Студентски прашања

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Нема да учам за диплома, ќе учам за знаење!
Што ќе ми е дипломата, кога нема да знам ништо.
А кој ке ти веруе дека знаеш нешто ако немаш сертификатче за тоа, нешто „црно на бело„ ;), а?
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Sesil не се сфаќа се буквално, ако не :);)
прво размисли што сум сакала да кажам а после поставувај вака глупи прашања :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mistery :)

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
818
535
1,103
33
Скопје
Нема да учам за диплома, ќе учам за знаење!
Што ќе ми е дипломата, кога нема да знам ништо.
Гледам сакаш да студираш на економски епа те болдирав токуму заради следното во нашава земја на општествентие науку посебно на економски повеќе учиш за дипломата отколку што ќе стекнеш некое знаење. Прв факт скоро сите колквуми се на заокружување а опците во главно се разликуват по некој збор значи бара да научиш на памет а не знаење!
Втор факт кај нас на факултет можеш да знаеш буквално се и да ти е точно и професорот пак да те бутне заради тоа што он така сака! Досега никој не се бунел , а и тие што се бунеле се откажале.
Трет факт материјалот што ќе го учиш во прва ќе те следи сите три години по 3000 различни предмети на 600000 различни напишани начини та оди знај што е точно. Има дури и такви предмети со толку грешки во самата книга што ќе те доведе до прашањето што ми требаше да се запишам на факултетов.
Четврт факт врска немаме со практиката ! На факс ќе те учат 50000000000 теории но нема никогаш да те научат како да составиш или препознаеш добар бизнис палан, како да напишеш и направиш тендер или што поѓаволите во иднина ќе работиш ти!
Ај да не те демотивирам имам и некој корисни работи што сум ги научил на факсот ама пак ќе ти кажам да се запишеш на економски и да речеш учам за знаење а не за диплома е стварно невозможно!
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
a koga bi birale pomegu elektro,masinski i novoto sto e finki...sto bi odbrale? Moze nekoj da mi dade svoe razmisluvanje :)
Како можеш да прашаш такво нешто? Еве јас ќе ти речам Електро затоа што мене тоа ме интересира. И ќе ме послушаш? Другар, размисли си убаво што сакаш да студираш и одлучи се. Не прашувај кој што би одбрал затоа што твоите интереси не се сигурно исти со моите или на било кој друг.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ги разгледав сите прашање на подфорумов и не знам каде точно да го поставам прашањево, затоа тука ќе си прашам. Слушнав дека новинарство се учи на правен, дали е вистина? Знае некој како е?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ги разгледав сите прашање на подфорумов и не знам каде точно да го поставам прашањево, затоа тука ќе си прашам. Слушнав дека новинарство се учи на правен, дали е вистина? Знае некој како е?
Да, таму се учи но не знам како е. Далеку е тоа од мене.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger