1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Херпес

Дискусија во форумот 'Општи здравствени проблеми - прашања и одговори' започната од MissChievous, 26 март 2012.

 1. InnaLaurie

  InnaLaurie Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  322
  Никогаш ми нема излезено (се надевам дека никогаш нема), инаку мислам дека не се пренесува, сум се мачкала од лабела од другарка ми кога имала херпес па на мене не ми излезнал.
   
 2. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  никогаш не сум имала,понекогаш на татко ми му искача кога има температура ,тогаш му става паста за заби за да се исуши ...
   
 3. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,527
  Ми искача 2-3 пати годишно сигурно... Ацикловир е спасот, плус ако ставиш пред да излезе, кога мислиш дека е обично мозолче, многу побрзо ќе помине,дури некогаш не ни избива, проверено :biggrin
   
 4. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Herpes претставува најчеста вирусна инфекција на кожата.
  Herpes simplex вирусот после примарната инфекција останува во латентна состојба и при провокација односно активација со различни фактори настанува секундарната herpes simplex ерупција, која го добива името според провоцирачкиот фактор ( herpes simplex traumaticus, febrilis, menstrualis, psyhicus, solaris, medicamentosum итн)
  После инкубациониот период од 2-5 дена во кој доминира чувство на јадеж, печење, напнатост, а понекогаш и болка, се појавуваат една или повеќе групи на ситни веикули со бистра содржина, тие се јасно ограничени од околната кожа. Содржината на везикулите после 2-3 дена гнојно се заматува. До колку покривот на везикулите прсне се формираат ерозии со жолтеникави крусти. За неколку дена и крустите отпаѓаат оставајќи еритем кој се губи за 7-14 дена.
  Терапијата е локална апликација на ацикловир или хидроциклин. Во потешки случаи може и таблети ацикловир.
   
  На monika88 и iskra им се допаѓа ова.
 5. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Јака крв, дарувајте годишно 2 пати нема да ви излегува :)
   
 6. Јована

  Јована Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 април 2012
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  311
  не ми има излезено но не знам како треба да се лечи можеби со некои креми од кај да знам:|
   
 7. Angiie

  Angiie Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  506
  Допаѓања:
  641
  Ми се појавува, еднаш во годината обавезно. Порано му ставав паста за заби, ама таа многу го гори..се’ до кожата и ми останаа лузни. Најубаво е да се мачка со маст, јас користам херпесан. А и хидроциклинот исто така помага.
   
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Има пробано некој само со сол? Прочитав некаде да се лечи и со комбинација на паста за заби и сол.
   
 9. Lepaa

  Lepaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 декември 2012
  Мислења:
  985
  Допаѓања:
  1,704
  Никогаш ми се нема појавено.Но имам слушнато дека со ракија на памукче помага или пак маста Хидроциклин
   
 10. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Да се надоврзам со ракијата. Доколку сака некој да ја користи за херпес, не делува само таа. Но јас ја користам за дезинфицирање. Мијам раце убаво, потоа со ракија го чистам детално, чекам минута ракијата да го исуши херпесот и тогаш го мачкам со крема, во последно време Ацикловир, бидејќи Херпесан не работи. Секогаш одржувајте го херпесот сув, се додека не падне и стане раничка, тогаш одржувајте ја влажна, по можност со кантарион за побрзо да помине.
   

Сподели: