Што мислите, какво е потеклото на Македонците?

Статус
Затворена за нови мислења.

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Е да беееее....ај сега од Ангола.... Ние сме си вистински луѓе, на вистинско место.....во вистинско време....(уште дамнешно) само со погрешни комшии одн сите страни (сардисани)
Подобјасни се ако може.
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Подобјасни се ако може.

Имаме доста експерти, аналитчари, историчари за тоа...
така да само сакам да кажам дека ние овде сме македонци и си ја сакам Македонија..и не чуствувам должност никаде во светот да се објаснам....
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Имаме доста експерти, аналитчари, историчари за тоа...
така да само сакам да кажам дека ние овде сме македонци и си ја сакам Македонија..и не чуствувам должност никаде во светот да се објаснам....
Е тоа е веќе друго. Но за темава е исто како јас да кажам дека ми се јаде макарони. Затоа и те прашав.

Патем... не постои чист народ. Тоа го испроба дури и хитлер и не му успеа.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
На оваа територија прво живееле античките македонци па потоа словени па со Отоманската окупација се менувала етничката структура, исто како и со војните во 20век. Ние не се викаме Македонци дека потекнуваме од античките македонци туку бидејќи живееме на територијата на областа Македонија чие население во себе содржи голем број на мешавини низ историјата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dolphine and 990Freak

Dolphine

Истакнат Член
25 јуни 2012
304
302
63
Абе луѓе, до кога вака со ова наше потекло? Јесте да имаме античка крв во вените, но чекај малце, нели дошле словените па сме се сплотиле со нив и се смешала крвта. Потоа доаѓа период на вековно турско ропство, па српско, бугарско, грчко. И тие не седеле така со скрстени раце и нозе. Ајде ви се молам. И сега пак ќе речете дека сме чистокрвни антички македонци?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Water

Нов член
18 август 2012
7
4
3
29
На оваа територија прво живееле античките македонци па потоа словени па со Отоманската окупација се менувала етничката структура, исто како и со војните во 20век. Ние не се викаме Македонци дека потекнуваме од античките македонци туку бидејќи живееме на територијата на областа Македонија чие население во себе содржи голем број на мешавини низ историјата.
Можеби имаш право. Но, лично, моите баба, дедо, нивните баба, дедо.. итн. одсекогаш се изјаснувале како Македонци. Не може само така преку ноќ да се смени националност. И Ромите живеат на Македонска област со векови, векови, па не се изјаснуваат како Македонци, туку како Роми. Точно е дека немаме 100% античко Македонско потекло, но сепак имаме гени, можеби мал дел, од античките Македонци. Ниту кога се населувале словените, па ниту под отоманска окупација, територијата на Македонија не била празна. Тука, секако, живеело домородното население т.е. нашите предци. Ама, и каде воошто постојат чисти нации во светот?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Можеби имаш право. Но, лично, моите баба, дедо, нивните баба, дедо.. итн. одсекогаш се изјаснувале како Македонци. Не може само така преку ноќ да се смени националност. И Ромите живеат на Македонска област со векови, векови, па не се изјаснуваат како Македонци, туку како Роми. Точно е дека немаме 100% античко Македонско потекло, но сепак имаме гени, можеби мал дел, од античките Македонци. Ниту кога се населувале словените, па ниту под отоманска окупација, територијата на Македонија не била празна. Тука, секако, живеело домородното население т.е. нашите предци. Ама, и каде воошто постојат чисти нации во светот?
Чекај малку, не мешај националност со потекло. Да се разбереме убаво, ако твоите дедо и баба се населиле од Курџикистан (претпоставувам има некоја таква земја зашто веќе сите зборови+стан даваат име на некоја земја) пред 50 години, можеле да се декларираат како македонци. Но тоа не ги прави македонци со крв на антички македонец.

Ацко стигнал до Индија, така? А што мислите, во тоа време не доаѓале трговци од тие краишта (поконкретно од Персија еве) навака? Или пак од поробените земји не иделе? Византиско време не сме измешале со римска крв? Турско време со турска? После тоа балкански војни со цел балкан не сме се измешале? Југословенско време па ич нели? Најдете некој со чиста античко-македонска крв, повелете.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
На оваа територија прво живееле античките македонци па потоа словени па со Отоманската окупација се менувала етничката структура, исто како и со војните во 20век. Ние не се викаме Македонци дека потекнуваме од античките македонци туку бидејќи живееме на територијата на областа Македонија чие население во себе содржи голем број на мешавини низ историјата.
Премногу општо и лесно кажано. Не може тек така да се промени демографија на едно население освен со геноцид од енормни размери или комплетен егзодус на цел еден народ (не нација). Исто како што не постои ни етнички чист народ. Има примеси.
Исто за античките македонци не биле единствено нешто што живеело тука. Имало и Пајонски племиња кои мислам дека поголем дел од сегашнава територија опфатувале.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Можеби имаш право. Но, лично, моите баба, дедо, нивните баба, дедо.. итн. одсекогаш се изјаснувале како Македонци. Не може само така преку ноќ да се смени националност. И Ромите живеат на Македонска област со векови, векови, па не се изјаснуваат како Македонци, туку како Роми. Точно е дека немаме 100% античко Македонско потекло, но сепак имаме гени, можеби мал дел, од античките Македонци. Ниту кога се населувале словените, па ниту под отоманска окупација, територијата на Македонија не била празна. Тука, секако, живеело домородното население т.е. нашите предци. Ама, и каде воошто постојат чисти нации во светот?
Па јас не реков дека не се изјаснувале како Македонци или ја негирам нашата Македонска националност. Муабетот ми е што не може да се удираме во гради дека сме чистокрвни Антички Македонци., кога не е така..
Премногу општо и лесно кажано. Не може тек така да се промени демографија на едно население освен со геноцид од енормни размери или комплетен егзодус на цел еден народ (не нација). Исто како што не постои ни етнички чист народ. Има примеси.
Исто за античките македонци не биле единствено нешто што живеело тука. Имало и Пајонски племиња кои мислам дека поголем дел од сегашнава територија опфатувале.
Да општо е наброено но позади општите набројуванки не стои општа туку сложена филозофија. Само Егејска Македонија е чист пример за промена на демографијата... Ги изоставувам тука Грците кои биле доселувани од јужните грчки острови и тие од Турција што се вратени со Женевскиот договор.. Првите генерации да , ама 2-3 генерации после тоа е изгубена припадноста на населението.. Од таа фамозна бројка од 51% Дали 20 % ќе се изјаснат за Македонци. Жално ама вистинито. Истото важи и за во Бугарија. А за примесите, и јас истото го спомнав , и пак ќе го спомнам апсурдно е да се чукаме во гради дека сме Антички Македонци и само Антички Македонци.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Water

Нов член
18 август 2012
7
4
3
29
Па јас не реков дека не се изјаснувале како Македонци или ја негирам нашата Македонска националност. Муабетот ми е што не може да се удираме во гради дека сме чистокрвни Антички Македонци., кога не е така..
Да, точно. Ама не можеш па да кажеш дека воопшто немаме врска со античките Македонци. А јасно е дека чисти етнички групи не постојат. Ама, сепак, треба имаме право да се изјаснуваме како што чувствуваме, т.е како Македонци, и само Македонци.
 
Статус
Затворена за нови мислења.