Спортски Вести

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Италија уберфејл на сезоната, не успеа да се квалификува на СП :D :frantic испаднале од Шведска на која не успеале да и дадат гол во 180 минути.
Жабарите го допреа дното. Не верувам во карма а за дарма шо знам во секој случај good riddance за иноваторите на деструктивниот фудбал, фудбалската корупција и местенки. Ајт.

Италија е топ фејлот а зад неа е Холандија која втор пат по ред се усерува и донекаде САД како редовни учесници.
 

Dejan1

Нов член
16 јуни 2020
5
1
3
51
webllena.com
Општината Неапол и официјално потврди дека стадионот „Сан Паоло“ од денеска ќе го носи името на Диего Армандо Марадона, откако веднаш по неговата смрт претседателот на фудбалскиот клуб Наполи, Аурелио де Лаурентис го најави истото.
Марадона почина на 25 ноември од срцев напад, а секогаш ќе биде во срцата на наполитанците, на кои им донесе две италијански титули на крајот на 1980-тите.

– Со денешната резолуција, стадионот ќе го носи името на Диего Армандо Марадона. Предлогот го даде градоначалникот Луиџи де Маџистрис, советникот Алесандре Клементе и беше потпишан од целиот градски совет. Стадионот ‘Сан Паоло’ сега официјално ќе биде познат како ‘Стадио Диего Армандо Марадона’ – се вели во соопштението на општината.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Општината Неапол и официјално потврди дека стадионот „Сан Паоло“ од денеска ќе го носи името на Диего Армандо Марадона, откако веднаш по неговата смрт претседателот на фудбалскиот клуб Наполи, Аурелио де Лаурентис го најави истото.
Марадона почина на 25 ноември од срцев напад, а секогаш ќе биде во срцата на наполитанците, на кои им донесе две италијански титули на крајот на 1980-тите.

– Со денешната резолуција, стадионот ќе го носи името на Диего Армандо Марадона. Предлогот го даде градоначалникот Луиџи де Маџистрис, советникот Алесандре Клементе и беше потпишан од целиот градски совет. Стадионот ‘Сан Паоло’ сега официјално ќе биде познат како ‘Стадио Диего Армандо Марадона’ – се вели во соопштението на општината.
Тоа само укажува дека талијани немаат смисла за традиција, не можам да замислам во Англија, пример Ливерпул да го именува Енфилд со Кени Далглиш, М.Ј. со Алекс Фергусон или Арсенал да преименува Арсен Венгер стејдиум. Понекои стадиони имаат трибини кои се именувани према легенди и тоа е тоа.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
1636920325090.png
Ќе не биде или само среќа?
Не знам, јас само на победи се радувам онака. Прекинав да го пратам и тоа малце кога бевме апла дрва со оној Величе Шумуликоски (колку треба да те мразат и кумови и домашни за вака да те крстат бе?). :zelen
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Како никој не им сопштил на фиромјани дека им претстојат утше два противници за пласман а ниту еден од нив не е гола вода како екипите на оваа најслаба баламажа од група која жребот имал несреќа да ја избере.
А тие скокаат демек се пласирале на СП.
со оглед на убер катаклизмата на последново ЕП коа служеа за поправање гол-разлика на моја радост, не гледам како би прошле на малку веројатно СП.

дали ги приметивте селкторот, таа аура на простотилак и тупост, тој речник на монголоид кој тукушто бил влечкан по сахара три дена без вода... :D

Wishem all the worst. Cannot do any less.
 
Последна промена:

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Па има ли појака вест моментално од тоа дека Џоле мислеше ќе се протне во Австралија вадејќи се на непостоечки медицински причини за да не се вакцинира, па лажејќи дека бил заразен во Декември, ко демек ај ќе го пуштат штом е прележан пред нецел месец, па ајде извинување дека лажел... не можам ни крај да фатам за што лажел, а што не.
Реално, дека третирањето ко да е воен криминалец, па затвори, па забрани, итн., не го оправдувам, ама од друга страна единствено ми е „мило“ (во недостиг на друг збор моментално) баш дека е тој пошто е сељачина и пошто мислеше дека ќе му се прогледа низ прсти дека е славен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Србијански медиуми вријат последно време со тој Џоковиќ, не пратам тенис воопшто па не знам што и како освен дека бил јак тенисер, комично ми беше што моиве на Вибер се расправаа со роџаци во Устрејлија кој бил во право, дали четникот или фашистите. :D
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ајдааа, не ни знаев дека играме за квалификации дури не видов дека сме ја победиле Италија пред некој ден.
Еве денес знам за со Португалија, па затоа губиме.
Некој смешен/чуден патерн е што 90% од времето кога гледам/навивам, губиме.
Не дека јас имам некоја врска со тоа де, него едноставно е нешто што сум го приметила и ми е смешно. :zelen
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Познати 29 од 32 учесници на СП, за среќа ќе го нема Фиром иако има дно селекции таму како Србија, Полска или Еквадор кои само земаат некому место и ништо не прават, т.е. испаѓаат во групи.
Групите релативно балансирани, овој пат нема некоја страва група, евентуално би можело Англија и Шкотска да се во иста група, баражите со Велс и Шкотска-Украина одложени за Јуни.