1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Херпес

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од MissChievous, 26 март 2012.

 1. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,527
  Јас имав пред една недела,ставив паста прво,па се разлути,и после го лечев со маст Виру мерц,поефикасно е од Ацикловирот :)
   
 2. marjan

  marjan Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  657
  никогаш сум немал но за тие шо можеби имаат нека пробаат со чист прополис
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Прополисот остава жолти флеки, за жал. Мене не ми помогнал баш нешто, единствено добра страна што видов е што доста многу суши. Ама како што кажав, цела уста жолта станува. :biggrin
   
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Не бе братче ништо не помага. :nah На месец дена ми искача, понекогаш и почесто... Веќе цел месец пијам воден кефир, ни тој не ми помага. Дај кажете нешто што би можело да помогне да се спречи да излезе, значи не кога веќе ќе почне или веќе излегол, туку кога не излегол сеуште. И што може да е работата за толку честа појава? Мислев дека е слаб имунитет, ама очигледно ништо не помага...
   
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  DarkPassenger
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,275
  Допаѓања:
  1,896
  Херпесот се појавува секогаш кога е намален имунитетот, при стресни ситуации и при покачена температура или грип...затоа мој совет ти е зголемен внес на витамини особено витамин Ц и многу многу течности...и помалку да се нервираш :)
   
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  И јас мислев дека за ова станува збор, затоа зголемив и на витамини и на течности. Очигледно до стресните ситуации е, а од тоа нема спас. :giggle Единствено ми останува да се консултирам со лекар, тоа го немам направено до сега. Фала дечки, се надевам дека ќе најдам решение барем да ги заретчам, да не ми искача на секои 2 недели... :sram
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  Различните производи од аптеките помагаат во лекувањето на херпесот на устата. Но, ако сакате да се обидете со нешто природно ви предлагам две решенија.
  1. Пресечете едно лукче на половина и со него премачкајте го херпесот. Повторувајте го тоа неколку пати во денот. Не е препорачливо да го лекувате херпесот на овој начин пред излегување.
  2. Растворете 10 капки масло од лимон во 150ml вода. Со таа течност правете си облоги на херпесот неколку пати во текот на денот.
   
 9. Annie

  Annie Нов член

  Зачленет на:
  5 мај 2015
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  19
  Има ли некој што го има овој проблем?
  Јас маки мачам со херпесите на уста. Најчесто ми се појавуваат околу устата, но има случаи кога се јауваат на самите усни и буквално целата уста ми пука, па ми треба време и време додека ја опоравам. Сум слушнала дека ако се појават еднаш ќе си ги имаш засекогаш, а јас откако знам за себе ги имам. Ми велеа дека се појавуваат ако изедеш нешто нечисто, на пример неизмиено јаболко, ама јас сум заприметила дека често ми се јавуваат кога сум под стрес или при подолго време изложеност на сонце.
  За среќа, научив кои се симптомите кои се чувствуваат пред да се појават, па некогаш успевам да спречам нивно проширување, затоа што навистина се многу досадни. Значи пред да се појават се осеќа пецкање, како кога устата е испукана и истовремено чешање. Потоа се појавуваат ситни меурчиња кои се исполнуваат со течност и на крај пукаат, па се создаваат рани од кои постојано истекува жолтеникава течност. Процесот на заздравување знае да биде прилично долг, отприлика од една седмица до 10 дена, а некогаш и повеќе.
  Јас користам маст, се вика Херпесан и таа на пример, го скратува времето на „узревање“ на херпесот, па исчезнува за пократко време.
  За тие што не знаат, доколку има такви, еве како изгледаат:
  [​IMG] [​IMG]

  Ме интересира како ги третирате, што употребувате? Дали можеби постои начин да се намали нивното појавување? Знам дека е вирус, но мене во поселдниве две години ми се јавуваат речиси на 2 месеци. Очајно ми треба помош, бидејќи и кога ги немам постојано сум со огледалото во рака, гледам да не решиле да излезат :frantic
   
 10. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Секој знае како изгледа херпес, тоа во спојлерот е гадно и не се препорачува да се отвара.
  Јас иначе им ставам паста за заби и ми ги снемува за два и неколку дена.
   

Сподели: