Студентски прашања

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Имам слушнато дека за време на студирање на еден факултет, можеш за беспари да се запишеш на втор? Знае некој дали е вистина тоа?
Не е точно. Половина од партиципација мислам се плаќа во прв семестар, а во следните цела, книги си купуваш ти. На факултети.мк чинам имаше статија за ова.
 

anonymous

Истакнат Член
1 јуни 2012
11
11
303
30
Како можеш да прашаш такво нешто? Еве јас ќе ти речам Електро затоа што мене тоа ме интересира. И ќе ме послушаш? Другар, размисли си убаво што сакаш да студираш и одлучи се. Не прашувај кој што би одбрал затоа што твоите интереси не се сигурно исти со моите или на било кој друг.
Наведив може ли некој да ми даде свое размислување..Сакав да знам што размислуваат другите во однос на мене. А тоа не значи дека јас ќе ги послушам. Прашав чисто информативно :)
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Не знаев каде да прашам па ајде тука: Дали мора електронскава пријава за бруцоши да се пополни или може и кога ќе отидеш да се запишуваш да се пополни пријавата рачно? (think)

Јас почнав донекаде да ја поплнувам електронски, ми се јавија некои неправилности и пријавив можеби десет пати кај администратор и ми го избришаа акаунтот.:sram
Кога повторно се регистрирав матичниот број ми го пишуваше како невалиден и не можам да се пријавам...:place

Затоа прашувам, дали може на денот на уписите рачно да ја пополнам пријавата без ова електронсково...? (smoke)


 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не знаев каде да прашам па ајде тука: Дали мора електронскава пријава за бруцоши да се пополни или може и кога ќе отидеш да се запишуваш да се пополни пријавата рачно? (think)

Јас почнав донекаде да ја поплнувам електронски, ми се јавија некои неправилности и пријавив можеби десет пати кај администратор и ми го избришаа акаунтот.:sram
Кога повторно се регистрирав матичниот број ми го пишуваше како невалиден и не можам да се пријавам...:place

Затоа прашувам, дали може на денот на уписите рачно да ја пополнам пријавата без ова електронсково...? (smoke)

Секако дека можеш, но како што гледав препорачливо е електронски да се пријавиш демек за да се одбегнат гужви не за друго.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: UnFleur

Bonini-N

Нов член
25 август 2012
5
1
3
30
Здраво на сите(wave) нова сум и оваа година сум бруцош, запишана на медицина:)
Би сакала да ве прашам вас по старите сега на 30ти кога ќе одиме да носиме сликички за индекси, тоа индекси, студентска лигитимација и пријавни листови од каде треба да ги земеме? Треба ли сега да платиме за партиципација, јас сум примена во приватна квота, ако треба колку се плаќа? Тоа:giggle, ајде некои нека ми одговори:)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Здраво на сите(wave) нова сум и оваа година сум бруцош, запишана на медицина:)
Би сакала да ве прашам вас по старите сега на 30ти кога ќе одиме да носиме сликички за индекси, тоа индекси, студентска лигитимација и пријавни листови од каде треба да ги земеме? Треба ли сега да платиме за партиципација, јас сум примена во приватна квота, ако треба колку се плаќа? Тоа:giggle, ајде некои нека ми одговори:)
И јас истот би прашал за ФЕИТ ако знај некој пошо на факултетот не пиши ништо сеуште ..
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Здраво на сите(wave) нова сум и оваа година сум бруцош, запишана на медицина:)
Би сакала да ве прашам вас по старите сега на 30ти кога ќе одиме да носиме сликички за индекси, тоа индекси, студентска лигитимација и пријавни листови од каде треба да ги земеме? Треба ли сега да платиме за партиципација, јас сум примена во приватна квота, ако треба колку се плаќа? Тоа:giggle, ајде некои нека ми одговори:)

Индекс се купува од книжара.
Пријавни листови и сите тие работи или од книжара или од дивите продавачи што стојат пред факултетите.
Како можеш да не знаеш колку се плаќа партиципација?
 

Bonini-N

Нов член
25 август 2012
5
1
3
30
Индекс се купува од книжара.
Пријавни листови и сите тие работи или од книжара или од дивите продавачи што стојат пред факултетите.
Како можеш да не знаеш колку се плаќа партиципација?
знам колку, незнам кога:unsure грешка при пишување(wasntme)
 

Dejana

Нов член
1 септември 2012
5
0
1
Ме интересира ако не си примен во првиот уписен рок дали за вториот однапред треба да се подигнат дипломата и документите или пак на самиот ден на запишување..? :)