Херпес

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
јас што имам температура устата м ие катастрофа.. се лечам со тие лабелата шо се и со лимон.. маму му ј*бем како печи ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
јас што имам температура устата м ие катастрофа.. се лечам со тие лабелата шо се и со лимон.. маму му ј*бем како печи ...

Истото проклество, температура! Инаку, немој со лабела, треба да го сушиш, не да го држиш влажен херпесот. Језда, кога ќе излезе, излезено е, ништо не помага. :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

mAcIkA

Истакнат Член
14 февруари 2012
382
516
393
Херпес не му се појавува на секој затоа што го немаат сите тој вирус во организмот ,за некогаш да се активира.Ако не ти се појави до 18 никогаш и нема(барем лекар шо ми има кажано).Најубаво е да се лекува со Херпесан мислам се викаше маста..И трпение секако:)
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,068
113
Скопје
www.statik-group.com
Искрено јас не знам како личи тој херпес.Никогаш не сум имал нити сум забележал некој што има херпес.
Поради која причина излегува? И нешто повеќе околу него чисто информативно ако може :)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
инаку има едно како маст е хидроциклин мислам се вика тоа помага многу.. ако се намачкам на вечер до сабајлето 99% е уништено..
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Херпес не му се појавува на секој затоа што го немаат сите тој вирус во организмот ,за некогаш да се активира.Ако не ти се појави до 18 никогаш и нема(барем лекар шо ми има кажано).Најубаво е да се лекува со Херпесан мислам се викаше маста..И трпение секако:)

Да, доколку никогаш ти нема излезено, значи го немаш вирусот. Доколку барем еднаш ти се има појавено, засекогаш останува во нас и од време на време, поттикнато од нешто се појавува во форма на раничка на устата. Но статистика (колку што знам јас, можеби грешам) дека кај повеќето луѓе до 10ата година се појавува. Ништо страшно, но кога пречесто искача е стварно замарање!

На гугл пиши cold sores, ќе видиш слики, да не ставам сега тука. Инаку, се пренесува преку плунка, делење на чаша, лабело, сл. Најчесто на зима се активира, бидејќи телото троши повеќе енергија и имунитетот паѓа и избива. А може и од прљавштина да излезе. Јас долго време Херпесан користев и воопшто не помага, дури ми се случи да ставам секоја вечер 2/3 дена, за секој случај да не ми излезе пред Нова Година и ми излезе. Иако ставив на здрава уста вечерта, сабајлето се разбудив со херпес. :banghead
 

mAcIkA

Истакнат Член
14 февруари 2012
382
516
393
Да знам..мислам и дека тие што го имаат вирусот неможат крв да даваат..Мене никогаш не ми се има појавено а дечко ми го има,редовен му е:Dникогаш ме нема префатено ..
 

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
330
523
693
London,UK
Мене никогаш ми нема испаднато херпес( пу пу да не се подречам) али затоа на сестра ми ДА и иако многуу пече одма се горат со спреј од прополис!:)