Снаи и свекрви

Hristina Petrovic

Нов член
9 април 2013
1
2
3
44
Статистиката вели дека во Македонија 80% од браковите се распаѓаат поради несогласувања Свекрви - Снаи
што мислите вие
Mozebi 80% od brakovite vo Makedonija se raspagaat, ama sigurna sum deka za tolkav procent ne se vinovni svekrvite. Jas se omaziv za nejziniot sin, a ne za nea, znaci kade e ljubovta (megusebnoto razbiranje). Mislam deka e zgolemen brojot na razvodi zatoa sto se poveke ima "brak od interes".
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Абе Свекрви Снаи. Оставете ги на раат.
Ова ми е една од темите која по рекла-казала, сите свекрви ги праи вештерки, а снаите ангелчиња, уште ореол што немаат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Just Perfect

*V******

Староседелец
2 април 2013
193
170
1,053
Bi pisuvala na ovaa tema...ubavo e da se slusne i drugata strana.......no vo druga prilika.................imam prekrasno iskustvo
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Јас немам свекрва, но во врска сум 4 години, а неофицијално со дечкото уште 2 пред тоа, значи ја познавам и пред да го запознаам него, како и да е, со жената скоро секој ден се гледам добри 6 години.
Не знам како би било да се живее со неа, но гледам како се однесува према ,,другата снаа,, (иако ниту таа не живее со неа, сепак), и сфаќам дека поспремен човек за компромис и толеранција сеуште не сум запознала.
Не би живеела со неа, не би ја викала ,,мамо,, ама имам огромна почит према неа, прво како човек, кој е доволно модерен и паметен да ме разбере кога зборувам и да го почитува моето мислење дури и кога не се согласува, а второ како некој кој бил загрижен за мене без оглед дали сум кивнала, сум паднала на испит или кучето ми избегало.
Најчесто, дечко ми вика дека радо би не оставил нас две, а тој да ја дувне некаде каде што нема да не слуша :) Не му се допаѓа што во глобала се согласуваме :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Све зависи и до карактери
Ако некоај е кретен и идиот, она ке си биде такфа дали е сфекрва,снaшка, ујна или тетка
Али најубао за да не се експерименира сс два женски карактера : ) најубао млади да си жииф оделно, АМА...
Ама тој куде нас доста не е изводљиво, сфе зависи до паре , што куде нас увек су биле голем проблем, осфен куде јаки богаташи
Неможе човек сс обичну плату од 150-200 евра да купи стан или да напраи куќу
Ма какфи кредити од владу , проекти курци палци, тој едноставно нема могуќе,не е изводљиво куде нас
Осфен карактери туј се судруеф и две различни генерацие, два различни начина на размислување,различни методе на извршување на сфакодневи домашни обврске. Она праи такој а сфекрва ву онакој, и ск проблем е зшто не праиф исто : )
Најголем проблем куде нас е и наш менталитет , кој устфари е криф за сфи тија такфи дешафке по дома
Земи пример девојка од 25-6 године девојка, фрик некоја, опенмајндед настроена, а сфекрва ву тешка кумуњарка Тито ву е у срце и осфен серие и чистење по дома ништо друо не праи
Е што ке се деси тк, куршлус, сукоб, востание : D зшто овакој зшто онакој , е не може по мое ке биде : ) Заебано нели
Али па викам сфе заиси до карактер
Сфекрва треа снашку да гу глеа како керка, како жена на сфоега сина, а не како гостин у куќу, доселеник, или некоја што му га земала сина , не е више мајкин син , него муж
 

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Не се согласувале и никогаш нема да се согласуваат.И мојата беше супер додека бевме дечко и девојка,ама тоа е додека да и дојдеш дома после врти нов лист.Еден совет од мене младите по земањето веднаш да се одделат инаку пекол ќе им биде животот. И ниедна свекрва не е добра нема ни да биде зашто постои љубомора зашто снаата ја одвоила од синот.Јас пак дека немам свекор уште поголема мака имам се она да биде во центар на внимание
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Ghtalpo

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
И ниедна свекрва не е добра нема ни да биде зашто постои љубомора зашто снаата ја одвоила од синот.Јас пак дека немам свекор уште поголема мака имам се она да биде во центар на внимание

Добро,никогаш не ми било јасно од кај е тоа дека сопругата ја одвоила мајката од синот?(facepalm)
Работите си остануваат исти...Тој пак останува покрај мајката само што смета дека е време и тој да си створи свое семејство...
Ако смета свекрвата дека...подобро ке му биде на синчето само со нејзе то ест мајката греши...
 

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Добро,никогаш не ми било јасно од кај е тоа дека сопругата ја одвоила мајката од синот?(facepalm)
Работите си остануваат исти...Тој пак останува покрај мајката само што смета дека е време и тој да си створи свое семејство...
Ако смета свекрвата дека...подобро ке му биде на синчето само со нејзе то ест мајката греши...
Ако сакаш ќе ти ја позајмам мојата свекрва па увери се да видиш како се обидува да ти наредува да го живееш животот она како што сака зашто она си го утнала нејзиниот,а и дека толку години била сама со синот без другите деца и без сопруг
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Ако сакаш ќе ти ја позајмам мојата свекрва па увери се да видиш како се обидува да ти наредува да го живееш животот она како што сака зашто она си го утнала нејзиниот,а и дека толку години била сама со синот без другите деца и без сопруг

Ajде баш да видам како ке се снајдам со нејзе :rofl
А чекај,дали зборуваше со твојот сопруг за тој проблем?
Што кажува тој за сето тоа?Дали мисли да донесе решение?
 

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
Ajде баш да видам како ке се снајдам со нејзе :rofl
А чекај,дали зборуваше со твојот сопруг за тој проблем?
Што кажува тој за сето тоа?Дали мисли да донесе решение?
Знае за се ама што има врска тоа она ќе си тера по нејзино никој неможе да ја смени никого не слуша само чекаме да помине свадбата па да се одделиме инаку ние две на едно место никако