1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Филмски клуб

Дискусија во форумот 'Филм' започната од Хоуп*, 7 ноември 2014.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Out of the Past, одличен трилер од 1947. Ако не можете да најдете торент, го имате овде само пишете го името на филмот горе,
  Код:
  https://yts.to/browse-movies
  Не се надевам дека ќе му се допадне на некој, знам дека ќе ви се допадне. :)
   
  #381 Altaïr, 19 септември 2015
  Последна промена од модератор: 19 септември 2015
  На Хоуп* му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Jас се спремив да го гледам A simple plan вие сте го смениле веќе:confused:
   
 3. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Е ако де што има врска гледај го, овој сега е тек за следен викенд.
   
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Баш ок снимка беше некаде 750мб во мп-4, филм ноар со Кирк Даглас кој ми е познат од патишта на славата (јак филм од кјубрик) и оној за Ван Гог (плукнат Винсент беше :eek:) овој пат играше негативец и некој Роберт Мичам кој фино одигра приватен детектив во тогашен стил, значи јаки фаци кои секогаш имаат спремен одговор на се` (вербално and the rest), држат некој свој гард и обично ги заебува жена.:kafe
  Како поджанр на крими мене ми е ок филм ноарот, најчесто нема нешто позитивни ликови, се` е тоа нијанса на сиво.
  И така Даглас заебан од некоја жена за 40К долари и троа потскршено срце го ангажираше Мичам да ја најде, успеа да ја лоцира во мехико арно ама типката беше роден манипулатор и успеа да му го заврти умот на Мичам и да избега попатно убивајќи еден колега на Мичам.
  После Мичам си најде скромна жена, домаќинка, тотално затрескана во него и планираше да си живее со неа, да се очоечи, да се скраси :zelen само што сметката за претходните години од животот му дојде за наплата, се појавија горилите на Даглас во гратчето и повторно го вовлекоа во срање, овој пат со помош на `морално сомнителната жена` која Даглас ја примил назад - требаше да го наместат Мичам за убиство и за малку не успеаа во тоа.
  Даглас плати со живот на крај, лошата типка одлучи да избега заедно со Мичам кон кој потајно гаела емоции само што Мичам реши да се отараси од неа пошто знаеше дека е зла. Ја пријави а на полициската блокада типката виде дека е насамарена и во последен акт на злоба го застрела Мичам.
  Добрата жена го очекуваше Мичам да се врати само што тој изгледа сфати дека не е чоек за неа, само ќе ја повреди и ќе и донесе хаос во животот и затоа ја препушти на друг лик веројатно...

  На крај само не разбрав тоа глувонемото дете шо му беше другар на Мичам на кого му мафташе, дали тоа треба да значи дека сепак Мичам преживеа!?

  И така фино филмче на крај испадна.:)
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Никој не го гледаше филмот? :eek:
  @Altaïr ?
  Бреј ме најдофте мене вака прос` и наивен да ги глеам сите и да коментирам за нив :D
   
 6. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Не бе што ти е го гледав и јас, кај ве оставам сами да гледате, да заврши фудбалот ќе пишам.
   
 7. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Го изгледав филмов иначе уште пред две недели, заборавив дури и што се дешаваше.
  Еден лик е испратен да ја пронајде девојката на еден да се каже негов пријател која е осомничена дека украла многу пари од него и го напуштила, па откако ќе ја најде ќе се заљуби во нејзината совршеност, арно ама се работи за лукава и бесчуствителна девојка која и него како и пријателот ќе го остави на цедило и ќе исчезне откако ќе направи триста проблеми, а тој мирот ќе си го пронајде во едно селце покрај друга жена со сменет идентитет.Повеќе стравот ќе го натера на тоа него мирот, ама добро. И на новата женска ќе и раскажува колку ја сакал претходната и како страсно ја бакнувал... (facepalm)
  Не ми текнува како пак ќе се сретнат со тој што го најми да му ја најди девојката, ама тука ќе се изнадесат триста работи, ќе се сретне пак со бившата љубов, која патем му се врати на првиот, и следно што ми иде на ум е смртта на двајцата на крај. Дупка имам во меморијата. Ама ми се свиѓаше филмов. И девојката.
  И крајот не го сфатив со тој глувонемиот што значеше тој дел... :confused:

  Ќе почнеме од понеделник пак?
   
  На Outrider и Altaïr им се допаѓа ова.
 8. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Да почнеме, ама да бидеме фер за да не ни се лути Аутрајдер. Еве јас се извинувам што не сум гледал некои филмови, ќе се потрудам во иднина да гледам.
   
  На Хоуп* му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Јaс ќе гледaм се. @Outrider е нa ред.
   
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

Сподели: