Работно искуство

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,269
9,111
1,683
Што сега во моментов работите?
Помошник, оддел рециклирање
Дали сте задоволни од условите во кои работите?
секогаш може подобро
Дали вашето школување има врска со она што денеска го работите?
нема допирна точка.....завршено средно електро, една година технички факултет
Што би сакале да работите?
Исто како оние 25.17 :)
-----------------
волим овај режим, кад сви раде, а ја лежим :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK and 4FUN

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
една од ретките теми каде што можам да се искажам сериозно (nod)

се на се ... имам работено во три фирми, во првите две сам напуштив , не заради платата или работата - едноставно не ме држи "гзов" многу на едно место ...

во првата фирма почнав од самиот почеток на ново отворената фирма ... беше застапник и преставник за цело Скопје !!!
- нова фирма, со нови артикли за прехрана , во која имаше огромна конкуренција ... после 3 месеци работа, стигнавме до некое ниво, после 6 месец веќе бевме на добра позиција , а после 9-от месец веќе бевме на врвот со уште две фирми ...
кога дојде време само да се иде на работа и да се "јаде медот" ... после неполни 3 месеци напуштив ! - на никого не му беше јасно зашто , што , како ... имам сеуште отоворени врати да се вратам таму во секое време ... ама јбг - ( идиот )

- во втората "фирма" (јака фирма, тешко да се вработиш само со диплома и добра препорака) влегов преку генералниот - една од водечките компании во земјава !!!
работев скоро 4 години ... одлична плата уште од самиот почеток, со сите можни бенифиции ... на почеток се беше екстра, со тек на време почна да ми станува монотоно ... и пак напуштив (како што кажав, тешко јас да останам на едно место подолго време, ама тука не знам како - издржав скоро 4 год.) - најголем разлог ми беше префрлувањето на мојата професија во професионално играње покер (shake) :)

после пауза од 15 месеци ... кога видов дека за профи покер играч не е доволно само интелегенција и вистински потези во право време - дека за некој нешта треба да се има "талент" и среќа ... почнав во ново отворена фирма како главен менаџер за продажба ... во која и самиот јас инвестирав многу мал процент (тоа што не го поебав на покерот) :)
школувањето ми е ова, работата си ја обожавам и верувам дека ова ке ми биде последна промена во мојата работна кариера ...

криво ми е за лугето што плукаат по оваа земја и кукаат дека нема егзистенција ... тој што сака да има убав живот со малце напор и труд ... за него и Америка нема да чини !

- I LOVE MY MACEDONIA -
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
една од ретките теми каде што можам да се искажам сериозно (nod)

се на се ... имам работено во три фирми, во првите две сам напуштив , не заради платата или работата - едноставно не ме држи "гзов" многу на едно место ...

во првата фирма почнав од самиот почеток на ново отворената фирма ... беше застапник и преставник за цело Скопје !!!
- нова фирма, со нови артикли за прехрана , во која имаше огромна конкуренција ... после 3 месеци работа, стигнавме до некое ниво, после 6 месец веќе бевме на добра позиција , а после 9-от месец веќе бевме на врвот со уште две фирми ...
кога дојде време само да се иде на работа и да се "јаде медот" ... после неполни 3 месеци напуштив ! - на никого не му беше јасно зашто , што , како ... имам сеуште отоворени врати да се вратам таму во секое време ... ама јбг - ( идиот )

- во втората "фирма" (јака фирма, тешко да се вработиш само со диплома и добра препорака) влегов преку генералниот - една од водечките компании во земјава !!!
работев скоро 4 години ... одлична плата уште од самиот почеток, со сите можни бенифиции ... на почеток се беше екстра, со тек на време почна да ми станува монотоно ... и пак напуштив (како што кажав, тешко јас да останам на едно место подолго време, ама тука не знам како - издржав скоро 4 год.) - најголем разлог ми беше префрлувањето на мојата професија во професионално играње покер (shake) :)

после пауза од 15 месеци ... кога видов дека за профи покер играч не е доволно само интелегенција и вистински потези во право време - дека за некој нешта треба да се има "талент" и среќа ... почнав во ново отворена фирма како главен менаџер за продажба ... во која и самиот јас инвестирав многу мал процент (тоа што не го поебав на покерот) :)
школувањето ми е ова, работата си ја обожавам и верувам дека ова ке ми биде последна промена во мојата работна кариера ...

криво ми е за лугето што плукаат по оваа земја и кукаат дека нема егзистенција ... тој што сака да има убав живот со малце напор и труд ... за него и Америка нема да чини !

- I LOVE MY MACEDONIA -

е да си жив и здрав зете за последната реченица....тоа е она што секогаш го зборувам..(y)
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Не се согласувам дека амбициозноста мора да гази се,има и друг начин кој се разбира признавам дека можеби е потежок ама совеста е чиста.

Под тоа газење сакав да кажам дека сите пречки треба да ги прескокнуваш и да не се откажуваш и токму тие пречки да ти бидат стимул за уште поголема амбициозност.
Збориме на поле на кариера да се разбереме, не мислев да газам луѓе :)
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Заврши енергетичар (средњу) . Работу 3 ипол године како електричар, моментално слабострујни инсталацие, афтоматика, такви ствари, ма да и јака струја не ми е проблем. Задовољан сам од работу, ама не сам задовољан од стандард што е овде у државу. Истава работа на запад е 40 пута поише платена. Занатски сектор у овуј државу е потценет и осакатен начисто, и број на занатчие се намалуе нагло... Нови генерацие су мрзљиви, доваѓа на работу колко дн да му пројде, не се замара да научи нешто ..
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,753
1,673
На сигурно
Под тоа газење сакав да кажам дека сите пречки треба да ги прескокнуваш и да не се откажуваш и токму тие пречки да ти бидат стимул за уште поголема амбициозност.
Збориме на поле на кариера да се разбереме, не мислев да газам луѓе :)
Гази преку се,мене ми прозвучи како што знаат доста луге да употребат,дека дури по намерното газење по другите луге за да се постигне целта.
Не го сватив како физичко газење :)
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
работно искуство иам
работам од мои 16-год.
се до 2011 додека не се затвори фабриката
за задоволен не сум...ради тоа што не бас секој ти го цени трудот што го влужуваш во работата
и кога е време за плата не те плака по изработеното
туку по негово како му одговара
ааа да сакам да работам посебно во кујна или во шантер нешто такво :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,753
1,673
На сигурно
Имам работено лани летото во едно казино 2 дена, после тоа татко ми дојде и ме зеде и ми рече ти нема да работиш таму :mad а платата беше 15.000 денари :( друго немам работено ништо, еве сега ќе одам на пракса во Собранието на општина Струмица, па да видам таму како ќе биде :)
Многу ме иинтересира во кое :)
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
прошлата година бев во Струмица преку работа ... и ми резервирале апартман во хотел Централ - а јас сум така малце "болен":banghead по електронските игри на среќа ... и се симнувам од кола и што да видам :nerd
скалите за влезот во хотелот и влезот на астрата ги делеше само еден зид од еден метар ...и 7 дена ги поминав во склад на хотелот ... работно :p - абе шоу (party)
Цаци верувам имаш представа за која астра и хотел зборам :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kiril