Спортски Вести

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
521412_520271401324504_1562023407_n.jpg

Роберто Ди Матео и Роџер Федерер на иста слика. (inlove)

Иначе сликава е од доделувањето на Швајцарските Спортски Награди за 2012. РФ беше избран за спортист на годината, РДМ за тренер на годината. Тим на годината - Базел. :sreken
 
  • Like
Реакции: Ана-Каренина

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
И само напред Скопјеее:zelen,јака утакмица и заслужена победа на крајот срце ќе ми застанеше.Премногу фаули се прават не е можно оова,треба посмирено малце у пичку матер,на судиите се им е**м не испокрадоа маме ни ебаа.Дејвис ѕвер 21 поен а и овој Николич почна да се будии малце ама у одбрана е кифла,Оташевич ми се свиѓа како игра не губи топки многу а и брз ее.8 победи и 6 изгубени и не е такаа лошо за прва сезона.
Женските што делеа бројчиња за наградната игра какви беа леле:zelen
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Чекофски се губи како ѕиган у сауну : ) и у Куманоо се губи : ) hh
брао брат, дупла победа протиф Цибону, але алее....
 
  • Like
Реакции: maarrkooo

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Паника во Реал Мадрид: Роналдо сака статус како Меси во Барса или си заминува
Португалскиот ас, Кристијано Роналдо, најскапиот светски фудбалер им порачал на челниците на Реал Мадрид дека сака да има статус како Лионел Меси во Барселона, или ќе си замине од „кралскиот клуб“, со што само се потврди неговото неколкумесечно незадоволство, кое јавно го истакнуваше.Реал Мадрид е во паника, и покрај најавите на одредени медиуми во Шпанија, дека клубот планира да седне на преговарачка маса со Португалецот за продолжување на договорот со кој Роналдо би останал член на Реал до 2018 година. Според шпанските медиуми, Роналдо е незадоволен од фактот дека откако дошол во Мадрид, ниту еднаш не добил зголемување на платата, што не било случај во Манчестер јунајтед кај сер Алекс Фергусон, а незадоволен е и од поделбата на имиџ правата.,Пред неколку дена Лионел Меси и Барселона се договорија за продолжување на соработката до 2018 година, според која Меси годишно ќе заработува само од плата 16 милиони евра, без бонуси и премии, а севкупно Аргентинецот на годишно ниво ќе инкасира 33 милиони евра, затоа што комплетните имиџ права Барселона му ги отстапува.Роналдо поради ваквиот третман на Меси во Барса е практично љубоморен, оти тој иако е најскап светски играч, не е ниту во „топ десет“ најплатени фудбалери, а со Реал по половина ги делат приходите од имиџ правата. Шпанските медиуми потенцираат дека за разлика од Фергусон, Флорентино Перез „има змија во џебот“ и поради тоа ризикува да го загуби својот најдобар фудбалер. Португалецот има плата од 10 милиони евра, плус три милиони од имиџ правата на клубот.Освен тоа, Роналдо не се чувствувал ниту доволно сакан во клубот, а причина за тоа бил фактот што за разлика од Меси кого на секое доделување на наградите го следи претседателот на Барса, Сандро Росељ, Перез ниту еднаш не се појавил во слична ситуација.Роналдо за мадриѓаните постигна 170 голови и според просекот на голови по меч е најефикасен фудбалер на „кралскиот клуб“ во историјата. Ваквите вести најмногу ги радуваат челниците на ПСЖ, кои веќе јавно истакнаа дека сакаат да го видат во своите редови.
 

Рушен

Активен Член
22 октомври 2012
181
124
43

Леллелелелел луѓе што направив - Марко Ливаја :zelen. Дефинитивно дечково е трагичар на натпреварот Интер - Џенова денеска. Цццц
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel

Леллелелелел луѓе што направив - Марко Ливаја :zelen. Дефинитивно дечково е трагичар на натпреварот Интер - Џенова денеска. Цццц
Значи ја чекам кец Интер примаат гол и си викам аа овие ја губат оваа,после даваат гол и си мислев имаат шанси и на крај овој ретардираниот празен гол да утне :mad:
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Прволигашки фудбалски клуб од Русија чие име засега официјално не се објавува понудил како обештетување за аргентинскиот фудбалски ас Лионел Меси сума од 250 милиони евра, како и годишна плата од 30 милиони евра за фудбалерот, меѓутоа Меси ја одбил понудата.
Иако не се наведува името на рускито прволигаш, спортскиот весник со милионски тираж El Mundo Deportivo претпоставува дека станува збор за Анжи од Махачкала, во руската кавкаска република Дагестан, чиј сопственик е милијардерот Сулејман Керимов.
Еден од најдобрите фудбалери во историјата во договорот со Барселона има отштетна клаузула од 250 милиони евра што рускиот клуб сакал да го искористи, но Меси не ја прифатил понудата туку го продолжи договорот со својот досегашен клуб до 2018 година.
Инаку, поранешниот напаѓач на Барселона, Камерунецот Самуел Ето минатата година мина во Анжи и стана најплатениот фудбалер на светот со годишна плата од 20 милиони евра.