1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што е сонот?

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од Abraxas, 14 ноември 2014.

 1. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Не е верување, случка е на која сум бил сведок. Ретко се случува, но предвидувањата се појавуваат во некои соништа.
   
 2. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Зборував за моето (не)верување, не за твоето. Колку што јас мислам дека не постојат толку ти имаш право да веруваш во спротивното.
   
 3. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Не верувам, знам. Има разлика помеѓу верување и знаење.
   
 4. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Сеедно, твој субјективен став.
   
 5. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Сонот ми наликува на сложувалка. Како мозокот да ги средува настаните, случките и сликите кои поминале.
   
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  @Abraxas беше ли на предавањето на 12 декем.за сонот?Јас изумив а би било интересно ако си присуствувал,да ни кажеш.
   
 7. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Не присуствував иако планирав, имав приватни обврски што неможев да ги одложам.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Неможе сонот да ти наликува на сложувалка...кои настани ќе ги средуваат бебињата,знаеме дека во почетокот тие најмногу спијат?Велиме дека сонот ни треба за да се одмори мозокот од напор,стрес,од секојдневните активности,па тогаш пак ќе се запрашаме а зошто бебињата толку спијат!?Одговор за некои е дека мозокот не им е уште формиран,па нашиот мозок е оформен па пак имаме потреба од сон.Мислам дека уште не е пронајден точен одговор што е сон или некоја строга дефиниција.
   
 9. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Изгледа погрешно се изразив. Мислев на нешто како филмска лента.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  За сонот сеуште нема точни теории...
  Јас велам, дека можеби е поради тоа, што сме многу интелигентни, све знаеме, ние знаеме и кога ќе умреме, си ја знаеме и иднината, ама Господ ни ставил граници, ни ги одзел тие моќи, само на некој му ги дал, а на нас останатите ни замаглил некои работи. Ама сепак ни останало нешто в потсвеста.
  И сега на сон ни доаѓа као претскажување...
  Ја пример ЦЕЛА ГОДИНА сонував исти сон, како се врткам низ Џон Кенеди, како си чекам автобус на автобуската, кај што навистина после чекав секој ден, а не ми беа познати воопшто тие улици, низ Чаир...

  Кога се префрлив од училиштето кај што сум учела, во ЧАИР, мене сите улици ми беа таму познати... И тачно знам дека сум ги глеала на сон нон-стоп, знаев и продавници кај се наоѓаат и кафиќи и све. :) После тоа сум престанала да го сонувам тој сон, затоа што можеби веќе сум тука.
  Како инаку да си го објаснам :rolleyes::)
   

Сподели: