1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што би правеле доколку немате пријатели?

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од turop, 2 јули 2012.

 1. balerina

  balerina Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  96
  „Сите можат да имаат длабоки и трајни пријателства — и срамежливите и друштвените, и младите и старите, и досадните и интересните, и непривлечните и убавите — важно е само да се искрени“, „Искрените луѓе им дозволуваат на другите да видат што им е во срцето.“ако сакаш да имаш пријатели, биди пријател. Во едно вистинско пријателство, давањето е многу поважно од примањето. Мораме да бидеме спремни да ги ставиме потребите на пријателот пред она што ние го сакаме или што нам ни одговара.Никој од нас не е совршен и затоа нема право да бара совршенство од другите. Сите очекуваме пријателите да нѐ прифатат и покрај нашите маани и да имаат разбирање за нас. Зарем не треба и ние да ги толерираме нивните пропусти така што нема да ги преувеличуваме? „Ако некој сака совршени пријатели (што никогаш нема да се жалат, а секогаш ќе бидат срдечни и расположени, ќе му обрнуваат внимание само нему и никогаш нема да го разочараат), нека си купи домашно милениче“. Ако не сакаме и нам домашните миленичиња да ни бидат најдобрите пријатели,Да не бараме совршество!!!
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Да бидеме реални,не секогаш можеме своите потреби да ги ставиме пред потребите на домашните а не пак на пријателите.
  Јас пак велам,биди искрен пријател и помагај колку можеш само не барај и не очекувај ништо за возврат.
  Барањето и очекувањето за возврат расипува пријателство.
   
  На malo, Prashina, escape и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Намерно би сум се судрил во некоја на улица па после да се запознаеме па после со нејзините пријатели и така натаму =D


  се шегувам =D
  прво ќе останам се уште во контакт со моите пријатели кои ги имам за да не ги изгубам а и зошто ќе чуствувам дека ми фалат
  потоа ќе се запознаам со децата од новото училиште со што ќе стекнам нови пријателства, ќе се запознаам со соседите сепак со нив треба да бидам близок итн.
   
  #33 Makedonec, 4 јули 2014
  Последна промена: 4 јули 2014
 4. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  ec4721604fb0ed1a96a37c3185b01be2.gif.pagespeed.ce.sCAC4wv4Vq.gif
  Ваков одговор одамна немам прочитано!Боже,Македонче!
   
 5. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Ништо,се може и без нив,се може и без пријатели
   
 6. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Ќе ја терам мојата работа. Иако е тешко без другар / другарка, да немаш да прашаш некого за нешто или за разговор. Денеска дружбата е повеќе од корист и нема трајно другарство. Јас така размислувам.
   

Сподели: