1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Херпес

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од MissChievous, 26 март 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Кој е повеќе подложен, кој помалку, но на секој барем еднаш му има излезено херпес на устата. Кажете ми како се справувате?? И совет за превентација за во иднина.
   
  На Dee Dee му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  јас што имам температура устата м ие катастрофа.. се лечам со тие лабелата шо се и со лимон.. маму му ј*бем како печи ...
   
  На Dee Dee му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Истото проклество, температура! Инаку, немој со лабела, треба да го сушиш, не да го држиш влажен херпесот. Језда, кога ќе излезе, излезено е, ништо не помага. :confused:
   
  На Dee Dee му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mAcIkA

  mAcIkA Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  516
  Херпес не му се појавува на секој затоа што го немаат сите тој вирус во организмот ,за некогаш да се активира.Ако не ти се појави до 18 никогаш и нема(барем лекар шо ми има кажано).Најубаво е да се лекува со Херпесан мислам се викаше маста..И трпение секако:)
   
  На foREVer, Dee Dee и DarkPassenger им се допаѓа ова.
 5. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Искрено јас не знам како личи тој херпес.Никогаш не сум имал нити сум забележал некој што има херпес.
  Поради која причина излегува? И нешто повеќе околу него чисто информативно ако може :)
   
 6. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  инаку има едно како маст е хидроциклин мислам се вика тоа помага многу.. ако се намачкам на вечер до сабајлето 99% е уништено..
   
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Да, доколку никогаш ти нема излезено, значи го немаш вирусот. Доколку барем еднаш ти се има појавено, засекогаш останува во нас и од време на време, поттикнато од нешто се појавува во форма на раничка на устата. Но статистика (колку што знам јас, можеби грешам) дека кај повеќето луѓе до 10ата година се појавува. Ништо страшно, но кога пречесто искача е стварно замарање!

  На гугл пиши cold sores, ќе видиш слики, да не ставам сега тука. Инаку, се пренесува преку плунка, делење на чаша, лабело, сл. Најчесто на зима се активира, бидејќи телото троши повеќе енергија и имунитетот паѓа и избива. А може и од прљавштина да излезе. Јас долго време Херпесан користев и воопшто не помага, дури ми се случи да ставам секоја вечер 2/3 дена, за секој случај да не ми излезе пред Нова Година и ми излезе. Иако ставив на здрава уста вечерта, сабајлето се разбудив со херпес. :banghead
   
 8. mAcIkA

  mAcIkA Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  516
  Да знам..мислам и дека тие што го имаат вирусот неможат крв да даваат..Мене никогаш не ми се има појавено а дечко ми го има,редовен му е:biggrinникогаш ме нема префатено ..
   
 9. Alex M.

  Alex M. Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  328
  Допаѓања:
  523
  Мене никогаш ми нема испаднато херпес( пу пу да не се подречам) али затоа на сестра ми ДА и иако многуу пече одма се горат со спреј од прополис!:)
   
 10. iskra

  iskra Староседелец

  Зачленет на:
  21 октомври 2011
  Мислења:
  204
  Допаѓања:
  300
  Земете Aciclovir
   
  На Prashina и MissChievous им се допаѓа ова.

Сподели: