Херпес

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Јас имав пред една недела,ставив паста прво,па се разлути,и после го лечев со маст Виру мерц,поефикасно е од Ацикловирот :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Не бе братче ништо не помага. :nah На месец дена ми искача, понекогаш и почесто... Веќе цел месец пијам воден кефир, ни тој не ми помага. Дај кажете нешто што би можело да помогне да се спречи да излезе, значи не кога веќе ќе почне или веќе излегол, туку кога не излегол сеуште. И што може да е работата за толку честа појава? Мислев дека е слаб имунитет, ама очигледно ништо не помага...
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,525
14,437
1,683
Таму каде што треба
DarkPassenger
Херпесот се добива преку близок контакт со заразените лица. Може да се пренесе преку бакнување, истовремено јадење од ист прибор или истовремено користење на крпи за бришење. Може да се пренесе и преку сексуален однос вклучувајќи го и оралниот секс.
Херпесот се лечи доста успешно со антивирусни лекови. Овие лекови се користат за да се излечи или спречи една епизода од инфекцијата. Не постои метод целосно да се елиминира вирусот од телото. Познато е и алтернативно лечење со алое вера, цинк, пчелни продукти, витамини. Доколку се забележат симптоми од оваа инфекција треба да се консултира лекар.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Не бе братче ништо не помага. :nah На месец дена ми искача, понекогаш и почесто... Веќе цел месец пијам воден кефир, ни тој не ми помага. Дај кажете нешто што би можело да помогне да се спречи да излезе, значи не кога веќе ќе почне или веќе излегол, туку кога не излегол сеуште. И што може да е работата за толку честа појава? Мислев дека е слаб имунитет, ама очигледно ништо не помага...
Херпесот се појавува секогаш кога е намален имунитетот, при стресни ситуации и при покачена температура или грип...затоа мој совет ти е зголемен внес на витамини особено витамин Ц и многу многу течности...и помалку да се нервираш :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Херпесот се појавува секогаш кога е намален имунитетот, при стресни ситуации и при покачена температура или грип...затоа мој совет ти е зголемен внес на витамини особено витамин Ц и многу многу течности...и помалку да се нервираш :)

И јас мислев дека за ова станува збор, затоа зголемив и на витамини и на течности. Очигледно до стресните ситуации е, а од тоа нема спас. :giggle Единствено ми останува да се консултирам со лекар, тоа го немам направено до сега. Фала дечки, се надевам дека ќе најдам решение барем да ги заретчам, да не ми искача на секои 2 недели... :sram
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
Различните производи од аптеките помагаат во лекувањето на херпесот на устата. Но, ако сакате да се обидете со нешто природно ви предлагам две решенија.
  1. Пресечете едно лукче на половина и со него премачкајте го херпесот. Повторувајте го тоа неколку пати во денот. Не е препорачливо да го лекувате херпесот на овој начин пред излегување.
  2. Растворете 10 капки масло од лимон во 150ml вода. Со таа течност правете си облоги на херпесот неколку пати во текот на денот.
 

Annie

Нов член
5 мај 2015
14
19
3
Има ли некој што го има овој проблем?
Јас маки мачам со херпесите на уста. Најчесто ми се појавуваат околу устата, но има случаи кога се јауваат на самите усни и буквално целата уста ми пука, па ми треба време и време додека ја опоравам. Сум слушнала дека ако се појават еднаш ќе си ги имаш засекогаш, а јас откако знам за себе ги имам. Ми велеа дека се појавуваат ако изедеш нешто нечисто, на пример неизмиено јаболко, ама јас сум заприметила дека често ми се јавуваат кога сум под стрес или при подолго време изложеност на сонце.
За среќа, научив кои се симптомите кои се чувствуваат пред да се појават, па некогаш успевам да спречам нивно проширување, затоа што навистина се многу досадни. Значи пред да се појават се осеќа пецкање, како кога устата е испукана и истовремено чешање. Потоа се појавуваат ситни меурчиња кои се исполнуваат со течност и на крај пукаат, па се создаваат рани од кои постојано истекува жолтеникава течност. Процесот на заздравување знае да биде прилично долг, отприлика од една седмица до 10 дена, а некогаш и повеќе.
Јас користам маст, се вика Херпесан и таа на пример, го скратува времето на „узревање“ на херпесот, па исчезнува за пократко време.
За тие што не знаат, доколку има такви, еве како изгледаат:
images
photogallery_is_it_herpes_or_something_else_03_full.jpg

Ме интересира како ги третирате, што употребувате? Дали можеби постои начин да се намали нивното појавување? Знам дека е вирус, но мене во поселдниве две години ми се јавуваат речиси на 2 месеци. Очајно ми треба помош, бидејќи и кога ги немам постојано сум со огледалото во рака, гледам да не решиле да излезат :frantic
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Секој знае како изгледа херпес, тоа во спојлерот е гадно и не се препорачува да се отвара.
Јас иначе им ставам паста за заби и ми ги снемува за два и неколку дена.