Целта на образованието

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Хм.... Целта на сопственото образование според мене не е ништо друго освен сопствена надоградба.
Има една „теорија“ ми се чини некаде низ темите ја имам кажано ама ќе ја повторам:

Гледано математички. Ние кога ќе се родиме може да се споредиме со една цифра : Нула(0)
Зошто? Затоа што сме празни не знаеме ништо, ни треба насока ни треба поука. Таа поука ни ја дава родителот. Таа поука може да се спореди со една цифра: Едедн(1).
Така...со поуката на родителот ние стануваме Единица... подоцна ние самите додаваме нули до цифрата 1, и така стануваме оној број кој сме кабожни да го составиме: 10, 100, 100 000..кој и да е.
Каква е поврзната точка со темата и оваа приказна?
Е тоа...
Според мене, тие нули во нашата бројка ги додаваме преку образованието... И не знам како може тоа нешто да се смета за трошок...
Не може да е трошок нешто што ќе те збогати духовно и секако многу многу многу...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Како нема цел?
Еве си научил да читаш и пишуваш а со тоа и да учествуваш на форумов.
Само банален пример.


Има и такви кои не знаеле да читаат пред да тргнат на школо? Многу едноставна работа која не бара рандом лик пред табла.

Околу целта....зависи за кого. Вработените во образовните институции (од министерство па надолу се до чистачки) и оние кои се принудни корисници на образовниот систем имаат сосема различни цели. За оние кои имаат финансиски бенефит, образовниот систем е релативно успешен. Може и повеќе, знам. Да `капне` по нешто и слично.
Оние кои се корисници.... скоро и да немаат никаква корист. Вложување? Какво вложување?! Најголем работодавач во РМ е партизираната држава. Следствено, пазарот на работна сила го диктира власта. Се знае што и како е потребно за просперирање, потвредно низ 22-те години независнос`.
Еден факт, во тие 13 години задолжително школување - ученикот нема да научи ама баш ниедна практична работа која барем за милиметар би го подобрила неговиот квалитет на живот. Пример, да смени гума на точак. Многу покорисно отколку пресеравање за алувијали, алгебарски срања и псевдо-истории. Тие срања се потребни за наставникот/професорот да има работно место и да зема плата. А вие.....трошете си ја младоста седејќи на клупа и меморизирајќи тотално беспотребни информации.

Третата, општествена цел....е најголем успех на образовниот систем. Штанцање ботови кои нема да доведуваат ништо во прашање, кои ќе виткаат кичма и нудат чмар за 150-300 евра, функционално неписмена раја без никаква социјална свест, инфантилни даночни обврзници на кои најголема радост ќе им биде ако на ТВ видат некого да фрла кожна топка меѓу метален обрач или дрвени стативи.....

Хм.... Целта на сопственото образование според мене не е ништо друго освен сопствена надоградба.
Има една „теорија“ ми се чини некаде низ темите ја имам кажано ама ќе ја повторам:


Каква е поврзната точка со темата и оваа приказна?
Е тоа...
Според мене, тие нули во нашата бројка ги додаваме преку образованието... И не знам како може тоа нешто да се смета за трошок...
Не може да е трошок нешто што ќе те збогати духовно и секако многу многу многу...
Какво надоградување?
Во денешно време најголем дел од наставниот кадар е застарен и треба веднаш да се отпушти. Ако може во други сектори да се отпушта раја поради новите технологии зошто да не може во образованието? Википедија комотно може да замени 8/10 наставници и професори. За гугл ич не споменувам...:)
Само што образованието е света крава...и сите мантри за подобра социјала вклучуваат `образувана младина` и слични фрази.

Не е трошок за ученикот, за родителот е. Интересно би било да може да се пресмета колкав е трошокот за образование на едно семјство, од прво одделение да речеме до дипломирање на факс и да се пресмета за колку време би се вратила таа инвестиција....за колку време би бил во плус....образованото лице, нели.
Мислам дека цифрата би била шокантна.
Но не делува така бидејќи за се плаќаат родителите и измамата се пренесува од генерација на генерација.
На запад дури излегуваат од факс со 100К долари долг ради кредити....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene and Lena

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Какво надоградување?
Во денешно време најголем дел од наставниот кадар е застарен и треба веднаш да се отпушти. Ако може во други сектори да се отпушта раја поради новите технологии зошто да не може во образованието? Википедија комотно може да замени 8/10 наставници и професори. За гугл ич не споменувам...:)
Само што образованието е света крава...и сите мантри за подобра социјала вклучуваат `образувана младина` и слични фрази.
Оф да се сите наставници/професори од стара школа...друга ќе биде сликата на образованието.
Тоа што денес вие го учите за 5тка, ние го учевме за двојка.

дополнување:
Кај сакаш да имаш образование кога учениците си имаат за дозвола да задоцнат на час и да не бидат запишани? (зборам за во кичевската гимназија за во другите места не знам дали е до толку либерте)
Јас се сеќавам ехеее оддамна јас бев втора година, му задоцнив на професорот по Музичко, му објаснив дека сум имал проблем сум морал да одам до болница, ми рече седни ама запишан си... и јас му презборев. Ради тоа што не сум го испочитувал неговиот збор ме стана и ме испрашуваше за сите лекции што претходно сме ги учеле(а беше скоро крај на година).
Сега? Го има тоа? Кај еден двајца...другите...либерте.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Оф да се сите наставници/професори од стара школа...друга ќе биде сликата на образованието.
Тоа што денес вие го учите за 5тка, ние го учевме за двојка.

