Целта на образованието

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Образованието во Македонија нема никаква цел така да нема шо поќе да се збори за оваа тема доколку е во прашање Македонија.Америка и Западните земји се веќе друго и за нив можи да се збори секако таму има цел и перспектива за нештата.
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Трошок е во секој случај зошто едноставно мораш да одделуваш финансиски средства.
Затоа и не ми се допаѓа поделбата на трошок и инвестиција.
Трошокот е со цел, а тоа е инвестицијата.
Инвестираш во себе, во своја надоградба, своја лична сатисфакција..да кога ќе се најдеш меѓу луѓе да умееш да говориш, да го искажеш она што го чувствуваш и знаеш.
Никој не може да ти ја гарантира иднината и дали таа диплома ќе ти стои урамена дома или ќе ти помогне во животот но, мислам дека од почит према себе и ценење на својата личност треба да сакаш да се надоградиш во секое поле онолку колку што можеш.Никогаш нема да ти биде на одмет она што ќе го знаеш плус во животов.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Frojda

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Зарем образованието е само "инвестиција"?
Образованието го креира животот.
Ако нема образование,ке има апни си легни си,апни си легни си......

Инвестиција во поглед на време. Најмалку. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Frojda

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Инвестиција за мене е ризикување на одредени средства со цел да добиеш повеќе средства. Ете затоа не го ставам таму.

Мене образованието од областите кои мене ме интересираат и ги сакам го сфаќам како лична сатисфакција. Не можам да се задоволам со завршување на факултет, нити пак можам да се задоволам со она што ми го нудат како образовен материјал. За она што те интересира да го учиш понекогаш не ти е потребен ни факултет. Литература има колку што сакаш, па ако имаш доволно желба, љубопитност и заинтересираност ќе си седнеш и ќе си го прошириш знаењето.
 

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118
Образованието во Македонија нема никаква цел така да нема шо поќе да се збори за оваа тема доколку е во прашање Македонија.Америка и Западните земји се веќе друго и за нив можи да се збори секако таму има цел и перспектива за нештата.
Не се согласувам...секаде има успешни и неуспешни луѓе.Кој колку се вложил :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Образованието во Македонија нема никаква цел така да нема шо поќе да се збори за оваа тема доколку е во прашање Македонија.Америка и Западните земји се веќе друго и за нив можи да се збори секако таму има цел и перспектива за нештата.

Како нема цел?
Еве си научил да читаш и пишуваш а со тоа и да учествуваш на форумов.
Само банален пример.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Како нема цел?
Еве си научил да читаш и пишуваш а со тоа и да учествуваш на форумов.
Само банален пример.

КО НЕЗНАЈШ НЕ ЗБОРАЈ СИ УЧИЛА ВО УЧИЛИШТЕТО ЈАС КАЈ ШО СУМ УЧЕЛ ??? НЕ ТАКА ДА ЌУТИ СИ. И АКО МИСЛИШ ПОИНАКУ ОД МЕНЕ НЕ ЗНАЧИ ДЕКА И ЈАС ТРЕБА КО ТЕБЕ ДА МИСЛАМ.

ок бе дечко,не ме тепај :D

не само си кажвам шо мислам. Иако признавам не мие погоден денот ама то не значи дека одам на инает туку тоа го мислам и тоа и го кажувам. ;)