1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Рутината како тивок убиец

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Saladin, 25 август 2013.

 1. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
  Тоа е таа сцена. Бонус:
  Милиони животи опишани во неколку реченици. :pusi
   
  На Luckky, Outrider, MoonFairy и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Fixed! :biggrin
   
 3. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
  Јас прво напишав милијарди но потоа го едитирав постот кога ми текна дека огромен дел од светската популација и не може да си дозволи вакви 'конформистички луксузи'. :zelen
   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Огромен дел кои биле дел од светската популација можеле да си дозволат. :zelen
   
  На Outrider и steppenwolf им се допаѓа ова.
 5. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  и што е таа сцена? :biggrin
   
 6. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Тоа е `choose life` сцената од воспитно-образовниот шкотски филм `Trainspotting`.
  Нешто околу рутината и како да се совлада.
  Начинот кој групата младинци во наведениот филм го одбра за да се пресмета со рутината....испадна дека лекот е поскап од болеста :D
   
 7. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  :) Така ли беше? Ќе да беше нешто повеќе од тоа, така некако ми останало во мислите. Го гледав на кино, 96 или 97, не се сеќавам точно, во ГТЦ, имав 18 -19 години и специјално се закренав од Бт само за него. Се сеќавам на чувството, додека зборовите и музиката ти минуваат не само низ главата, ами сосема низ крвотокот. Се сеќавам на ежењето и насмевката на лицето. Се сеќавам на мислата дека сите одговори се собрани во таа проста филозофија и уште повеќе во тие два збора - choose life...
  Then again, life has its rotten ways of hitting you straight in you face...
  Како и да е... баш е воспитно-образовен, во најмала рака :)
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Горе-долу сите живееме рутински живот, кај некого е тоа поизразено, а кај некого не.
  Лично за себе ќе кажам дека не сум задоволна од тоа, но живеам прилично рутинуиран живот, да не речам монотон.
  Шетам, се забавувам и се` останато, но на крајот од денот кога ќе размислам, се` ми се сведува на едно те исто.
  Да ја именувам рутината како „тивок убиец“ конкретно за во мојот живот, не би.Но со тек на време би можела да стане и тоа..
  Се` зависи од мојата иницијатива и волја за да променам нешто од своето секојдневие, зошто знам дека можам, не сум врзана или обврзана за ниту една работа..
  Но на крајот и не е толку лесно да промениш начин на живот кој веќе станал дел од тебе.Тоа за некого е да патува, за некого е дремење пред ТВ и грицкање чипс..
  Сеедно.Се` што е шаблонски подредено, тоа е твојот начин на живот, а тоа е тешко да се промени.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Личноста Б има динамчен, но не мора да значи и исполнет живот, иако без рутини.
  Рутините многу кажуваат за карактерот на една личност, а една рутина може да е тивок убиец само ако премине во автоматизирана монотонија, што е речиси невозможно, но доколку се случи, е веќе алармантен знак дека нешто не е во ред со личноста штом дозволила тоа да ја „убива“ без да преземе мерки.
  Рутината е навика, но не мора да значи дека е нешто секојдневно, темпирано во исто време. Мали девијации ко останување на кафе после работа/школо, излегувања за викенд, уживање во омилените серии во слободно време, кино, концерт, одмор...се доволно да ја потиснат монотонијата.
  Кога некој веќе сака да патува, да менува навики и локации, станува збор за досада и/или амбиција (или работа во Ирак), но дури и од едно место до друго, сигурно пак стекнува некоја рутина, својствена за шаблонот кој му го налага тоа работно место, тамошните пријатели и местото на живеење. Едноставно, средината и условите во кои живееме, како и навиките, средините и условите на луѓето со кои сме опкружени, на некој начин не лимитираат и ја создаваат рутината за нас.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,105
  Рутината ме уништи, еве веќе две години. Додуша не ме уништи таа, туку јас самиот.
  Некако ко врзам сум на работата. Ретко имам слободен ден, а и кога ќе си дојдам дома, не ми е до ништо. Навикнав да се движам по некоја проклета триаголник шема: Кревет - Работа - Компјутер. 23 дена по ред сум на работа без слободен ден. Плус и утре државен празник а јас на работа.
  Тоа е. Рутината не не убива, сами се убиваме.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: