1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што би правеле доколку немате пријатели?

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од turop, 2 јули 2012.

 1. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  истото шо и коа сум ги имала
   
 2. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Нормално е дека првиот ден или првата недела таму нема да познаваш никој. Но, веројатно живееш некаде. Таму сигурно има соседи. Ќе излезеш навечер некаде, денски на ручек, ќе одиш на работа да речеме... Секаде има луѓе. Ќе се запознаваш постепено.
  А ако не успееш никого да запознаеш, значи не си социјален човек.
   
 3. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Веројатно би се чувствувала празна, несреќна, и непосакана во многу ситуации. Но сигурно нема да седам во соба да плачам и да се сожалувам. Би пробала да се задружам со некои дечки на училиште/факултет/работно место/маало и слично. Не да се наметнам, туку да се вклучам во нивните животи полека, без форсирање. Почетокот ќе биде тежок, многу шали за кои нема да знам што им значат, многу случки на кои не сум била, и ред други работи од кои и никогаш нема да бидам дел. Сепак, ќе мислам на идните случки, шали кои допрва ќе се случат со мене како дел од нив. По некое време работите ќе се измазнат и нема ни да се сеќавам на периодот кога сум била без пријател. Човекот е богат толку колку што има пријатели, вистински пријатели.
   
  На turop му/ѝ се допаѓа ова.
 4. turop

  turop Активен Член

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Не ти го разбирам одговорот друже може малку по едностано да одговориш.
  Иначе се работи за странство каде луѓето биле многу ладни сите си имале свои животи и ппријатели со соседите не комуницирале итн...
   
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  ПРијател е сосема релативна табота како ја гледаш. Мое гледиште на пријател е имањето на секаков контакт за почеток кој подоцна преоѓа во пријателство.

  Човекот има потреба од пријатели. Колку и да е индивидуалист тој нема шанса да преживее во општеството без никаков вид на контакт.
  Оттаму и тоа утопистичко сфаќање дека во случај ако нема пријател - е асоцијален тип. Значи или е мртов или е психолошки вон себе.
  Да упростам - го спомнав продуктот а не причината, затоа што ако речам - „ќе најдам ново друштво“ - ќе испадне дека подоцна ќе имам пријатели. Интересна психолошко социјолошка тема за разглабање.
   
  На turop му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  незнам што би.ама како и да е немам пријатели
   
 7. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Зато имаш дечко на форумов (flower) (hug):*(inlove)(sun):sreken
   
  На TIGERWOMAN31SK му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  хахахахахааа срце мое :rofl(hug)
   
  На melpomena и The_Mayor им се допаѓа ова.
 9. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  не виде тагнати?
   
 10. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Уф колку сме фотогенични:sreken
   
  На melpomena и TIGERWOMAN31SK им се допаѓа ова.

Сподели: