1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Свадбени обичаи

Дискусија во форумот 'Свадба' започната од Mila Kunis, 15 мај 2012.

 1. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,527
  Свадбени обичаи кои носат среќа

  [​IMG]
  Сите ние сакаме денот на нашата свадба да биде совршен, но посакуваме и среќен брак. Па, малку суеверие нема да наштети. Погледнете кои се свадбени традиции се верува дека ќе им донесат среќа на младенците:

  • Старо, ново, позајмено, сино: Во западната култура се верува дека невестата мора да носи нешто старо, нешто ново, нешто позајмено и нешто сино што ќе и донесе среќа во брачниот живот.
  • Црвен фустан: Во некои традиции се верува дека невестата ноќта пред свадбата точно на полноќ треба да облече црвен фустан, кој симбоизира многу љубов во бракот.
  • Лук: Според старите верувања, лукот не само што штити од вампири, туку штити и од уроци.
  • Златник во чаша црвено вино: Младоженецот треба да испие чаша црвено вино во куќата на невестата, а на дното на чашата треба да има златник кој младоженецот го задржува како симбол за благосостојба.
  • Ѕиркање низ прстен: Ако сака да има среќа во бракот, невестата мора да го погледне младоженецот низ прстен кога тој пристигнува во нејзината куќа, но мора да внимава тој да не ја види се додека не влезе кај нејзе во соба.
  • Погача: Кога младоженецот оди по невестата, свекрвата по обичај носи слатка погача. Таа се крши над главата на младенците, а потоа се дели на ергените и момите.
  • Јаболко: Ако сака да ја земе невестата, според традицијата младоженецот мора со пушка да го погоди јаболкото кое семејството на невестата го закачило на дрво.
  • Забрането гледање назад: Кога невестата си оди од својот дом со младоженецот, доколку сака да има среќен брак не смее да се сврти назад кон својот дом.

  извор
  Машки стојат пред вратата на невестата,китење на зетот со пари,фрлање на бидермаер,кршење погача,мешање на прстени во брашно,ставање пари во чевлите на невестата...
  Какви свадбени обичаи се практикуваат во вашиот крај?
  Би практикувале некои на вашата свадба?
   
  На MATEJA, Gemini, Dee Dee и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Стара традиција: идење по невестата, на врата поткупување со цел да стигнеш до невестата, дома чекање гости од дома до матично,црква на крај кафана, после дома - прва брачна ноќ, меден месец. Сеир. Е во денешно време некои го прескокнуваат тоа идењето по невестата, туку еден ден пред свадбата невестата иде кај младоженецот се тамо ја спремаат неа во посебна соба, него во посебна и поткупувањето се врши пред самата врата.
  Кај циганите пак многу комплицирано 4 дена свадба и ''мачење на невестата" да се види дали е невина.
   
 3. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Веќе никој никакви обичаи не прајт, освен пари кога треба да дава кумот на врата за да ја купи невестата.
  А сум слушнал некаде дака и јајца му прават на зетот итоа со влакна што треба да ги изеде (демек влакната од јајцата на дедото)- бљак.
  Па домаму ќе му ја оставам ќеркаму на дедото , ако ме осудува на такви гнасни обичаи.
   
  На MATEJA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Baron89

  Baron89 Полноправен Член

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  50
  вака мали аргументи и забелески до повекето цленови со коментираа на оваа тема
  од моја гледна тоцка јас сакам да направам свадба како со праеле мојот татко,дедо,прадедо
  за да не замре традицијата на насите свадби
  едноставно тоа е убавото
  свадба ко свадба ке помине ресторант ова она ама нај интересно е обицајот со ке се напраи
  да не замре впецатливото она македонското
   
  На Caci и Bum-Bum им се допаѓа ова.
 5. Bum-Bum

  Bum-Bum Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  1,125
  Допаѓања:
  1,844
  Се сложвам со Барон....
  Не треба да дозволиме да ни изумрат обичаите ,треба да ги негуваме ...
  Без обичаи изумрува и целата нација...
  Затоа јас би правела свадба со сите обичаи ,а и воедно тоа е и најинтересниот дел од една свадба...:)
   
  На Baron89 и Caci им се допаѓа ова.
 6. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  И јас сакам свадба со сите обичаи :) во нашиот крај исто така се иде по невестата, се гледа низ прстенот, кај нас и не се затвара вратата на самиот ден на свадбата, за да не им избега среќата на младенците.. Исто така и додека попот им ги става круните во црквата, треба некој од младенците да го нагазне на другиот, и тој после ќе команда во бракот :D исто така имаме и ставање на пари од страна на шафорот во кондурите на невестата, бидејќи и се " големи " :giggle сигурно има и други, но не знам :*
   
  На Bum-Bum и JaMi им се допаѓа ова.
 7. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Кај нас и нема некои посебни обичаи, освен оние кои веќе сте ги кажале.
  Значи одење по невеста, „купување“ на невестата, па ставање пари во чевлите... Пред тоа невестата го гледа зетот низ прстен.
  Месење на сваќите (тоа се погачи), заигрување на невестата, прво кумот, па после деверот, свекорот....
  Воглавно тоа е останато до денес, секако дека порано имало повеќе обичаи.
  А дали би практикувала некои?
  Па, не знам. И би и не би.
  Мене ми делува излишно тоа одење по невеста, па јадење пиење кај неа, па ја даваме не ја даваме...
  Оттсекогаш така сум мислела. Дури и на туѓи свадби кога сум одела, секогаш гледав да се тргнам од тие гужви.
  Можеби ова ќе се смени, но и да е така, не сакам некои традиционални свадби.
  Еден-два адети колку да се стори редот и толку би било...
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  mrzu obicHaji tija stari, demode
  na moju sfadbunema da dozvoli icH tija takfi : ) kao primer toj na vrata , posle tija burme brasHno ovo ono...
   
  На MATEJA и Dee Dee им се допаѓа ова.
 9. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Сакам свадба без обичаи. Можеби само некој, но не цел ден да се утепам од правење добра претстава за гостите, абе ајде ! И после заморна, ни свадба ќе видам ни ништо. А не ни сакам некои тетки стринки на свадба што незнам ни кои ми се.
  Сега баш една колешка во неделата правеше свадба, вика се преморив и уште неможам да се опоравам од сите глупости што ги направив дента.
  Веселбата останува, музика и играње, и фрлање на букетот хаха : ) барем мене друго не ми треба : )
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ShakaZulu

  ShakaZulu Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  427
  Допаѓања:
  883
  Таква нема да направиш ако планираш да ја правиш во макеоднија. Колку скаш надевајсе и биди против се пак на крај ќе гледаш зетот низ прстен, ќе му вртиш на деверот три пати чевлите, ќе го играш невестинскиот валцер прва, ќе фрлаш бидермаер, ќе прекрстуваш торта/шампањ, ќе ти лупнат леб под раце кога ќе те носи зетото преку праг...

  За арно да е само, се друго како што ќе ти кажат така и ќе правиш...
   
  На Аркантос, Bum-Bum и JaMi им се допаѓа ова.

Сподели: