Што е сонот?

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Не е верување, случка е на која сум бил сведок. Ретко се случува, но предвидувањата се појавуваат во некои соништа.
Зборував за моето (не)верување, не за твоето. Колку што јас мислам дека не постојат толку ти имаш право да веруваш во спротивното.
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Сонот ми наликува на сложувалка. Како мозокот да ги средува настаните, случките и сликите кои поминале.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
@Abraxas беше ли на предавањето на 12 декем.за сонот?Јас изумив а би било интересно ако си присуствувал,да ни кажеш.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
@Abraxas беше ли на предавањето на 12 декем.за сонот?Јас изумив а би било интересно ако си присуствувал,да ни кажеш.
Не присуствував иако планирав, имав приватни обврски што неможев да ги одложам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Сонот ми наликува на сложувалка. Како мозокот да ги средува настаните, случките и сликите кои поминале.
Неможе сонот да ти наликува на сложувалка...кои настани ќе ги средуваат бебињата,знаеме дека во почетокот тие најмногу спијат?Велиме дека сонот ни треба за да се одмори мозокот од напор,стрес,од секојдневните активности,па тогаш пак ќе се запрашаме а зошто бебињата толку спијат!?Одговор за некои е дека мозокот не им е уште формиран,па нашиот мозок е оформен па пак имаме потреба од сон.Мислам дека уште не е пронајден точен одговор што е сон или некоја строга дефиниција.
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Неможе сонот да ти наликува на сложувалка...кои настани ќе ги средуваат бебињата,знаеме дека во почетокот тие најмногу спијат?Велиме дека сонот ни треба за да се одмори мозокот од напор,стрес,од секојдневните активности,па тогаш пак ќе се запрашаме а зошто бебињата толку спијат!?Одговор за некои е дека мозокот не им е уште формиран,па нашиот мозок е оформен па пак имаме потреба од сон.Мислам дека уште не е пронајден точен одговор што е сон или некоја строга дефиниција.
Изгледа погрешно се изразив. Мислев на нешто како филмска лента.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
За сонот сеуште нема точни теории...
Јас велам, дека можеби е поради тоа, што сме многу интелигентни, све знаеме, ние знаеме и кога ќе умреме, си ја знаеме и иднината, ама Господ ни ставил граници, ни ги одзел тие моќи, само на некој му ги дал, а на нас останатите ни замаглил некои работи. Ама сепак ни останало нешто в потсвеста.
И сега на сон ни доаѓа као претскажување...
Ја пример ЦЕЛА ГОДИНА сонував исти сон, како се врткам низ Џон Кенеди, како си чекам автобус на автобуската, кај што навистина после чекав секој ден, а не ми беа познати воопшто тие улици, низ Чаир...

Кога се префрлив од училиштето кај што сум учела, во ЧАИР, мене сите улици ми беа таму познати... И тачно знам дека сум ги глеала на сон нон-стоп, знаев и продавници кај се наоѓаат и кафиќи и све. :) После тоа сум престанала да го сонувам тој сон, затоа што можеби веќе сум тука.
Како инаку да си го објаснам :rolleyes::)