Чет муабети (ти реков-ми рече)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не е штетен бидејќи секој роден Македонец треба како прво да си ја поштова националноста бидејќи е роден како таков, никој не смее да ни го земе ова парче татковина што ни останало и според мене продавањето на националноста и добро познатото пишење Бугарин за подобар материјален живот не те прави богат, богат си кога го имаш она што е твое и го почитуваш и не само националноста тука е и мојата религија јас сум роден православен христијанин и таков ќе останам не треба работите да ги менуваме според мене грев е да не се бориш за својата нација, име, религија!
И не е расправија само си кажав мое мислење ете ова се крие под моето НЕ.

Никој не е роден како маќедонец...или мароканец, перуанец па и филипинец, сето тоа подоцна се даунлодира.
Детето коа ќе се роди не одлучува само дали сака да го сметаат за чеченец или канаѓанин, зошто коа ќе порасне чоек сам да не може да одлучи дали ќе се пише бугар, словенец, маџар, ирокез или зулу?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Saladin

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,796
1,153
29
Битола
Никој не е роден како маќедонец...или мароканец, перуанец па и филипинец, сето тоа подоцна се даунлодира.
Детето коа ќе се роди не одлучува само дали сака да го сметаат за чеченец или канаѓанин, зошто коа ќе порасне чоек сам да не може да одлучи дали ќе се пише бугар, словенец, маџар, ирокез или зулу?
Значи Бугар не се вели се вели БугарИН толку си изгледа интелегентен ама добро аххахаха
И второ изглеа си и ти дел од оние што се чувствуваат како Бугари ахахах .. Мизерија и да никогаш никој во овој форум не успеа да испочитува туѓo мислење.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Значи Бугар не се вели се вели БугарИН толку си изгледа интелегентен ама добро аххахаха
И второ изглеа си и ти дел од оние што се чувствуваат како Бугари ахахах .. Мизерија и да никогаш никој во овој форум не успеа да испочитува туѓo мислење.

Е оти бе ваква реакција, каде виде непочитување на мислење? Има разлика меѓу согласност и почитување, тоа не е исто. Факт е дека никој не се раѓа со национална припадност, тоа ти е.
Бугар, бугарин, татар мене сеедно ми е како е правилно, исто и хунза, четник, усташ, циган, цинцар, шваба, жабар...

Не се имам почуствувано како бугар, не знам каков филинг би бил тој за да го препознаам, шо ако си мислам дека сум португалец а уствари иам запек?
th_template-philosoraptor.jpg


Ете за почеток објасни каков филинг е да си македонец, пример повишена температура, треперење, топлина во градите, ладно во прстите...каков е тој филинг?
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Не е штетен бидејќи секој роден Македонец треба како прво да си ја поштова националноста бидејќи е роден како таков, никој не смее да ни го земе ова парче татковина што ни останало и според мене продавањето на националноста и добро познатото пишење Бугарин за подобар материјален живот не те прави богат, богат си кога го имаш она што е твое и го почитуваш и не само националноста тука е и мојата религија јас сум роден православен христијанин и таков ќе останам не треба работите да ги менуваме според мене грев е да не се бориш за својата нација, име, религија!
И не е расправија само си кажав мое мислење ете ова се крие под моето НЕ.
Сакав да знам само што се крие под тоа НЕ
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Значи Бугар не се вели се вели БугарИН толку си изгледа интелегентен ама добро аххахаха
И второ изглеа си и ти дел од оние што се чувствуваат како Бугари ахахах .. Мизерија и да никогаш никој во овој форум не успеа да испочитува туѓo мислење.
За интелигенција збори човекот кој наместо ти е пишува тие, ви е му е вие итн...
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,796
1,153
29
Битола
Е оти бе ваква реакција, каде виде непочитување на мислење? Има разлика меѓу согласност и почитување, тоа не е исто. Факт е дека никој не се раѓа со национална припадност, тоа ти е.
Бугар, бугарин, татар мене сеедно ми е како е правилно, исто и хунза, четник, усташ, циган, цинцар, шваба, жабар...

Не се имам почуствувано како бугар, не знам каков филинг би бил тој за да го препознаам, шо ако си мислам дека сум португалец а уствари иам запек?
th_template-philosoraptor.jpg


Ете за почеток објасни каков филинг е да си македонец, пример повишена температура, треперење, топлина во градите, ладно во прстите...каков е тој филинг?
Значи ако си од Скопје по по форумов си пишиш по скопски дијалект тогаш во ред е да речиш Бугар, на пример јас порано сум кажал на некој од темите дека ќе си ЗБОРАМ битолски така да и да ми речи некој сеа зошто реков јас зборам едноставно не бил на форумот, као шо парвати си пишеше кумановски
Ти се раѓаш од мајка и татко тие пред тебе имат националност ако тие биле Македонци тогаш и ти си Македонец. КРАЈ
 

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
А што правиме со ваква ситуација:

1. Таткото е Македонец. Мајката е Австралијка. Имаат син кој за наши потреби ќе го викаме Електрик, на дедо му Ламбе.

2. Дедото е Холанѓанец. Мајката е Јапонка. Имаат ќерка, Јоко Оно.

3. Електрик и Јоко Оно се земаат и имаат дете. Која националност е детето?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А што правиме со ваква ситуација:

1. Таткото е Македонец. Мајката е Австралијка. Имаат син кој за наши потреби ќе го викаме Електрик, на дедо му Ламбе.

2. Дедото е Холанѓанец. Мајката е Јапонка. Имаат ќерка, Јоко Оно.

3. Електрик и Јоко Оно се земаат и имаат дете. Која националност е детето?

Расист еден! Јас знам дека јапанците се малку настран народ ама ова е премногу!(muscle)

Инаку националност н-н-н-наркоман :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Io Sono