Социјалните мрежи и нивното влијание врз врската

Teddy Picker

Староседелец
15 јуни 2012
155
162
643
Фоф компирето
Тоа е наше секојдневие: форуми; фејсбук; твитер... но зошто им придавате толкава важност? Нема потреба да се преувеличуваат работите, едноставно си чатуваме со кој било шо не го знаеме, се препукуваме по форуми, ставаме фејворитс по твитер и правиме лог аут. Не гледам никаква конекција помеѓу социјалата и љубовниот живот. Според мене проблеми настануваат ако посветуваме повеќе време и внимание на „овие“ него ли на партнерот
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Се` зависи како се сфати животот општо. Ако виртуелноста, која во модерно време е се повеќе застапена се сфати сериозно, тогаш за жал, врската ќе зависи од социјалните мрежи.
тогаш тоа не е врска :p
Ако нема доверба, колку и да се сакаат двајцата врската е разнишана.Според мене ако нема взаемна доверба, врската практично исто како и да не постои... :)
Така е.. Само лошо беше напишано тоа со правилно или не правилно користење на фб , поради тоа те цитирав :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Премногу сериозно ги сваќате друштвените мрежи СИТЕ!
Ти не? :)
Тие што тврдите дека другите премногу сериозно ги свакаат уште поериозно ги свакате.
Конкретно за тебе хипи,во овој случај еве да пробам со едно прашање да те сузбијам.
Колку време слободно потроши пласирајки ни теми низ форумов за да го задржиш нашето внимание овде?Зарем ако не го свакаше сериозно бар колку толку,ке го арчеше делот од твојот живот овде?
Ако кажеш дека е заради забава и тепање досада,па ете,има и други начини вон овие мрежи да е направи тоа,не?

Имааг големо влијание сите овие мрежи врз цел наш живот,не само врз врките.
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
во денешно време има едно правило
ако не се ставиш у врска на фб
значи не си у врска.....мислам јбг. така дојде времето преку нет да се ставаме у врска љубов а..у...
го нема она...пред 3-4 години кога беше се договараш се слушаш на тел. и исшаѓаш :)
а не ми влијаело ништо врз било која врска со сум ја имал....ништо од тоа...пошто стварно е бедно ако дозволиш да влијае :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed and Saladin

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Зависи како се користи, ако се стално шпионира по профили и су љубоморни едни на други ради некој лајк или некое срце у коментар ке се растури врска, ја сг си иам девојку и ја сам од град она е од којнаре и си користимо тија друштвени мреже за да комуницирамо пошто неможемо стално да се видуемо и сг за сг све е у најбољи ред
 

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
во денешно време има едно правило
ако не се ставиш у врска на фб
значи не си у врска.....мислам јбг. така дојде времето преку нет да се ставаме у врска љубов а..у...
го нема она...пред 3-4 години кога беше се договараш се слушаш на тел. и исшаѓаш :)
а не ми влијаело ништо врз било која врска со сум ја имал....ништо од тоа...пошто стварно е бедно ако дозволиш да влијае :)
Хмм...Интересно. Повеќето се такви - спаѓаат на ниво на врска на фб.
Е сега јас би сакала да прашам...Има ли воопшто некој што се држи до старите - ај да ги наречам - принципи...т.е. Има ли некој што се договара по тел за испаѓање у град и сл. а и онака врска што нема никаков/мал допир со фб??
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and cakar_ulav

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Хмм...Интересно. Повеќето се такви - спаѓаат на ниво на врска на фб.
Е сега јас би сакала да прашам...Има ли воопшто некој што се држи до старите - ај да ги наречам - принципи...т.е. Има ли некој што се договара по тел за испаѓање у град и сл. а и онака врска што нема никаков/мал допир со фб??
јас се договарам али ако се запознаам у лице со некоја или нешто слично
а не дека и не зборуам преку фб....тоа ми е само комуникација друго ништо
место за заебавање и тропање глупости али сепак го користам нели....секој го користи :)
искрено го имам уште само ради една другарка шо е во словенија :)
и ми е блиска како сестра....пошто не користи мсн и скајп па морам фб да имам....јбг...:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Ако во врската има силна љубов тогаш таквите интернет страници не и` можат ништо. Ама за жал се почести се слабите врски кои еден статус или еден лајк може да ги расипе. Жалосно
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Хмм...Интересно. Повеќето се такви - спаѓаат на ниво на врска на фб.
Е сега јас би сакала да прашам...Има ли воопшто некој што се држи до старите - ај да ги наречам - принципи...т.е. Има ли некој што се договара по тел за испаѓање у град и сл. а и онака врска што нема никаков/мал допир со фб??

има како немало :giggle не сум навикнат еве на новово време каде младиве главно се запознаваат преку фајсбук, кај нас беше поинкау си се запознаваш во живо, таа е таа и никој друга ја знаеш те знае и полесно е отколку сега кога прв пат ја гледаш на фајсбук
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не да имаат влијание, растур прават.
Од лично искуство ќе зборам.
Јас ич не сум тип што одма после „официјализирањето“ ќе трча дома и ќе чека понуда за да си смении статус на фб или пак ќе го дрви секој ден да остава срценца и песнички. Дури и комотно можам да кажам дека дали еднаш му имам оставено песна и тоа онака пропратена со хумор на сметка на тие кои секојдневно го прават тоа, ниту му лајкав нешто и немав ниту една заедничка слика бре. Не ми се мене доказ 100 слики „со љубоф4е“ и постојаното лигавење по ѕидови, мене ми беше битно што јас знам дека е со мене и ме сака, и мислев обострано е така. Па ме заболе другите дали ќе видат колку среќен и убав пар сме биле, туф туф. Јасно е дека го „лајкаш“ партнерот штом си избрал да си со него, не мора на секоја негова објава и слика јас да висам и да му лајкнувам и да коментирам за да се знае која сум и што ми значи. |-(
И мене поради тие влијанија од страна на манијакални фејсбук фаци, претходнава врска ми се распадна и иако е крајно детски и незрел начинот, не ми е срам да кажам, биднало ебаго, не можам јас да забранувам некому нешто. И тоа официјалниот крај беше баш она менување статус во фамозното сингл, без претходно мое знаење. Чисто онака си се вклучува Електра и гледа дека веќе не е во врска, а да се направи муабет околу тоа - ни за лек, статусот се’ си кажал де.
Наравоучение: Кучето не мрда дури кучката не ја крене опашката, ама и кучката би си ја подвиткала таа опашка доколку кучето си седи мадро и не појде по неа да и’ го помириса газот.
Епа молим лепо. Ама ич не ми е криво, ако се базира на такви интернет баналности и толку лесно може да се уништо со појавата на ојлевци-дојлевци во врската, па тоа не е врска, маме му е**м.