1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што е сонот?

Дискусија во форумот 'Спиење и сонови' започната од Abraxas, 14 ноември 2014.

 1. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Во тој случај, се гледаме на 12-ти декември. :)
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  355
  Сонот е потполно поинаква димензија од онаа во која функционира телото - во случајот телото е пасивно а потсвеста кај човекот активна.Со цел да ги прими пораките ,во стил на google translate добиваме и слики кои во никој случај не би можеле да отсликаат реалноста како “Сонував вода,утре ќе идам на море“ водата во потсвеста кај човекот може да има милион значења, ако водата го асоцира на лошо, како претчуство во сонот се појавува вода, ако водата личноста ја асоцира на мир спокој, како претчуство на истата ситуација се појавува вода.Истото оди до толку далеку,што ако личност имал одредена случка покрај вода на пример изгубил невиност покрај езеро, истото во понатамошни случки би требало да го асоцира валјда на секс.
  Визуелните работи кои се појавуваат во сонот се говор кој само личноста што го сонува може да го преведе,во никој случај не помага толкување на сонови како што кажав,ако вода за еден означува смрт, за друг може да значе и секс.
   
  На Lena и Luckky им се допаѓа ова.
 3. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  Првин треба да си одговорите:
  1.Што е животот?
  2.Што е смртта?
  3.Кој/што сум "јас"?

  Па после да се занимавате со прашањето што е сонот.
   
 4. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Живот е кога си жив.
  Смрт е кога си мртов.
  Јас сум убав.
  :)
   
  На diva orhideja и Pica pica им се допаѓа ова.
 5. Pica pica

  Pica pica Староседелец

  Зачленет на:
  2 јуни 2013
  Мислења:
  1,559
  Допаѓања:
  2,090
  А кога сонуваш си .... слеп.:mstickle

  п.с.оди на предавање да ти кажат што е сон(слепило)
   
  На melpomena и diva orhideja им се допаѓа ова.
 6. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Јас сонувам со отворени очи.
   
  На Pica pica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  Сонот е чекан ... кој го сонуваш
  Понекогаш може да биде и планина .. која исто така ја сонуваш ... итн
  :confused:
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Сонот би бил некој вид на субјективна оптичка илузија и ништо повеќе. Не верувам во било каква духовна или спиритуална основа на истиот туку претпоставувам дека е резултат на енергетскиот потенцијал на човечкото тело која поради статусот на несвесност додека поминува во фазите на спиење генерира фатаморганична оптичка слика врз основа на ,,искуството" доживеано во животниот век, филозофиите и сфаќањата на личноста. Не верувам дека сон може да се оствари или дека е некој вид на претскажување - едноставно се процесираат работите за кои размислуваш најчесто и малиот милион резултати на истиот кои имаат постојана интеракција на свесното и несвесното во човечкиот мозок.
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Може, лично сум бил сведок на тоа.
   
 10. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Секој со своите сфаќања, верувања и доживувања.:)
   

Сподели: