Што би правеле доколку немате пријатели?

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
„Сите можат да имаат длабоки и трајни пријателства — и срамежливите и друштвените, и младите и старите, и досадните и интересните, и непривлечните и убавите — важно е само да се искрени“, „Искрените луѓе им дозволуваат на другите да видат што им е во срцето.“ако сакаш да имаш пријатели, биди пријател. Во едно вистинско пријателство, давањето е многу поважно од примањето. Мораме да бидеме спремни да ги ставиме потребите на пријателот пред она што ние го сакаме или што нам ни одговара.Никој од нас не е совршен и затоа нема право да бара совршенство од другите. Сите очекуваме пријателите да нѐ прифатат и покрај нашите маани и да имаат разбирање за нас. Зарем не треба и ние да ги толерираме нивните пропусти така што нема да ги преувеличуваме? „Ако некој сака совршени пријатели (што никогаш нема да се жалат, а секогаш ќе бидат срдечни и расположени, ќе му обрнуваат внимание само нему и никогаш нема да го разочараат), нека си купи домашно милениче“. Ако не сакаме и нам домашните миленичиња да ни бидат најдобрите пријатели,Да не бараме совршество!!!
 
  • Like
Реакции: melpomena

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
„Сите можат да имаат длабоки и трајни пријателства — и срамежливите и друштвените, и младите и старите, и досадните и интересните, и непривлечните и убавите — важно е само да се искрени“, „Искрените луѓе им дозволуваат на другите да видат што им е во срцето.“ако сакаш да имаш пријатели, биди пријател. Во едно вистинско пријателство, давањето е многу поважно од примањето. Мораме да бидеме спремни да ги ставиме потребите на пријателот пред она што ние го сакаме или што нам ни одговара.Никој од нас не е совршен и затоа нема право да бара совршенство од другите. Сите очекуваме пријателите да нѐ прифатат и покрај нашите маани и да имаат разбирање за нас. Зарем не треба и ние да ги толерираме нивните пропусти така што нема да ги преувеличуваме? „Ако некој сака совршени пријатели (што никогаш нема да се жалат, а секогаш ќе бидат срдечни и расположени, ќе му обрнуваат внимание само нему и никогаш нема да го разочараат), нека си купи домашно милениче“. Ако не сакаме и нам домашните миленичиња да ни бидат најдобрите пријатели,Да не бараме совршество!!!
Да бидеме реални,не секогаш можеме своите потреби да ги ставиме пред потребите на домашните а не пак на пријателите.
Јас пак велам,биди искрен пријател и помагај колку можеш само не барај и не очекувај ништо за возврат.
Барањето и очекувањето за возврат расипува пријателство.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Намерно би сум се судрил во некоја на улица па после да се запознаеме па после со нејзините пријатели и така натаму =D


се шегувам =D
прво ќе останам се уште во контакт со моите пријатели кои ги имам за да не ги изгубам а и зошто ќе чуствувам дека ми фалат
потоа ќе се запознаам со децата од новото училиште со што ќе стекнам нови пријателства, ќе се запознаам со соседите сепак со нив треба да бидам близок итн.
 
Последна промена:

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Намерно би сум се судрил во некоја на улица па после да се запознаеме па после со нејзините пријатели и така натаму =D
ec4721604fb0ed1a96a37c3185b01be2.gif.pagespeed.ce.sCAC4wv4Vq.gif
Ваков одговор одамна немам прочитано!Боже,Македонче!
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
136
1,053
Ќе ја терам мојата работа. Иако е тешко без другар / другарка, да немаш да прашаш некого за нешто или за разговор. Денеска дружбата е повеќе од корист и нема трајно другарство. Јас така размислувам.