Сакам да кажам/прашам (2 дел)

Статус
Затворена за нови мислења.

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Не знам дали има тема На денешен ден или слична, па ќе ставам овде:
Денес се навршуваат 120г од смртта на Григор Прличе.
Григор Ставрев Прличев, роден во Охрид на 30 јануари 1830 година, е значаен претставник на македонската литература од 19. век. Со поемата „Сердарот", за која на поетскиот конкурс во Атина доби Ловоров венец, ја издигна македонската литература меѓу најпознатите книжевни остварувања на Балканот во своето време.
 
  • Like
Реакции: Marchisio

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Јас како будучи економист... :p Помалце ќе те чини сметка за струја гледај сега Валентајни малентајни па кафиња, вечери, кинo .. Посиплатливо ти е :p :p :D
За кино сум бил увек и за кафиња мафиња а богами и за винце со кашкавалче,па дека е Трифун ќе бидеме за винце по можност у Конак поефтино е.
Прегратката пак да не се заборави неизбежна е:igra
 
Статус
Затворена за нови мислења.