Херпес | Црнобело Форум

Херпес

InnaLaurie

Истакнат Член
12 март 2012
281
322
363
28
На некој пуст остров
Никогаш ми нема излезено (се надевам дека никогаш нема), инаку мислам дека не се пренесува, сум се мачкала од лабела од другарка ми кога имала херпес па на мене не ми излезнал.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,522
14,430
1,683
Таму каде што треба
никогаш не сум имала,понекогаш на татко ми му искача кога има температура ,тогаш му става паста за заби за да се исуши ...
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Ми искача 2-3 пати годишно сигурно... Ацикловир е спасот, плус ако ставиш пред да излезе, кога мислиш дека е обично мозолче, многу побрзо ќе помине,дури некогаш не ни избива, проверено :D
 

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
Herpes претставува најчеста вирусна инфекција на кожата.
Herpes simplex вирусот после примарната инфекција останува во латентна состојба и при провокација односно активација со различни фактори настанува секундарната herpes simplex ерупција, која го добива името според провоцирачкиот фактор ( herpes simplex traumaticus, febrilis, menstrualis, psyhicus, solaris, medicamentosum итн)
После инкубациониот период од 2-5 дена во кој доминира чувство на јадеж, печење, напнатост, а понекогаш и болка, се појавуваат една или повеќе групи на ситни веикули со бистра содржина, тие се јасно ограничени од околната кожа. Содржината на везикулите после 2-3 дена гнојно се заматува. До колку покривот на везикулите прсне се формираат ерозии со жолтеникави крусти. За неколку дена и крустите отпаѓаат оставајќи еритем кој се губи за 7-14 дена.
Терапијата е локална апликација на ацикловир или хидроциклин. Во потешки случаи може и таблети ацикловир.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: monika88 and iskra

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,555
1,133
Јака крв, дарувајте годишно 2 пати нема да ви излегува :)
 

Јована

Истакнат Член
20 април 2012
144
311
63
не ми има излезено но не знам како треба да се лечи можеби со некои креми од кај да знам:|
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Ми се појавува, еднаш во годината обавезно. Порано му ставав паста за заби, ама таа многу го гори..се’ до кожата и ми останаа лузни. Најубаво е да се мачка со маст, јас користам херпесан. А и хидроциклинот исто така помага.
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Никогаш ми се нема појавено.Но имам слушнато дека со ракија на памукче помага или пак маста Хидроциклин
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Да се надоврзам со ракијата. Доколку сака некој да ја користи за херпес, не делува само таа. Но јас ја користам за дезинфицирање. Мијам раце убаво, потоа со ракија го чистам детално, чекам минута ракијата да го исуши херпесот и тогаш го мачкам со крема, во последно време Ацикловир, бидејќи Херпесан не работи. Секогаш одржувајте го херпесот сув, се додека не падне и стане раничка, тогаш одржувајте ја влажна, по можност со кантарион за побрзо да помине.