Сакам да кажам/Сакам да прашам

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

Многу падови на ѕвезди од небото има издржано низ бесконечноста оваа Земја по која одиме - која над себе и под себе единствено ја има Големата Бездна - додека ита кон својата конечна смрт.

А јас и ти, дури и богови да сме на Земјата, ќе сме само по еден атом, еден од многуте со своите варијации и промени.
Сепак, и тоа е многу, кога се работи за човекот и неговата бесконечна моќ да се менува и надминува.

Не смее човек да заборави дека не постои поголем грев од тоа свесно да ја отфрла вистината за себе си за да задоволи догми и љубоморни богови во кои верува човештвото.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

Вчера беше роденден на фб страницата Хептаграм XI која ја создадов заради блогот...

Наполни точно 8 години... (cake)
Блогот е нешто постар, со над 200 есеи...

Па да си кажам среќен роденден, што :)
Нека се множат уште многу години, со уште подобри текстови ...
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,737
1,153
Вчера беше роденден на фб страницата Хептаграм XI која ја создадов заради блогот...

Наполни точно 8 години... (cake)
Блогот е нешто постар, со над 200 есеи...

Па да си кажам среќен роденден, што :)
Нека се множат уште многу години, со уште подобри текстови ...
Aj среќна осмица, а камо една торта тука? :biggrin
 

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
430
886
1,103
абвгдѓежзѕијклљмнњопрстќуфхцчџш
Да ти! Tочно ти што го читаш ова сега ја прочита азбукава во стилот на бушава азбука :p :svirka
 
  • Like
Реакции: JaMi and Ballet is my life

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Имајте убав неделен ден. Ако сте во можност - бегајте подалеку од градот, времето е одлично за на планина

Aj среќна осмица, а камо една торта тука? :biggrin
11 кога ќе наполни ќе прославиме како што треба
Ако до тогаш не се откажам од пишување... бидејќи и 8 години е премногу
 
  • Like
Реакции: violetmoon

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Имајте убав неделен ден. Ако сте во можност - бегајте подалеку од градот, времето е одлично за на планина11 кога ќе наполни ќе прославиме како што треба
Ако до тогаш не се откажам од пишување... бидејќи и 8 години е премногу
Нели на цела бројка е јубилеј, зашто баш 11?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Нели на цела бројка е јубилеј, зашто баш 11?
Тоа е се на база на непишан договор, славењето на 10,15,20 итн..

Јас сакам прости броеви како 7, 11, 13,17,23...

А јас на 11 години бидејќи бројот е битен во Телема... Мислам, хелоу

"Мојот број е 11, како и броевите на тие што се наши. Петокрака Ѕвезда, со Круг во Средина, а кругот е Црвен. Мојата боја е црна за слепите, но сина и златна гледаат тие што имаат вид. Исто така јас имам скриена слава за тие кои ме љубат.“
- Книга на Законот, I:60
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Тоа е се на база на непишан договор, славењето на 10,15,20 итн..

Јас сакам прости броеви како 7, 11, 13,17,23...

А јас на 11 години бидејќи бројот е битен во Телема... Мислам, хелоу

"Мојот број е 11, како и броевите на тие што се наши. Петокрака Ѕвезда, со Круг во Средина, а кругот е Црвен. Мојата боја е црна за слепите, но сина и златна гледаат тие што имаат вид. Исто така јас имам скриена слава за тие кои ме љубат.“
- Книга на Законот, I:60
Јасно, тогаш среќен 8-ми роденден :)
 
  • Like
Реакции: Хептаграм XI