Свадбени обичаи | Црнобело Форум

Свадбени обичаи

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
е вака сакам


 

Baron89

Полноправен Член
18 март 2012
50
50
18
32
Се сложвам со Барон....
Не треба да дозволиме да ни изумрат обичаите ,треба да ги негуваме ...
Без обичаи изумрува и целата нација...
Затоа јас би правела свадба со сите обичаи ,а и воедно тоа е и најинтересниот дел од една свадба...:)
бас убаво со некој даде позитивна реакција на моето мисленје кукле те сакам :rofl
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Јас ги почитувам обичаите и сакам мојата свадба да биде со сите обичаии..
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
А бе у се сме напредни, у технологија, у мода, само никако овие обичаите да ги прилагодиме на денешното време. Порано се одело по невестата али порано на невесата прво стапнуење у куќата на младоженецот и било на свадбата, а сега? Па на врата стоење демек не ја даваме невестата, а и она не знае колку пати му се има дадено пред свадба. Па низ прстен да го види првиот пат, а они 5 години у врска пред свадба, не успеаа да се видат сеа ке се глеат преку прстен.;) Па да ја плате младоженецот, ало бре стока ли е да ја купат. И ред други други обичаи од кои ми се крева сафрата коа ке и видам.
 

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Би се потрудила да ја избегнам некако таа церемонија :mstickle


Инаку мене интересен ми е само делот со купувањето на невестата....Мене да ме стават на врата има да го ошурам младоженецот и ич око нема да ми трепне :D
 

rain-bow

Истакнат Член
21 ноември 2014
174
79
338
Освен одењето по невеста, не планираме други обичаи. Може да додадам место купување на невеста некој интересен штос, да изврши некои мали задачи..ама ќе видиме имам време.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Братот на невестата кога го кити зетот треба да му залепи шамар, за да се свести малку и да ја чува невестата :D:rofl ова по битолски