Шкотски фудбал

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Келтик се, не знам ни како дошло тоа Селтик.
Лечестер... ехеее, дури и спортски новинари така ги викаат. Се ежам кога слушам Лечестер. Има и луѓе кои ги викаат Лејчестер. :kafe

Тотенхем се Тотнам уствари ама за полесна комуникација и да не се објаснувам и јас ги пишувам и викам Тотенхем.
Не би бил толку забеган да користам погрешно име на клубот на кој сум фан :kafe
Селтик е селтик, исто како и Бостон Селтикс, неправилен ама прифатен изговор, види некој клип на јутјуб со коментар на англиски.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Celts правилно се чита Келтс, Celtic -> Келтик. Мислам дека повеќе влијание има америчкиот НБА клуб Бостон Селтикс на изговорот и некако станало тоа прифатливо.

Едит: https://translate.google.com/#en/mk/Celtic Подолу има фонетско писмо :biggrin Сеа и мене ме зачуди. Гледам фанови, повеќето го викаат Селтик и по некој се наоѓа Келтик да каже.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Селтик е од 1888 а кошарката е помлада како спорт од самиот клуб, Бостон Селтикс може да е пола век покасно :zelen Може да било обратно нешто пошто Глазгов и Бостон ирска емиграција и тие ствари.
 
  • Like
Реакции: existence

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Oтсекoгaш ме интересирaлo кoј е нaјстaр клуб. Не вo Шкoтскa, oпштo вo фудбaлскиoв свет кoј е нaјстaриoт клуб. Еве гледaм Глaзгoв е фoрмирaн пред 143 гoдини, a пoстaр не мoжaм дa нaјдaм. :)
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Oтсекoгaш ме интересирaлo кoј е нaјстaр клуб. Не вo Шкoтскa, oптшo вo фудбaлскиoв свет кoј е нaјстaриoт клуб. Еве гледaм Глaзгoв е фoрмирaн пред 143 гoдини, a пoстaр не мoжaм дa нaјдaм. :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Sheffield_F.C.#

159 години :)
Овој е најстар постоечки клуб на светот, аматерски е, нема врска со Венздеј или Јунајтед.

https://en.wikipedia.org/wiki/Foot-Ball_Club
Ова чудо е најстар фудбалски клуб воопшто ама се распаднал и не постои денес. :cool:
Од Шкоцка е, пред 192 години
Името е кептн обвиус :patos

https://en.wikipedia.org/wiki/Notts_County_F.C.
Овој е најстар професионален клуб, 1862, градски ривал на Нотингем Форест е сега имало Кристал Палас во 1861 ама бил аматерски и тек после настанал професионален така да не се важи тоа.
 
  • Like
Реакции: Altaïr and existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Во Шкотска најстар е Квинс Парк од Глазгов (1867) тие се во трета или четврта лига сега и имаат стадион од 52К (party)
Втор е Килмарнок (1869) сега се мота во ПЛ.

Инаку ги држат сите рекорди по посета, порано биле светски рекорди пред Маракана во Рио да се изгради, сега се само европски (party)
Селтик со Ренџерс има играно пред 145К исто и со Абердин а вс. Лидс во ЛШ 1/2ф. имало 137К и тоа е апсолутен рекорд за една утакмица на еуро-купови.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Фино си почна полуфиналето од ЛК, 25-та секунда и Селтик заводе 1-0... and then nothing, пораз од 1-3, сомнителен црвен и пенал за Рос Каунти, ајде и тоа некако ама после тоа почнаа да се губат во одбрана и примија уште два гола. Кулминација промашениот пенал во 78.мин, таман ќе имаше време за драма ако намалеа ама тоа е. Како и да е честитки за Рос Каунти, имаат шанса за прва титула во некакво такмичење. Теренот на Хемпден парк наликува на нива.
 
  • Like
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Ја гледав на моменти утакмицава, бидејќи во исто време имаше повеќе спортови и не знаев кај да гледам. :zelen

Слабо играа Селтик, кога поведоа јас си мислев како минатиот пат ќе е, кога победија 8:0 ама ништо. Овие другиве дали на дроги беа, дали мотивација до небо имаа, не знам ама одлично играа. :)
 
  • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Ја гледав на моменти утакмицава, бидејќи во исто време имаше повеќе спортови и не знаев кај да гледам. :zelen

Слабо играа Селтик, кога поведоа јас си мислев како минатиот пат ќе е, кога победија 8:0 ама ништо. Овие другиве дали на дроги беа, дали мотивација до небо имаа, не знам ама одлично играа. :)
Подобри беа Рос Каунти (иако се од едно село во Хајленд таму) ме разочара Селтик вчера, најјаката акција во 25.секунда и останатите 89 минути за никаде :(
Импресивно шо не се изгубија овие после примање гол во прва минута туку се прибраа и притиснаа, веројатно мотивот за освојување титула прв пат во нивните кариери бил доволно јак за мотивација, не ми е мака шо изгубија од таква екипа, свака част на дечките.
 
  • Like
Реакции: Altaïr