Што мислите, какво е потеклото на Македонците?

Статус
Затворена за нови мислења.

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Да, точно. Ама не можеш па да кажеш дека воопшто немаме врска со античките Македонци. А јасно е дека чисти етнички групи не постојат. Ама, сепак, треба имаме право да се изјаснуваме како што чувствуваме, т.е како Македонци, и само Македонци.
Па не ни кажав дека и немаме врска , имаме но таа не е единствената ,,жичка" :)
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Асимилација меѓу Античките Македонци кои биле тука од времето на Александар и Словенските народи кои се доселиле.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
веќе имат напраено анализа за народо во Македонија и покажало дека поголем процент 40% од населението носат античко македонска крв додека 30% носат словенско потекло а останатите се мешани со оглет на тоа што во Македонија и порано имало мешано етничко движење..барем јас имам вака читано колку е точно незнам ! :)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
веќе имат напраено анализа за народо во Македонија и покажало дека поголем процент 40% од населението носат античко македонска крв додека 30% носат словенско потекло а останатите се мешани со оглет на тоа што во Македонија и порано имало мешано етничко движење..барем јас имам вака читано колку е точно незнам ! :)
Каде го имаш ова прочитано? Изворот ме интересира.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
го имат кажано на вестите на Сител и после го најдов и на sitel.com.mk ама тоа беше порано..
Ако сметаме дека Сител се релевантен фактор и има вработено експерти во областа на историја, тогаш би се вклопило ова истражување како вистинито.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Ако сметаме дека Сител се релевантен фактор и има вработено експерти во областа на историја, тогаш би се вклопило ова истражување како вистинито.
Сител не го праеше то истражување то го праеја експерти од целиот свет од каде потекунуваат балканските народи со цел да потврдат дека македонците се поголем дел Антички од колку Словени и да и се докажи на Јужниот Сосед кој е кој а иначе во Јужниот Сосед има 12% Антички Македонци а огромен процен сеа не ми текнува беа Хелени..
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Сител не го праеше то истражување то го праеја експерти од целиот свет од каде потекунуваат балканските народи со цел да потврдат дека македонците се поголем дел Антички од колку Словени и да и се докажи на Јужниот Сосед кој е кој а иначе во Јужниот Сосед има 12% Антички Македонци а огромен процен сеа не ми текнува беа Хелени..
АКо сител се зафаќа со чекор од ваков калибар, би требало отворено да си го каже и изворот од каде ги црпи информациите - екпсертите кои ги заангажирал. Имиња и презимиња. Затоа што вака можам и јас да заангажирам експерти (да ги подмачкам) да речат дека имаме потекло од Чубака па и обичниот народ со тек на време ќе поверува.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
АКо сител се зафаќа со чекор од ваков калибар, би требало отворено да си го каже и изворот од каде ги црпи информациите - екпсертите кои ги заангажирал. Имиња и презимиња. Затоа што вака можам и јас да заангажирам експерти (да ги подмачкам) да речат дека имаме потекло од Чубака па и обичниот народ со тек на време ќе поверува.
јас си кажав уште најгоре така прочитав така знам..другото не ме интересира
 

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Македонија како крстосница на Балканот со векови била земја низ која поминале многу различни племиња ,народи и освојувачи или опресори ( имало и такви) . Секако дека не е можно да потекнуваат од едни или други, многу народи , многу варијации....ако се враќаме назад и колку можеме да се вратиме 3-4 генерации после нас да речиме , можи не можиме ни толку , можно е да наидеме до различни сознанија. Премногу е елаборирано ова , бидејки некако ние не само што имаме проблем нели однадвор имаме проблем и одвнатре затоа што некако ми се чини дека Македонците многу повеќе се замараат со минатото и кои биле тогаш а ја игнорираат сегашноста (што се сега ) , за иднината да не збориме. Она што го знам и тврдам е дека денес сум Македонка или Македонец син или ќерка на тој и тој и денес живеам и утре ќе живеам тука , ќе зборувам на денешниов јазик и ќе дишам од македонскиот воздух.
 
Статус
Затворена за нови мислења.