1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Форумски весник ,,Црнобело" (издание бр.4)

Дискусија во форумот 'Форумски весник' започната од Makedonec, 23 ноември 2014.

 1. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  Е овој број ви е стварно добар, дизајнот е добар, содржината е добра, се е добро. :)
   
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  јас очекувам @lady_blue да каже нешто за дизајнот
   
 3. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Не можам да сфатам зошто не добив лајк, ги прошетав уште еднаш сите страници и сите што имаат позитивни критки добија лајк, само јас не.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Еве јас ти ставив, јас сум ти другар овие другиве остави ги. Еден лајк да не се ставело бе. :)
   
 5. Struggler

  Struggler Староседелец

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  1,755
  Допаѓања:
  1,002
  Ти благодарам, kemosabe.
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Многу е подобар дизајнот од претходните броеви.
  Си најдов печатни грешки на самата, каде бе вака Сара?!
   
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Само дизајнот ти е подобар? Не гледаш друга разлика? :)
   
 8. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Океј, ќе бидам лоша/искрена и ќе кажам дека ми беше најдосаден досега.
  Единствена светла точка се интервјуата и топ е последнава мистерија со сектата и атомската бомба. :D:D
  Фокусирајте се повеќе на такви нешта. Останатово е досадно од причина што се испозалепени мислења што веќе сме ги прочитале по темите...и се лошо залепени. Подобро копирајте го текстот отколку да се лепи скриншот од мислењето со непропорционална резолуција. Неколку пати е тоа посочено. Во рубриката за Скопскиот Фестивал пример, мислењето на Саладин е згужвано до непребол.
  Не сме голем форум, па да речеме сме пропуштиле мислење, па ајде весников ќе го покрие тоа. Напротив, имаме време по три пати дневно да ги прочитаме најновите мислења на денот. Подобро фокусирајте се на 3-4 квалитетни интервјуа со интересни прашања кои не се од типот како и зошто си се зачленил овде, покријте некоја вест надвор од форумов т.е. еден нека пишува еве за музичко случување - можеа да се покријаат номинациите и подготовките за АМА кои се одржаа на 23ти месецов, друг нека даде рецензија на албум - еден месец нека е рап, нареден метал, па нешто наше...па не знам, некоја претстава или филмска промоција - која, каде и како се одржала, за што се работи, кој бил присутен, известувања/рецензии за нови или популарни игри.
  Зборот ми е, нека има еве кулинарско катче и филмска рецензија со мислења од форумов, ама баш секоја рубрика да е составена од тема и 2-3 копирани мислења од истата, е досадно.
  За забавен карактер нека се додаде некоја загатка рецимо (тресам од ракав), па оној што ќе ја погоди, наредниот број тој да дава нова.
  Дизајнот е прича сам за себе. Нема да лажам, не е подобрен. Лентите од страна се со ужасно непропорционален текст т.е. ставена е лентата, па ширена да ја зафати должината на страната, со што се губи текстот, нема никаква доследност во „дизајнот“ - нафрлани линии во триста бои, некаде има лента, некаде нема. Лентата на каверот правете ја барем со 40-60% opacity, да се гледа целосно и позадината, како Блу што ви даде предлог.
  Бели пиксели околу буквите - никако. Такоџе е непотребна и статистиката околу активноста, не секој се зачленил или реактивирал ради весников, ко што имаше во некој претходен број. Засега толку. Пардон, не мислев дека волкаво ќе излезе. (worried)
  И не е итно да се брза да се објавува на 20 и некој, средувајте си полека, ќе ви истекне може и нова содржина, а и има триста туторијали за подобра естетика, па нека дојде и 30/31...или на секој почеток на нов месец.
  Знам, благодарите и ќе го земете ова предвид за следниот број. :biggrin
  Не ме сфаќајте погрешно, имате безрезервна поддршка од мене за иницијативата и за подобрување на весникот, и сакам да читам и да ве фалам, ама постојат точки на кои мора да се поработи.
   
  На Ditto+Maker, melpomena, Makedonec и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Ти благодариме. :)
   
  На Electra му/ѝ се допаѓа ова.
 10. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  ете ви кажа @Electra
   

Сподели: