Религија (oпшта дискусија)

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Искрено дебатава ако може да се нарече дебата ме нанервира ептен кога ја гледав. Такво глупостарење од страна на свештено лице и одбегнување одговори, промашување на темата до скроз...мајке му, зашто беше ставен тој модераторот бе? Зошто им дозволува да го прават тоа?
 

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
304
163
пред компјутер
Искрено дебатава ако може да се нарече дебата ме нанервира ептен кога ја гледав. Такво глупостарење од страна на свештено лице и одбегнување одговори, промашување на темата до скроз...мајке му, зашто беше ставен тој модераторот бе? Зошто им дозволува да го прават тоа?
ј***ш га брат, тоа е.
Ја пастирав за тие што не ја гледале а се заинтересирани за нешто такво. :)
 

Ouroboros

Полноправен Член
4 март 2013
37
10
8
36
Религија или начин на контрола над народот, кратко и јасно... Но што ако не постоеше ке бевме по паметни демек?
 

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
304
163
пред компјутер
Религија или начин на контрола над народот, кратко и јасно... Но што ако не постоеше ке бевме по паметни демек?
Немаше народот да се дели, и се помалку непосакувани работи.
 

Ouroboros

Полноправен Член
4 март 2013
37
10
8
36
За мене бог е нешто во кое кога би верувале, можеме да се пронајдеме, бог како сила ок, или јас би рекол секој за себе си е бог нели. Ако некој со слиа нешто не ти даде сигурно дека ако нешто што не сакаш нема да посегнеш кон него. Затоа низ времево како што човекот ја сваќа смислата за бог, на почетокот биле над природни нешта бог за човекот, нешто што е над него. После низ времето се упростува тоа гледиште и е повеќе кон анимализмот, т.е. се зема животното во конотација со некое митолошко суштество или нешто замислено, додека денес како што гледаме па и од антика се зема човечкиот карактер и се мисли дека бог е оној дедо со брада, т.е. мудрецот. Сега ако зборме за религија, мислам дека религијата е многу убаво гледиште па и бога ми е филозофско, но во определени граници да не се навлегува до толку, а за многу да ги има денес многу богови, а особено религи. Мислам дека пробав да ти доловам како е мојата моментална појдовна точка за бог и религија - се во свои граници, не мора ако не го почитувам да го плукам, пеким :), за некој е свето ако не е за тебе... а за тебе што е бог, само еден обичен збор?