Фрлање на отпадоци

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Е во странство се удира по џеппчето, затоа и нашиге македонци таму се културни и чисти...;)
Е ама кај нас е 50 евра казна, и пак ќе фрла. А кога ќе ја види казната во странство па ни пепел од цигарата нема да фрли на земја. :rofl

А мислам дека и ни недостасуваат повеќе корпи за отпадоци. АЛи ќе средат и тоа.
 
  • Like
Реакции: LadyInPink

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Мислам дека во последните години се подигна нивото на свеста кај граѓаните на нашата земја, барем во однос на фрлањето одпадоци.
Ова го зборувам затоа што барем низ Мк често шетам, гледам и споредувам како било порано а како е сега. И Ск споредено сега и пред неколку години видно е дека има напредоки е почисто. Само мислам дека треба да се ставаат многу повеќе корпи за отпадоци низ градот, тоа недостига. Мене лично многу ми влијаеше капмањата за почиста Македонија и да се внимава со отпадоците и дека кој ќе фрли отпадок ќе биде казнет, искрено порано чат пат знаев да фрлам нешто, но последните години ама баш нисто не сум фрлила на земја.
 
  • Like
Реакции: Marick14

Vendetta

Староседелец
6 јули 2012
56
45
1,018
from infinity and beyond
не поднесувам луѓе кои стојат на чекор-два од корпа за отпадоци и отпушокот или книшката ја фрлаат настрана. маст кил!
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
не поднесувам луѓе кои стојат на чекор-два од корпа за отпадоци и отпушокот или книшката ја фрлаат настрана. маст кил!
И затоа после пожари има. Ќе пуши цигари, и ај отпушокот на земја или во трева. Многу такви има што прават.
 
  • Like
Реакции: Vendetta

freak

Староседелец
18 јуни 2012
190
120
1,043
23
Битола
Едно од нештата што најмногу мразам е фрлање на отпадоци особено во природа...катастрофа:x жал ми е за дрвјата, цвеќината.....дефинитивно треба построги казни. Ама џабе кога законите не се почитуваат. И најстрога казна да има пак ќе се најди некој и ќе го прекрши правилото. Едноставно таква ни е државата и моралот на нацијата.
 

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
31
Скопје
ја би играла да се извадат повеќе луѓе на терен а да си останат казните исти. и да нема прва опомена па после да ти удрат казна или да те поштедат ако им се извиниш и ако изгледаш невино и наивно како што мене ми имаат простено... и за некој месец кога сите пријатели околу вас (вклучувајќи ве и вас) ќе бидат казнети ќе ви текне дека немате веќе пари за прошетка до не знам си каде а сте сакале да се соберете и да праите не знам си што и ќе ви текне каде отишле парите па ќе ги барате кантите како радар а ако нема ќе си го чувате ѓубрето во вас. пример... што знам дали сум во право ама на некои сигурно ќе им делува :)
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,477
5,078
1,153
Wind Of Change
Не е само во Скопје овој проблем туку во сите градови.Се и сешто расфрлано насекаде бидејќи нема никакви контроли низ такви места затоа џабе ставиле канти за фрлање а нема некои казни кога пак исто е се.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Македонскиот народ нема култура за класификација на ѓубре. Пред некој ден на работа чистачката се желеше дека во кантата предвидена за пластика, покрај пластична амбалажа има напикано и крпчиња, иако има канта за општ отпад.