1 Super League Cup)
7 - Челзи (2 FMC), Нотингем Форест (2 FMC), Манчестер Сити
6 - Астон Вила
5 - Манчестер Јунајтед
4 - Тотнем Хотспур,
3 - Вулверхемптон Вондерерс, Лестер Сити, Арсенал (1 Super League Cup)
2 - Лидс Јунајтед, Норич Сити, Бирмингем Сити, Блекбурн Роверс (1 FMC)
1 - Вест Хем Јунајтед, Престон Норт Енд, Блекпул, Чарлтон Атлетик, Болтон Вондерерс, Вест Бромвич Албион, Квинс Парк Ренџерс, Свиндон Таун, Стоук Сити, Оксфорд Јунајтед, Лутон Таун, Шефилд Венздеј, Рединг (1 FMC), Кристал Палас (1 FMC), Мидлсбро, Свонси Сити.

Што мислите за новата сезона која започнува со мечот за прибирање хуманитарни пари, черити шилд на 29-ти овој месец помеѓу Ливерпул и Арсенал? Што ни носи оваа 122-ра ПЛ сезона, 150 години ФА и 60 ЛК?
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Во наредниве постови ќе се позабавиме со сите клубови поединечно.

Започнуваме со најтрофејниот, Ливерпул.

Ливерпул - 45 титули

Основан - 1892
Стадион - Енфилд Роуд, Ливерпул, 54.194
Никнејм - Reds (Црвени)
Сезони во ПЛ - 106

Најголем успех во лигашки систем - 19 пати шампиони на Англија : 1900/01, 1905/06, 1921/22, 1922/23, 1946/47, 1963/64, 1965/66, 1972/73, 1975/76, 1976/77, 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86, 1987/88, 1989/90, 2019/2020.
Најголем успех во ФА Куп - 7 пати победници : 1964/65, 1973/74, 1985/86, 1988/89, 1991/92, 2000/01, 2005/06.
Најголем успех во Лига Куп - 9 пати победници : 1980/81, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86 (Super League Cup), 1994/95, 2000/01, 2002/03, 2011/12.
Најголем успех во ЛШ - 6 титули : 1976/77, 1977/78, 1980/81, 1983/84, 2004/05, 2018/2019.
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 3 титули : 1972/73, 1975/76, 2000/01.
Најголем успех на Светско клупско првенство - 1.титула светски шампион : 2019.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Манчестер Јунајтед - 43 титули

Основан - 1878
Стадион - Олд Трафорд, Манчестер, 76.324 (Најголем во ПЛ)
Никнејм - Red Devils (Црвени ѓаоли)
Сезони во ПЛ - 96

Најголем успех во лигашки систем - 20 пати шампиони на Англија
(1907/08, 1910/11, 1951/52, 1955/56, 1956/57, 1964/65, 1966/67, 1992/93, 1993/94, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/2000, 2000/01, 2002/03, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2010/11, 2012/13)
Најголем успех во ФА куп - 12 пати победници (1908/09, 1947/48, 1962/63, 1976/77, 1982/83, 1984/85, 1989/90, 1993/94, 1995/96, 1998/99, 2003/04, 2015/16)
Најголем успех во Лига куп - 5 пати победници (1991/92, 2005/06, 2008/09, 2009/10, 2016/17)
Најголем успех во ЛШ - 3 титули (1967/68, 1998/99, 2007/08)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 2.титули (1990/91, 2016/17)
Најголем успех на Светско клупско првенство - 1.титула светски шампион (2008)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Тотнем Хотспур - 17 Титули

Основан - 1882
Стадион - Њу Вајт Харт Лејн, Лондон, 62.303
Никнејм - Spurs (Мамузи)
Сезони во ПЛ - 86

