1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што е сонот?

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од Abraxas, 14 ноември 2014.

1. Abraxas

Abraxas Староседелец

Зачленет на:
    10 јануари 2013
    Мислења:
    1,079
    Допаѓања:
    788
    Не е верување, случка е на која сум бил сведок. Ретко се случува, но предвидувањата се појавуваат во некои соништа.

2. Luckky

Luckky Upright

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    2,635
    Допаѓања:
    5,809
    Зборував за моето (не)верување, не за твоето. Колку што јас мислам дека не постојат толку ти имаш право да веруваш во спротивното.

3. Abraxas

Abraxas Староседелец

Зачленет на:
    10 јануари 2013
    Мислења:
    1,079
    Допаѓања:
    788
    Не верувам, знам. Има разлика помеѓу верување и знаење.

4. Luckky

Luckky Upright

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    2,635
    Допаѓања:
    5,809
    Сеедно, твој субјективен став.

5. Ditto+Maker

Ditto+Maker Истакнат Член

Зачленет на:
    8 декември 2014
    Мислења:
    351
    Допаѓања:
    254
    Сонот ми наликува на сложувалка. Како мозокот да ги средува настаните, случките и сликите кои поминале.

6. diva orhideja

diva orhideja Член со 30 казнени поени

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    @Abraxas беше ли на предавањето на 12 декем.за сонот?Јас изумив а би било интересно ако си присуствувал,да ни кажеш.

7. Abraxas

Abraxas Староседелец

Зачленет на:
    10 јануари 2013
    Мислења:
    1,079
    Допаѓања:
    788
    Не присуствував иако планирав, имав приватни обврски што неможев да ги одложам.

На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. diva orhideja

diva orhideja Член со 30 казнени поени

Зачленет на:
    26 февруари 2014
    Мислења:
    2,220
    Допаѓања:
    1,746
    Неможе сонот да ти наликува на сложувалка...кои настани ќе ги средуваат бебињата,знаеме дека во почетокот тие најмногу спијат?Велиме дека сонот ни треба за да се одмори мозокот од напор,стрес,од секојдневните активности,па тогаш пак ќе се запрашаме а зошто бебињата толку спијат!?Одговор за некои е дека мозокот не им е уште формиран,па нашиот мозок е оформен па пак имаме потреба од сон.Мислам дека уште не е пронајден точен одговор што е сон или некоја строга дефиниција.

9. Ditto+Maker

Ditto+Maker Истакнат Член

Зачленет на:
    8 декември 2014
    Мислења:
    351
    Допаѓања:
    254
    Изгледа погрешно се изразив. Мислев на нешто како филмска лента.

На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ѕид на плачот

Ѕид на плачот Истакнат Член

Зачленет на:
    20 септември 2016
    Мислења:
    222
    Допаѓања:
    113
    За сонот сеуште нема точни теории...
    Јас велам, дека можеби е поради тоа, што сме многу интелигентни, све знаеме, ние знаеме и кога ќе умреме, си ја знаеме и иднината, ама Господ ни ставил граници, ни ги одзел тие моќи, само на некој му ги дал, а на нас останатите ни замаглил некои работи. Ама сепак ни останало нешто в потсвеста.
    И сега на сон ни доаѓа као претскажување...
    Ја пример ЦЕЛА ГОДИНА сонував исти сон, како се врткам низ Џон Кенеди, како си чекам автобус на автобуската, кај што навистина после чекав секој ден, а не ми беа познати воопшто тие улици, низ Чаир...

Кога се префрлив од училиштето кај што сум учела, во ЧАИР, мене сите улици ми беа таму познати... И тачно знам дека сум ги глеала на сон нон-стоп, знаев и продавници кај се наоѓаат и кафиќи и све. :) После тоа сум престанала да го сонувам тој сон, затоа што можеби веќе сум тука.
    Како инаку да си го објаснам :rolleyes::)

Сподели: