Родителска негрижа

Sutrak

Нов член
17 февруари 2013
8
2
3
Ја би рекол дека родителска негрижа е родителот да доаѓа дома во алкохолизирана состојба, надрогиран и сл. и да не е во состојба правилно да го развие детето. Пример да го тепа за се` и сешто без усул, да го затвора по цели денови, да не му дава да јаде, да го малтретира и сл. Барем јас тоа подразбирам под родителска негрижа.

Јас би додала и комплетно игнорирање на детските потреби за внимание и љубов,односно детето да е најадено,прошетано меѓутоа никогаш не е седнато да се игра или разговара со него,да му се помогне доколку треба,да се врши притисок врз него да биде подобро од другарчињата,да биде казнувано заради тоа што не е најдобро,да биде исмејувано и понижувано и постојано да се компарира со другите деца...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Sutrak
Види, не сум те сфатил погрешно, биди сигурен. Само ти дадов знак дека во мојот случај градинката не е решение. Пробав од мал година ипол за да видам од септември како ќе изгледа нештото, затоа што ќе бидиме децата и јас сами од понеделник до петок. И сфатив дека градинката се отфрла како опција затоа што син ми мисли дека го отфрламе него а ќерка ми ја чуваме дома.
Како и да е, избегавме од темата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

Sutrak

Нов член
17 февруари 2013
8
2
3
Sutrak
Види, не сум те сфатил погрешно, биди сигурен. Само ти дадов знак дека во мојот случај градинката не е решение. Пробав од мал година ипол за да видам од септември како ќе изгледа нештото, затоа што ќе бидиме децата и јас сами од понеделник до петок. И сфатив дека градинката се отфрла како опција затоа што син ми мисли дека го отфрламе него а ќерка ми ја чуваме дома.
Како и да е, избегавме од темата.[/quote

ОК. Мислам дека понатака како што ќе расте со правилен пристап полесно ќе ги разбере работите,сега навистина е уште мало.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
По правење моабет со повеќе личности видов дека на денешно време родителите помлади си ги занемаруваат своите деца. Прв начин е својата работа и двата родители одат на работа едниот работи 8 часа другиот 12 часа и двајцата кога ќе се вратат се случува едниот оди си одмара и сл. а мајката мртва уморна зима прави јаденје јадат си одмараат и после како и обично сега си седнуваат и двајцата и си гледаат серии од 20ч - до 23 часот и како обчино нормално утре се на работа и си легнуваат и што се случува во меѓувремено каде е нивното дете? нормално во школо до кај 13 часот кога ќе се врати ќе јаде што ќе најде и сл. после тоа знаеме сите ако е машко седнува да игра игри и тоа е тоа а ако девојче нормално фејс и тн. секое различно и каде се тука родителите да обрврнат внимание на своето дете да му покажат љубов дали денеска љубовта се заменува со купувањето на игри, пари давање, со нова облека или во подобро кажано во материјални работи отколку да се посвети внимание?

Еве накратко еден вовед на темата па продолжете вие :)
Серии си гледаат? Сериозно?!
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Серии си гледаат? Сериозно?!
За тоа дека си гледаат серии, навистина си гледаат, не викам не.
Еве јас си гледам пример секој четврток во 4 наутро.
Ама јас навистина не знам како се сфаќа тоа да се биде родител. Изгледа мислите дека стануваш родител - престануваш да живееш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
За тоа дека си гледаат серии, навистина си гледаат, не викам не.
Еве јас си гледам пример секој четврток во 4 наутро.
Ама јас навистина не знам како се сфаќа тоа да се биде родител. Изгледа мислите дека стануваш родител - престануваш да живееш.
Друже,јас сум сигурен дека после цел ден негледање на твоето дете ти единственото време кога го проаѓаш дома ,а не спиеш не го поминуваш во гледање серии.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Друже,јас сум сигурен дека после цел ден негледање на твоето дете ти единственото време кога го проаѓаш дома ,а не спиеш не го поминуваш во гледање серии.
И јас сум сигурен дека така е кај мене. Ама исто знам какви родители има, и не се осудувам да зборам за другите :)
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Jaс веќе се осудив,чисто пошто темата е со тој наслов :)
Не се осудувам ради две причини:
- никој не знае каква им е состојбата дома и зошто родителот се однесува така.
- никој не знае дали секогаш е така, зашто на никого не сме му 24/7 над глава.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Не се осудувам ради две причини:
- никој не знае каква им е состојбата дома и зошто родителот се однесува така.
- никој не знае дали секогаш е така, зашто на никого не сме му 24/7 над глава.
-Која е состојбата што би оправдала родител со такво однесување?
-Никој не знае,ама очигледно тој што ја поставил темата знае,затоа и ја отворил. Темата е за родителска негрижа,не за Ајде да погодиме дали родителот го гледа детето доволно или не :)
Значи тука се дискутира околу таквите ситуации.