Сакам да кажам/Сакам да прашам

Nebitnavkraj

Нов член
13 септември 2020
1
0
1
25
Здраво дали некој од вас има слушнато за агенцијата што посредува за Германија АГ Скопје. И дали имаѕе патувано со неа.Дали се издаваат групни визи?
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,750
2,368
1,123
www.crnobelo.com
Споделете со пријател кој би сакал задоволството да го поврзе со работа :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: -alf-

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,750
2,368
1,123
www.crnobelo.com
Легендата кажува дека постои нешто поиритирачко од нестабилен нет...
Ќе си земеш од 2 конкурентски провајдери, нема шанси двата да паднат во исто време :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider
16 октомври 2020
4
3
3
Дефинитивно НЕ. Треба да е благодарна шо воопшто и дале... Сакам и јас кога завршувам работа кај клиенти да ми дадат плус 100€да се почастам ама најчесто поминувам со кафе или стотка, шо е ептен океј...✌✌
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,750
2,368
1,123
www.crnobelo.com
Дефинитивно НЕ. Треба да е благодарна шо воопшто и дале... Сакам и јас кога завршувам работа кај клиенти да ми дадат плус 100€да се почастам ама најчесто поминувам со кафе или стотка, шо е ептен океј...✌✌
Се согласувам.
20 да остават бакшиш по 20 денари се 400 денари.
Не знам колку им е дневница, но еве 1.000ка нека им е, значи ќе земат 40% плус.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,771
5,288
1,183
Disco
Ќе си земеш од 2 конкурентски провајдери, нема шанси двата да паднат во исто време :D

Овој ми е трет провајдер до сега, кај сите истите проблеми :) Уште Телеком останува, ќе видиме...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,771
5,288
1,183
Disco
Се согласувам.
20 да остават бакшиш по 20 денари се 400 денари.
Не знам колку им е дневница, но еве 1.000ка нека им е, значи ќе земат 40% плус.

Зависи каква сума се троши, за едно кафе 10-20 денари се ок, но за софра од 2000 денари некако би ми било незгодно да оставам 10 денари, 50-100 би биле некоја соодветна сума, не знам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and ipopovski

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,084
6,707
1,153
Big Sur
За едно кафе од 50 денари, 10 денари бакшиш се 20%, што мислам е сосема океј. Некако не ми иде колку кафето, толку и бакшиш. Башка што во многу кафулиња услугата е катастрофа, па колку пари, толку и музика.
А вака не сум многу тип што сака да оди по ресторани и кафани, но кога одам, а тоа е претежно со моите, никогаш не сме без 150-200 денари бакшиш пошто ни носат јадење, кафе, пијачки, се врткаат дали фали нешто. Безвеза е 3-4 пати да иде келнерот на маса и да му оставиме 20 денари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ipopovski