Најголем успех во лигашки систем - 2 пати шампиони на Англија (1950/51, 1960/61)
Најголем успех во ФА куп - 8 пати победници (1900/01, 1920/21, 1960/61, 1961/62, 1966/67, 1980/81, 1981/82, 1990/91)
Најголем успех во Лига куп - 4 пати победници (1970/71, 1972/73, 1998/99, 2007/08)
Најголем успех во ЛШ - Второ место/финале (2018/19)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 3.титули (1962/63, 1971/72, 1983/84)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Манчестер Сити - 20 Титули

Основан - 1880
Стадион - Сити Стејдиум, Манчестер, 55.017
Никнејм - Citizens (Граџани)
Сезони во ПЛ - 92

Најголем успех во лигашки систем - 6 пати шампиони на Англија (1936/37, 1967/68, 2011/12, 2013/14, 2017/18, 2018/19)
Најголем успех во ФА куп - 6 пати победници (1903/04, 1933/34, 1955/56, 1968/69, 2010/11, 2018/19)
Најголем успех во Лига куп - 7 пати победници (1969/70, 1975/76, 2013/14, 2015/16, 2017/18, 2018/19, 2019/2020)
Најголем успех во ЛШ - 1/2 финале (2015/16)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.титула (1969/70)
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Вест Хем Јунајтед - 5 Титули

Основан - 1895
Стадион - Олимпик Стејдиум, Лондон, 66.230
Никнејм - Hammers (Чекани)
Сезони во ПЛ - 63

Најголем успех во лигашки систем - 3.место во Англија (1985/86)
Најголем успех во ФА куп - 3 пати победник (1963/64, 1974/75, 1979/1980)
Најголем успех во Лига куп - 1.титула (1939/40)
Најголем успех во ЛШ - нема учествувано никогаш
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.титула (1964/65)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Астон Вила - 21 Титула

Основан - 1874
Стадион - Вила Парк, Бирмингем, 43.186
Никнејм - Lions (Лавови)
Сезони во ПЛ - 107

Најголем успех во лигашки систем - 7 пати шампион на Англија (1893/94, 1895/96, 1896/97, 1898/99, 1899/1900, 1909/10, 1980/81)
Најголем успех во ФА куп - 7 пати победници (1886/87, 1894/95, 1896/97, 1904/05, 1912/13, 1919/20, 1956/57)
Најголем успех во Лига куп - 6 пати победници (1943/44, 1960/61, 1974/75, 1976/77, 1993/94, 1995/96)
Најголем успех во ЛШ - 1.титула (1981/82)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - Едно финале/второ место (2007/08 Интертото, второ место на вкупна табела позади Брага)
Најголем успех на Светско клупско првенство - нема учествувано
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Челзи - 25 Титули

Основан - 1905
Стадион - Стемфорд Бриџ, Лондон, 41.755
Никнејм - Blues (Плавци)
Сезони во ПЛ - 86

Најголем успех во лигашки систем - 6 пати шампион на Англија (1954/55, 2004/05, 2005/06, 2009/10, 2014/15, 2016/17)
Најголем успех во ФА куп - 8 пати победници (1969/70, 1996/97, 1999/2000, 2006/07, 2008/09, 2009/10, 2011/12, 2017/18)
Најголем успех во Лига куп - 7 пати победници (1964/65, 1985/86 FMC, 1989/90 FMC, 1997/98, 2004/05, 2006/07, 2014/15)
Најголем успех во ЛШ - 1.титула (2011/12)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 3.титули (1970/71, 1997/98, 2012/13)
Најголем успех на Светско клупско првенство - Второ место/финале (2012)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Арсенал - 31 Титула

Основан - 1886
Стадион - Д` Гроув, Лондон, 60.832
Никнејм - Gunners (Топџии)
Сезони во ПЛ - 104 (Нема испаднато од 1920, рекордни 95 последователни сезони во прва лига)

