Студентски прашања

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Јас уште размислувам дали да одам на машински или градежен. Ваши предлози и сугестии? :)
Машински во секој случај ;) Поперспективен е а башка и полесно можеш да работиш во странство со таа диплома :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lily

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Ајде еве и јас да се понудам за совет ако му треба на некого во врска со фармацевтски факултет.
 

x3m

Активен Член
17 февруари 2012
139
169
43
Скопје
Дали учите за да научите нешто и да го искористите тоа знаење во иднина, или само учите колку да земете диплома и да се вработите некаде?
 

СаШеНкО

Нов член
26 февруари 2012
27
22
3
32
Скопје
Учам за знаење кое ке ми помогне кога ќе се вработам :).На некој начин и учам за да се вработам нели, ептен ме интересира ова што го учам и едвај чекам да почнам да работам.Дипломата е само еден доказ дека си го завршил тој дел каде учиш од клупа и дека си спремен за понатамошно учење (преку работа) и стекнување искуство.Кај мене на факултет има доста пракса така да и искуство ке соберам за време на факултет и тоа е супер...Али не бркам диплома да, сакам да научам нешто, тоа ми ми вреди повеќе
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Кога се запишав на факултетот мој, бев премногу амбициозна и сакав да знам се (поврзано со мојата област). Како што времето поминуваше, се повеќе и повеќе ме потсеќаше на средно, предавање - учење - полагање. Едно време се држев до мислењето дека нема поента мојов факултет, без пракса, без некој посебен интерес од луѓето околу мене, особено во 3та кога ми објаснија дека тоа кон кое целев да станам (конзерватор) всушност не постои, треба сам да си го измислиш. :unsure Сега, во последниов семестар што ми остана, сфатив дека си го надополнувам знаењето со читање на книги (од мојата област) во слободно време, посетување на места кои требаше да ги посетам за време на студирањето и сл. И со фактот дека 95% од моите колеги поминуваат со препишување на секој испит, или пак со врски, а јас учам колку што можам (подобро ќе паднам, оттколку да добијам 10ка на нечесен начин) и вистински си ја сакам струката... воопшто не ми е важна дипломата. Сакам да допринесам позитивни резултати на нашето национално културно богатство. :)
 
Последна промена:

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Нема да учам за диплома, ќе учам за знаење!
Што ќе ми е дипломата, кога нема да знам ништо.
 

The_melnicanecot

Истакнат Член
16 февруари 2012
237
392
363
37
Скопје
Размислувам меѓу Автоматика и флуидно инженерство и Мехатроника...
Добри насоки си избрал, јас диоломирав на МЗКИ ми се погодија неколку добри професори ама ептен добри едниот ми беше ментор Добре Рунчев за колегите неам зборови имаше и дори и лоши моменти но некако се уклопивме и го продолживме факултето за по година две :)
Мехатроника имаш повеќе програмирање, чипови механичка рака итн а Втоматика и флуидно имаш повеќе физика односно притисок проток на флуиди и такви работи.
За секој друг совет околу машински и предметите слободно може да пишете
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Дечки, не знам дали ми е прашањево за овде ама мислам дека е : дали има некој кој студира моден дизајн?? Или некој кој планира да го студира тоа?:)