Софтверски проблеми

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
И така си седам со тазе форматиран лаптоп, па си викам, ае ќе пробам да инсталирам драјвери (ради вифи највише) и заглавив на вториот. До сега инсталирав Chipset, али тој беше лесен, имаше апликација и само next - next- finish беше работата. Сега треба Lan Broadcom, ама нема апликација. Го гледав ова клипче, ама мене поинаку ми е, онаму кај Device Manager па Ethernet Controller не ми се пушта Hardware Update Wizard, туку Update Driver Software - Ethernet Controller и има 2 опции за бирање: Search automatically for updated driver software (што не наоѓа ништо) и Browse my computer for driver software (што исто така не наоѓа ништо). What to do?

Патем, овој lan драјверов е за нет?
Lan драјверот е за нет, да. Manually е муабетот што треба да инсталираш преку .inf фајл, односно да ја најдеш папката со драјвери каде што има .inf фајлови. Тие се фајлови кои слободно се отвараат со Notepad, и имаат како забец на нив (на иконата).
Ако си го симнала без Setup внатре, онда мораш Manually како што ти пишав.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Lan драјверот е за нет, да. Manually е муабетот што треба да инсталираш преку .inf фајл, односно да ја најдеш папката со драјвери каде што има .inf фајлови. Тие се фајлови кои слободно се отвараат со Notepad, и имаат како забец на нив (на иконата).
Ако си го симнала без Setup внатре, онда мораш Manually како што ти пишав.

Instalirav nesto drugo - Wireless LAN_Atheros_9.0.0.125_W7x86W7x64_A i imam net. Dali seuste moram da go instaliram toa Lan_Broadcom_12.4.0.3_W7x86W7x64_A?

Posle mi ostanaa da gi instaliram Audio_Realtek_6.0.1.6000_W7x86W7x64_A i VGA_AMD_8.763.1.1000_W7x86W7x64_A (sto i da e ova)... leee kolku pojma si nemam od kompjuteri (baska nesto poinakov mi e windows-ot), ne znam kade se mestese mak. podrska. xD
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
@MissChievous Броадкомот ти е уствари драјвер за мрежна. Ако немаш намера никогаш да ставаш мрежен кабел во лаптопот, тогаш не мора да инсталираш. АМД е за графичката, мада и двата драјвери имаат постара верзија како што гледам во името на фајловите, но не е важно. Ќе ти бркаат работа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
@|o$y(|-|0$0(|@l Да не знаеш како се уклучува скрол на тачпед? Гледав на нет дека треба у control panel, па mouse, па mouse settings али кај мене нема mouse settings.

Едит: гледам дека мора некакви аеро ефекти да подржува компјутерот (или виндосот?) за да можам да го направам трансперентен стартот, како да ги наштимам/инсталирам? Многу ме нервира стартов што не е вклопен со позадината...
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
@|o$y(|-|0$0(|@l Да не знаеш како се уклучува скрол на тачпед? Гледав на нет дека треба у control panel, па mouse, па mouse settings али кај мене нема mouse settings.

Едит: гледам дека мора некакви аеро ефекти да подржува компјутерот (или виндосот?) за да можам да го направам трансперентен стартот, како да ги наштимам/инсталирам? Многу ме нервира стартов што не е вклопен со позадината...
Десен клик на десктоп > Personalize и одбери си една од дадените теми.
Инаку за тачпедот треба драјвер. Најчесто Synaptic е драјверот, но не е ист за сите лаптопи. Можеш да си најдеш на Support страната за твојот лаптоп, и завршена работа.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Десен клик на десктоп > Personalize и одбери си една од дадените теми.

Абе, знам да си сменам позадина. :p Него, не се менува бојата на стартот, т.е. не може да се намести да се проѕира. Али тоа изгледа е до драјверот за графика. Поише проблеми си створив со форматирањево, еј!
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Абе, знам да си сменам позадина. :p Него, не се менува бојата на стартот, т.е. не може да се намести да се проѕира. Али тоа изгледа е до драјверот за графика. Поише проблеми си створив со форматирањево, еј!
Мхм, немаш драјвери ставено. Стави си и се ќе биде во ред.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
VGA = графика :D Кажи ми што графичка имаш и ќе ти најдам.

Е ова ќе звучи смешно, ама пошо не знам каква ми е и кога прашав некој што се разбира "повеќе", ми рекоа имаш onboard графичка, немаш посебна, интел ти е. Е јас ништо не сфатив, не знам за тебе. :zelen