Фрлање на отпадоци

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Ако треба да се базираме на Гевгелија,како поуспешен во постигнувањето на она за почиста околина,од сигурни извори потврдувам дека тоа не се постигна со казните.
Мада Скопје а и било кој град што е поголем е малку потешко,и затоа викам дека треба време,треба и казни,да но само со казни нема да се добие посакуваниот ефект.
А околу она дали има некој на терен,да,има,ете познаничка моја пред 8 месеци доби казна од 50евра за фрлен пикавец од цигара во Скопје.Ама изгледа од тој ден,нема никој излезен на терен :giggle
Во Гевгелија народот е 100 пати подобар и поразличен од тој во Скопје. Неможеш да ги споредуваш Гевгелија и Скопје. Таму каде-каде похигиенски се однесуваат за разлика од џунглата Скопје.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Да биде казната, на пример 100 евра, имам чувство дека многу ќе се намали ѓубрето низ градов. А ако немаш можности или не сакаш да си платиш казна, ќе си обработиш денови комунална. А може тоа да е единствената казна, ако фрлиш, да мора да чистиш недела дена. Иронија.
А имаше еден фестивал Аларм, не знам што се случи со него. Изгледа повеќе им е на луѓето до журкање, отколку до кревање на свеста. Би било супер да има повеќе, па можеби и ќе упали.
Овде да упалат такви фестивали, мало морген. :giggle
 
  • Like
Реакции: Мортидо

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Во Гевгелија народот е 100 пати подобар и поразличен од тој во Скопје. Неможеш да ги споредуваш Гевгелија и Скопје. Таму каде-каде похигиенски се однесуваат за разлика од џунглата Скопје.
Јас споредба не направив,мојот пост беше како резултат на она што ти напиша дека треба да земат пример другите градови од гевгелија и кочани.Јас баш тоа ти го укажав,дека не е возможно да се споредува.
Кои казни кога никој нема на терен? |-(
Скопје треба да зема пример од Кочани и Гевгелија како најчисти македонски градови.
Само со казни можеш да го научиш народов да не загадува. И 100 евра да му пишеш да не го жалиш. Па да видиш како ќе се научи да не фрла другпат.
Ете :)
Исто да додадам,околу она што си напишал дека народот во Гевгелија е подобар сто пати од Скопје,пак непотребна компарација :) .Ако ова е точно значи јас дека сум од Гевгелија а ти од Скопје,дали само ради тоа што сум од Гевгелија сум подобра од тебе?
Секако дека не е така.Во секој град има секакви луге.
ке те замолам да не ми ги вадиш од контекс постовите :)
 
  • Like
Реакции: ~ Скарлетка ~

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,239
1,758
113
Малку таму, малку овде...
Ако се воведат построги казни можеби ќе се зголеми свеста кај граѓаните. Всушност, сметам дека ќе се зголеми кај казнетите граѓани, не кај сите. Прост пример: мајка ми ја казнија Скопје бидејки не помина на пешачки премин. 25евра мислам плати. Сега, таа пешачи до обележан пешачки премин, зашто нели еднаш се изгоре. А што е со останатите граѓани? Колку само има кои не поминуваат на пешачки?
Исто ќе биде и со фрлањето отпадоци. Ако еднаш те казнат ќе внимаваш, ако не-ќе си тераш дури не те фатат.
А освен тоа, пак ќе има прогледување низ прсти како и во се друго.
 
  • Like
Реакции: Marick14

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Ако се казнуваат нека се казнат сите, а не 2 казнети, 6236273978 неказнети.
А чат-пат и јас си фрлам нешто кај ќе стигнам :sram
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
не е македонска работа туку македонски менталитет.
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
699
93
Ние имаме уште мноооооооооогу векни леб да јадеме за да ги стигнеме..........
абе македонците кога ке отидат во странство мораат да се чисти.затоа викам тука рокај по џебот казни за да се ко шо треба
 
  • Like
Реакции: Marick14