дополнување:
Кај сакаш да имаш образование кога учениците си имаат за дозвола да задоцнат на час и да не бидат запишани? (зборам за во кичевската гимназија за во другите места не знам дали е до толку либерте)
Јас се сеќавам ехеее оддамна јас бев втора година, му задоцнив на професорот по Музичко, му објаснив дека сум имал проблем сум морал да одам до болница, ми рече седни ама запишан си... и јас му презборев. Ради тоа што не сум го испочитувал неговиот збор ме стана и ме испрашуваше за сите лекции што претходно сме ги учеле(а беше скоро крај на година).
Сега? Го има тоа? Кај еден двајца...другите...либерте.


Стара школа? Ако се видат резултатите т.е. какви карактери створиле...треба да се обесат. Имам слушано од постара раја за екс-ју образованието каде ќотекот и со ништо оспоруваниот авторитет на наставникот/професорот биле стандард. Нивните ученици дотераа до разни Вуковари, Сребреници, Книнови, бескрупулозни транзиции, криминал и корупција невидени во Европа, политички ликвидации......од друга страна е мнозинството, опишано во претходниот пост, двестаеврашите кои ползејќи пред новата олигархија сјебаа иднина на цела генерација.

Муабетот е дека денес најголем дел од наставниот кадар е redundant, само поради перцепцијата на образованието како света крава нема промени, освен нови вработувања.

Друго, би прашал дали беше на тој час по музичко доброволно и дали you gave any form of fuck за материјалот кој бил предаван (секако си го заборавил веднаш по завршување на голготата) ама џабе е.... разлика во перцепции, несфатливо ми е некој да гледа нешто позитивно во казнување и изживување врз себе од страна на наставниот кадар...
 

MimeQueen

Полноправен Член
13 јануари 2014
86
41
18
25
Обреазованието е сепак една гранка која го развива умот на едно човечко суштество.
Целта на образованието е еден ум да ја развие раУмноста на луѓето во светот за да имаме добра комуноикација меѓу нас луѓето.Се кладам дека никоој не ме разбра ѓто саскам да кажам со последново.Воглавно сакав да кажамдека ни се разбиструва умот :D
 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Со постов немам намера да навредам никого ако се препознае по ставот, за таа цел пишувам без да ги прочитам ставовите претходно напишани....

Познавам многу „паметњаци“ кои шират став дека целта на образованието е да те затупи... Дека Џонатан Ливингстон се чита за да ти се уништи мозокот, дека сето тоа се прави со единствена цел „ кога ќе ти ја БУВНАТ лопатата, да копаш и да не знаеш да се буниш“... НЕ БЕ ЛУЃЕ!
Верувајте во која сакате идеологија, ќе сватите дека секаде се промовира општа наобразба. Општо знаење ненаменско. Во текот на 8(+4) години добиваш најопшта наобразба:
-што спаѓа во која сфера?
-во кои книги што има?
-која беше која книга / роман?
-добиваш ориентација во минатото
-општо поим околку математика
-инструкции за сите постоечки начини на користење на математика
-инструкции за користење и пребарување на општествени науки
-осет за мајчин јазик

Што со тоа?
Тој што е дрво- дрво е.... но на тој што ќе му затреба некогаш билошто од сето тоа што го учел, барем ќе знае кај да го бара!

Замислете, никогаш да не сте се сретнале со периоден систем и да немате појма уствари дека хром е метал!
Ако имаш општа појма од сето тоа, барем си од некаква корист за себе!
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Со постов немам намера да навредам никого ако се препознае по ставот, за таа цел пишувам без да ги прочитам ставовите претходно напишани....

Познавам многу „паметњаци“ кои шират став дека целта на образованието е да те затупи... Дека Џонатан Ливингстон се чита за да ти се уништи мозокот, дека сето тоа се прави со единствена цел „ кога ќе ти ја БУВНАТ лопатата, да копаш и да не знаеш да се буниш“... НЕ БЕ ЛУЃЕ!
Верувајте во која сакате идеологија, ќе сватите дека секаде се промовира општа наобразба. Општо знаење ненаменско. Во текот на 8(+4) години добиваш најопшта наобразба:
-што спаѓа во која сфера?
-во кои книги што има?
-која беше која книга / роман?
-добиваш ориентација во минатото
-општо поим околку математика
-инструкции за сите постоечки начини на користење на математика
-инструкции за користење и пребарување на општествени науки
-осет за мајчин јазик

Што со тоа?
Тој што е дрво- дрво е.... но на тој што ќе му затреба некогаш билошто од сето тоа што го учел, барем ќе знае кај да го бара!

Замислете, никогаш да не сте се сретнале со периоден систем и да немате појма уствари дека хром е метал!
Ако имаш општа појма од сето тоа, барем си од некаква корист за себе!

Сето тоа го има на два клика на нет since 1990 кога се појавил ворлд вајд веб. Не е веќе потребен Ставре наставникот како што не се потребни луѓе кои палат гасни ламби по улиците пошто струјата го смени гасот ради осветлување. Redundancy is the word.

РМ на пример, ако не се лажам е во врвот по врој на раја кои се запишуваат на факс. 19 од 20 ученици од средно. Пред тоа основно/средно 8+4 а сега 9+4 плус 5 години факс (во идеален случај, некој може да заглави и некоја година повеќе) значи 18 години образование at least. А сепак резултатите се никакви....ок, зависи од која страна се гледа. Од страна на власта и олигархијата - одлични.

 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Тој што не му е делено ништо да научи - и 45 години да учи му е залудно!

Никогаш не може сето да му биде достапно, бидеќи ако не е принудно никогаш нема да фатиш да го бараш...
ќе бараш само тоа што примитивно те интересира - женски и мотори...