Најголем успех во лигашки систем - 13 пати шампион на Англија : 1930/31, 1932/33, 1933/34, 1934/35, 1937/38, 1947/48, 1952/53, 1970/71, 1988/89, 1990/91, 1997/98, 2001/02, 2003/04.
Најголем успех во ФА куп - 14 пати победник : 1929/30, 1935/36, 1949/50, 1970/71, 1978/79, 1992/93, 1997/98, 2001/02, 2002/03, 2004/05, 2013/14, 2014/15, 2016/17, 2019/2020.
Најголем успех во Лига куп - 3 пати победник : 1986/87, 1988/89 (Super League Cup), 1992/93.
Најголем успех во ЛШ - Второ место/финале : 2005/06.
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 2 пати победник : 1969/70, 1993/94.

Најмногу настапи Тотал - Дејвид О`Лири : 722
Најмногу настапи во ПЛ - Дејвид О`Лири : 558
Најдобар стрелец Тотал - Тиери Анри : 228
Најдобар стрелец ПЛ - Тиери Анри : 175
Најмлад играч евер - Сеск Фабрегас : 16 години 177 денови
Најстар играч евер - Џок Радерфорд : 41 година 159 денови
Најмлад стрелец евер - Сеск Фабрегас : 16 години 212 денови
Најстар стрелец евер - Џок Радерфорд : 39 години 352 денови
Прв репрезентативец евер - Сизар Џенкинс за Велс, 1896 година
Најмногу репрезентативни настапи за време на играње за Арсенал - Тиери Анри - 81 за Франција
Најскапо платен трансфер - Николас Пепе : 72,3 милиони фунти, 2019
Најскапо продаден играч - Алекс Чемберлејн : 40,4 милиони фунти, 2017

Најмногу голови во ПЛ сезона - Теди Дрејк 42 гола (1934/35)
Најмногу голови по сезона Тотал - Теди Дрејк 44 гола (1934/35)
Најуспешен менаџер - Арсен Венгер (3 ПЛ, 7 ФА куп)
Најдолг стаж како менаџер - Арсен Венгер 22 сезони

Рекордни победи : 12-0 против Лафборо (Втора лига 1899/1900), 12-0 против Ешфорд Јунајтед (ФА куп, прво
коло 1893/1894)
Рекорден пораз : 0-8 против Лафборо (Втора лига 1896/97)
Најдолга серија без пораз во ПЛ - 49 меча 2003/04 - 2004/05 (ПЛ рекорд)
Најдолга серија без победа во ПЛ - 23 меча (1912/13 - 1913/14)
Најмногу гледачи на меч на Арсенал - ФА куп Финале 2016/17, Вембли, Лондон - 89.745
Најмногу гледачи на домашен терен - Д` Гроув, Лондон, 60.283 (2017/18)
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Кристал Палас - 1 Титулa

Основан - 1861
Стадион - Селхрст Парк, Лондон, 26.078
Никнејм - Eagles (Орли)
Сезони во ПЛ - 21

Најголем успех во лигашки систем - 3.место во Англија (1990/91)
Најголем успех во ФА куп - едно второ место/финале (1989/90)
Најголем успех во Лига куп - еднаш победници (1990/91 FMC)
Најголем успех во ЛШ - Нема учествувано
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.коло (1998/99)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Евертон - 15 Титули

Основан - 1878
Стадион - Гудисон Парк, Ливерпул, 40.213
Никнејм - Toffees (Карамели)
Сезони во ПЛ - 118 (рекорд)

Најголем успех во лигашки систем - 9 пати шампион на Англија (1890/91, 1914/15, 1927/28, 1931/32, 1938/39, 1962/63, 1969/70, 1984/85, 1986/87)
Најголем успех во ФА куп - 5 пати победник (1905/06, 1932/33, 1965/66, 1983/84, 1994/95)
Најголем успех во Лига куп - 4 пати второ место/финале (1976/77, 1983/84, 1988/89 FMC, 1990/91 FMC)
Најголем успех во ЛШ - 1/4 финале (1970/71)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.титула (1984/85)
 
Последна промена: