Смртна казна

Воведување смртна казна во Македонија?


  • Вкупно гласале
    64

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Да, за педофили, силувачи и слични забеготини....Но да има и малце предигра...:evilsmiley:

spanish_inquisition.jpg
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Апсолутно за, иако со Уставот, загарнтирано е правото на живот и не посто правен механизам со кој државата би извршила убиство, исто така и со разни конвенции на ООН се забранува смртната казна, генерално сегде со тек на време се исфрла од употреба па така многу мал број на земји ја применуваат. Некои држави во САД, Кина, Иран и некои афрички вукојебини, во Европа нема смртна казна. Во Југославија постоела смртна казна ама како што знам никогаш не била применета. Како и да е постојат дела за кои би вовел смртна казна и затоа ја поддржувам (иако реално ако збориме нема шанси да се воведе). Дела како педофилија, канибализам и дела кои одредени луѓе пред 10ина год ги направија овде а кои и според нашиот казнен законик најстрого се санкционираат (според мене не доволно строго и такви фаци се за куршум во чело што самите тие ќе го платат како што е во Кина), тие дела се: обид за насилно рушење на уставниот поредок, организирање вооружени дејства и групи кои го загрозуваат територијалниот интегритет и суверенитет на Р.Македонија, организирање на вооружени групи кои вршат насилно исселување на населението, вооружени групи кои не го признаваат уставниот поредок и директно се конфронтираат со вооружените безбедносни сили на државата, вооружени групи кои се обидуваат да отцепат дел од територијата на Р.М, како и организирање на се тоа што погоре набројав... Тоа се дела за кои не постои разбирање, ниту простување... сурово е тоа ама јбг, кога државата и нејзината територија и население се во опасност, мора да бидат применети сите начини на нејзина одбрана.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: InnaLaurie

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
ПРОТИВ
абе каква смртна казна ... идете наспиј те се убаво, па после коментирајте глупости ...
еве ви само еден пример:
по некоја коинциденција ве обвинуваат и ве фаќаат вас за некое зло дело (педофилија, убиство, силување, тешки измами ... бла бла бла ) ...
и вие треба да бидете ликвидирани само заради тоа што такви биле доказите ???
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@ and lady_blue

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
ПРОТИВ
абе каква смртна казна ... идете наспиј те се убаво, па после коментирајте глупости ...
еве ви само еден пример:
по некоја коинциденција ве обвинуваат и ве фаќаат вас за некое зло дело (педофилија, убиство, силување, тешки измами ... бла бла бла ) ...
и вие треба да бидете ликвидирани само заради тоа што такви биле доказите ???
Сеа малку ги измеша работите. Не е тука зборот за правосудството, туку за смртна казна.


Онтопик: Јас сум против, зашто не го гледам тоа како казна туку како благодет за тешки криминалци. Пример јас убивам едно 10 луѓе и ме фаќаат ме пикаат у затвор и ми велат „Досудена ти е смртна казна“. Па тоа би ми дошло ко кец од ракав. Нема да морам да размислувам што сум сторил и какви последици ќе трпат фамилиите, како им било на жртвите во моментот кога знаеле дека ќе умрат и ја гледале сопствената смрт, дали можеби не требаше да го направам тоа и сл. туку едноставно ќе ме треснат со една инекција и ќе си умрам среќен и задоволен. Додека доживотна робија е нешто друго. Јас тешки криминалци би ги измачувал бре, како психички така и физички. Да зажалат што помислиле да направат такво нешто, има крв да плукаат и да молат за смртна казна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: iva89, Bibi@ and JaMi

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Сеа малку ги измеша работите. Не е тука зборот за правосудството, туку за смртна казна.


Ништо не е измешано ...
Кој ке одлучи за таа смртна казна ? Која ке биде процедурата ?
Значи мора се да се помине преку суд, за да се стигне на бесилка ... не може некој преку ноќ дома да ти дојде и да ти каже: Дечко ајде на ликвидирање !!!
- чекајте бе малце, не оди тоа така ... си имам и јас мој права, треба да се појавам пред суд, да го кажам мојот став ...
нели ?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ништо не е измешано ...
Кој ке одлучи за таа смртна казна ? Која ке биде процедурата ?
Значи мора се да се помине преку суд, за да се стигне на бесилка ... не може некој преку ноќ дома да ти дојде и да ти каже: Дечко ајде на ликвидирање !!!
- чекајте бе малце, не оди тоа така ... си имам и јас мој права, треба да се појавам пред суд, да го кажам мојот став ...
нели ?

Сето тоа е ок, само правиме муабет за смртна казна, а не за процедури и функционирање на правосудството. Тоа е веќе сосема друга тема.
 

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
Не си ти никој и ништо за некому да судиш и одземаш живот, немаш никакво право да ги зацрниш неговите најблиски! ниедно дело не е толку лошо за мајчини солзи да го исплатат!
ако некој педофил силува мало девојче, пикни го у самица цела година со по една корка леб и вода, па ќе видиш!
има милион начини за казна! или пак некој убиец, прати го да копа камења на 40степени!....
со смртта само ќе го ослободиш! така да СТРОГО ПРОТИВ!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Гонзо, 4FUN and Luckky